+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Adet gecikmesinin nedenleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Adet gecikmesinin nedenleri nelerdir
  Kısaca adet gecikmesinin nedenleri

  Arkadaşlar hemen bana adet gecikmesinin nedenlerini yazar mısınız?

 2. Ebru
  Devamlı Üye  KISACA ADET GECİKMESİ'NİN NEDENLERİ
  Üreme çağında adet kanaması gecikmelerine sık rastlanır. Aktif cinsel yaşamı olan ve etkin bir korunma yöntemi kullanmayan kadında görülen adet kanaması gecikmesinin en muhtemel nedeni gebeliktir. İkinci muhtemel neden de herhangi bir şekilde o döngüde yumurtlama olmaması ve bu nedenle “rahim iç tabakasının kanamayla dökülmesinin” gecikmesidir. Düzenli adet kanaması gören bir kadında beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan gecikmenin nedeni stres, mevsimsel değişiklikler, mekan değişiklikleri olabilir.

  Ruhsal stres ciddi bir adet düzensizliği nedeni olabilir…

  Bir kadında senede bir defa adet kanaması gecikmesi olması ileri inceleme gerektiren bir durum değildir. Ancak adet kanaması gecikmesi senede bir defadan daha sık oluyorsa, yani kadın seyrek adet kanaması görüyorsa veya uzun süreli kanama görülemiyorsa gerekli incelemeler yapılarak durumun açıklığa kavuşturulması ve tedavi edilmesi kadının genel sağlığı açısından çok önemlidir.

  Adet kanaması gecikmesinin veya uzun süreli kanama görememenin diğer önemli nedenleri arasında aylık veya üç aylık “korunma iğneleri”‘nin, kola uygulanan “korunma çubuklarının”, ender durumlarda doğum kontrol haplarının içinde bulunan hormonların yan etkileri sayılabilir. Hipofiz bezinden düzenli hormon salgısını bozan bir etken adet döngüsünün bu aşamada “takılmasına” neden olur. Bu etkenler arasında en sık görüleni prolaktin hormonu yüksekliğidir.

  Gebelik, adet kanaması gecikmesinin en sık görülen nedeni olduğundan ve basit bazı incelemelerle ortaya konabildiğinden ve saptandığında başka ileri inceleme yapılmasına gerek kalmayacağından üreme çağında olan ve aktif cinsel yaşamı olan bir kadında adet kanaması geciktiğinde araştırılması gereken ilk durum gebeliktir.

 3. Betul
  Devamlı Üye
  Adet döngüsü 21 ile 35 gün ararsında tamamlanması gerekir eğer bu döngü 35 günü aşmışsa ya da aşacak gibi bir olay olursa döngüye adetgeçikmesi denilebilir.Nedenleri de hamilelik kaygısı,stres,cinsel aktivite ve mevsim değişikliklerinden de olabilir.
 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kadınların hepsi ergenlik çağına geldikleri zaman adaet kanamasını belli bir yaşa kadar her ay görürler. ancak bazı kadınları stres gibi nedenleden dolayı adetleri geçikmektedir. bazıları da hiç görmemektedir.

+ Yorum Gönder