+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Vücudun gerilmesi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Vücudun gerilmesi nedir
  Vücudun gerilmesi nedir kısaca

  Lütfen arkadaşlar bana vücudun gerilmesi hakkında bir kaç bilgi verir misiniz?
 2. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye

  Vücudun gerilmesi


  Germe işlemi kas üzerine ek bir yük bindiriyor. Bu ek yük fazla olduğu zaman germe işlemi kaslara faydalı olmaktan ziyâde zarar veriyor. Yoğun mukâvemet sporlarından sonra (örneğin uzun koşu, bisiklet) kaslarda mikro düzeyde yaralanmalar oluşmuşken germek kasların fazladan mekanik zorlanması anlamına geliyor, dolayısıyla kaçınılması gereken bir durum. Kezâ vücut geliştirme gibi sporlarla da uğraşanlar germe işlemlerini içeren antrenman birimlerini spordan bir başka güne taşımalılar. Kasları germe işlemi ne sakatlık riskini azaltıyor, ne de spor sonrasında oluşan kas ağrılarını, tam tersine olumsuz etkisi var. Dolayısıyla statik germe işlemi ayrıca bir antrenman birimi olarak uygulanmalı, spordan önce veya sonra değil. Spor birimlerine yakın sürelerde ise germe işlemi uygulanacağı zaman da daha ziyâde dinamik germe tercih edilmeli.

  Aynı şekilde kasların dengesizlikleri veya „kısalmaları“ sadece germe işlemi ile telâfi edilemiyor, bunun yerine karşıt kas gruplarının da çalıştırılması gerekiyor.
  Söylenebilecek en önemli noktalardan biri „ısınma“ işleminin mutlaka gerekli olduğu. Yani kalp-damar sisteminin 5 dakikalık hafif bir mukâvemet çalışması (bisiklet, ip atlama, koşu vb.) sayesinde ısıtılması kalbin dakikada pompaladığı kan miktarını ve bu sayede kaslardaki kan deverânını ve sonuç olarak da spordaki performansı arttırıyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta germe işleminin kesinlikle bir ısınma işlemi olmadığı. ''

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Vücudun gerdirilmesi demek kasların üzerine ek bir yük bindirmek demektir. bu ek yük gereğinden fazla verildiğinde kaslara zarar vermektedir. bu yüzden kasların hasar görmemeleri için elinizden geldiğince vücudunuzu gerdirmekten kaçın.
+ Yorum Gönder


vücudun gerilmesi,  vucudun gerilmesi,  vucutta gerilme