+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Ses Teli Felci Ses Kısıklığına Neden Mi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ses Teli Felci Ses Kısıklığına Neden Mi
  Ses teli felci ses kısıklığına neden mi kısaca

  Arkadaşlar sizce ses teli felci ses kısıklığına neden mi kısaca açıklar mısınız?
 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Ses Teli Felci Ses Kısıklığı Hakkında Bilgi

  Ses teli felçleri gırtlak kaslarını hareket ettiren sinirlerin çalışmaması sonucunda meydana gelir.

  Genellikle tiroid operasyonları sonrasında, tiroid bezinin ses tellerini çalıştıran sinirlerin çok yakınından geçmesi sebebiyle, operasyon sırasında bu sinirin hasar görmesiyle ya da başka travmatik - nörolojik faktörlere bağlı olarak, ses tellerinden birinin ya da her ikisinin felci görülebilir.

  Sel felci durumunda, ses telinin felç olduğunda son aldığı pozisyona bağlı olarak, ciddi ses kısıklığı ya da nefes alma problemleri, nefes darlığı ortaya çıkabilir.  1. Tek taraflı ses teli felci
  Bu tür felçte, ses teli genellikle orta hattın hafif dış yanına kaymıştır. Ses teli ortadaysa ses normaldir, fakat dış yandaysa hafif ses değişiklikleri kalır. Fakat ses telleri birbirinden belirgin derecede ayrıysa ciddi bir ses kısıklığı ortaya çıkar.


  2. Çift taraflı ses teli felci

  Ses telleri; orta hatta veya orta hatta yakın konumdaysa çok iyi ses çıkarırlar. Ancak soluk almada belirgin sıkıntı olduğu için acil müdahale edilmesi gereken bir durumdur.


  3. Gırtlağın duyusunu sağlayan sinirin felci

  Duysal sinir; ses telinin gerginliğini de değiştirir. Bu sinirin felcinde, boğazda basınç hissi, boğaz temizleme ihtiyacı, hafif derecede ses kısıklığı ortaya çıkar. Eğer bu duyusal sinirin her iki kasa hareket veren dalında felç ortaya çıkmışsa, hasta konuşma sesinin sıklıkla normal olduğunu, ancak şarkı söylerken sesinin değiştiğini ifade eder. Çift taraflı duyusal sinir felçlerinde ise yiyecek ve sıvıların akciğere kaçması kaçınılmaz hale gelmektedir.


  Ses teli felçlerinin sebepleri nelerdir?

  Ses teli felci, kafa içi, boyun ve göğüs bölgesindeki sorunlardan meydana gelmektedir. Bazı durumlarda, bu tür felç nedensiz olarak ortaya çıkabilir. Bu hastalığa sebep olan nedenleri kısaca şöyle sıralayabiliriz:
  •Akciğer, boyun, gırtlak, yemek borusu tümörleri
  •Boyun travmaları
  •Kalp büyümesi, doğuştan kalp problemleri
  •Kafa travmaları
  •Cerrahi sonrası (özellikle guatr cerrahisi)
  •Damar hastalıkları
  •Enfeksiyonlar


  Ses teli felcinin tanısı nasıl konur?

  Ses teli felcinin tanısında, ses telini hareket ettiren kaslara ince bir iğne ile girilerek kasların elektriksel gücünü ölçen larengeal elektromiyografi tekniğini kullanılır. Bu yöntemle, sorunun cerrahi gerektirip gerektirmediği araştırılır
  .

+ Yorum Gönder