+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Ses Teli Felci Tedavi Edilebilir Mi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ses Teli Felci Tedavi Edilebilir Mi
  Ses teli felci tedavi edilebilir mi kısaca

  Arkadaşlar sizce ses teli felci tedavi edilir mi kısaca açıklar mısınız?
 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Ses teli felci tedavisi nasıl yapılır

  Ses teli felci tedavisi kişiden kişiye değişir. Tedavi yöntemi, hastalığın nedenine, belirtilerin türüne, ilerleyişine, ses tellerinin pozisyonuna, zamanla kendiliğinden iyileşme olasılığının olup olmadığına ve hastanın ihtiyaçlarına göre belirlenir. Bazı durumlarda cerrahi müdahaleye gerek kalmadan ses terapisi gibi yöntemlerle sorun çözülebildiğinden operasyon için 6 ay kadar beklenebilir. Bu süre boyunca ses tellerinin hareketlerini yöneten sinirlerin canlandırılması için bazı teknikler uygulanır. Şimdi tedavi yollarını ayrıntılı bakalım.

  Ses terapisi: Bu seanslarda ses tellerini güçlendirilir. Konuşma sırasında nefes kontrolü arttırılır. Sorunlu kaslardaki anormal gerilimler azaltılır. Yutkunma sırasında havayolunu korumak için egzersizler yapılır.

  Cerrahi müdahale: Cerrahi müdahale, sorunun kaynağına ve daha önce saydığımız diğer etkenlere göre belirlenir. Nefes almada güçlüğe neden olan ses teli felçlerinde lazer kordomotomi uygulanır. Ses kısıklığına neden olan ses teli felçlerindeyse gırtlak içine enjeksiyon veya medializasyon laringoplasti tekniği uygulanabilir.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Ses teli felci insanlrda ses tellerinde oluşan bir hastalıktır. bu hastalığın tedavisi kişiden kişiye değişmektedir. bu yüzden kesin bir tedavi uygulandığında iş yarayıp yaramayacağı sadece bir olasılıktır. bazı ses telleri felçlerinde cerrahi operasyonlara ihtiyaç kalamadan normal ses alıştırmaları ile insanların bu hastalıkları yenebildikleri görülmektedir.
+ Yorum Gönder