+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Burun Spreyi Ne Işe Yarar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Burun Spreyi Ne Işe Yarar
  Burun spreyi ne işe yarar kısaca

  Burun spreyi ne işe yarar arkadaşlar lütfen hemen bana kısaca açıklar mısınız?
 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Burun Spreyi Hakkında Bilgi

  Alerjilerden gına geldiyse, tıkalı burnunuzu tedavi etmek için daha doğal bir yöntem arıyorsanız tuz içeren burun spreyleri size bir nebze rahatlık sunabilir. Alerjilerle baş etmeye çalışan birçok kişi tedavi için doğal yolları tercih ediyor, özellikle de alerji ilaçları ve tedavisi işe yaramadıysa.

  Burun spreyi alerjime ne yapar?

  Alerjiler burnunuzun tıkanmasına ve iltihaplanmasına neden olur. Normalde mukusun temizlenme güzergahı olan burnun içinden boğaza giden yol tıkandığında, mukus sinüs kanallarında birikmek zorunda kalır. Tuz içeren burun spreyleri burnunuzu istenmeyen konuklardan kurtarabilir.
  Bazı araştırmalar tuzlu su karışımının kuruyan burun kanallarını nemlendirmede işe yaradığını gösteriyor. Ayrıca mukus zarlarındaki iltihaplanmayı azaltması da cabası. Sonuçlar tuz çözeltisinin düzenli olarak kullanıldığında mukusu inceltmede, burundan boğaza olan akıntıyı azaltmada ve burun kanallarını bakterilerden temizlemede etkili olduğunu gösteriyor.

  Hangi tür burun spreyi alerjilere iyi gelir?

  Reçetesiz satılan tuz içeren burun spreylerinden alabilir ya da evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Reçetesiz satılan burun spreylerinde bulunan tuzun çoğu izotonik yani insan vücudunda bulunanın aynısı.

  Hipertonik tuz içeren burun spreyleri ise vücutta bulunandan daha yoğun tuz içerir. Tuz içeren burun spreyinin her iki türü de mukusu temizlemeye, sinüsleri enfeksiyonlardan uzak ve daha sağlıklı tutmaya yarar.

  Tuz içeren spreyler aynı zamanda burun kıllarını da korur. Burun kılları deyip geçmeyin burnunuzdan soluduğunuz havanın ciğerlere ulaşmadan nemlenmesini sağlıyorlar. Bakterilere tuzak kuruyorlar ve hücrelere girmelerini engelliyorlar. Ayrıca koku duyunuza da destekleri muazzam. Burun kıllarınızı sağlıklı tutarak tuz içeren burun spreyinin alerjiyi ve sinüziti engellediği de araştırmaların söyledikleri arasında. Yani boylarından büyük işler hallediyorlar.

  Alerjileri engellemek için ne zaman burun spreyi kullanmalıyım?

  Reçetesiz satılan burun spreyi ve damlası örneğin polene maruz kaldığınızda burun zarlarınızdaki polenleri temizler. İnsanlar genellikle burun spreyini geceleri kullanır. Özellikle kış aylarında burnunuz nem kaybettiyse nemlendirmek amaçlı kullanabilirsiniz.

  Doktorunuz alerji tedavisi için ilaç içeren bir burun spreyi kullanmadan önce tuz içeren burun spreyi kullanmanızı önerecektir. Bunun amacı ilaçtan önce burnunuzu temizlemek ve ilacın daha etkili olmasını sağlamak. 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Burun spreyi genellikle sürekli olarak burnu tıkana kişilerin burun tıkanıklıklarını gidermek için kullandıkları bir ilaçtır. bunun dışında alarjik reasiyonlar sonucu kişilerin bunlardan etkilenmemesi için bazı burun spreyleri kullanılmaktadır.
+ Yorum Gönder