+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Karın şişliğinin nedenleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Karın şişliğinin nedenleri nelerdir
  Kısaca karın şişliğinin nedenleri

  Arkadaşlar sizce karın şişliğinin nedenleri nelerdir kısaca açıklar mısınız? 2. Ebru
  Devamlı Üye

  KISACA KARIN ŞİŞKİNLİĞİ NEDENLERİ

  Karın şişkinliği mide ve bağırsaklarda gaz birikmesi ile ilişkili bir durumdur. Karın bölgesinde orta ağır şiddetli derin veya keskin ağrılarla kendini belli eder. Gaz çıkararak ve bağırsak hareketlerinin hızlanmasıyla çoğunlukla ağrı diner. Karın şişkinliğinin çok farklı sebepleri olabilir. Genelde yağlı besinlerin hazım güçlüğüne bağlanan şişkinlik; stres heyecan endişeli ruh hali sindirim sistemindeki enfeksiyonlar IBS denen Irritabl Bağırsak Sendromu bağırsakların belli gıdaları sindiremediği çölyak hastalığı veya laktoz intoleransına da bağlanabilir.

  Karındaki şişkinliğin azaltılmasında kişiye özel farklılıkların tespit edilip huzursuzluk yaratan besinlerin diyetten çıkartılması önemlidir. Bilim dünyasının besinlerin gizli dünyasında yaptığı incelemeler sonucu spesifik besinler karındaki şişkinliklerin artmasında suçlu bulunmuş. Bu besinlerden (örneğin baklagiller lahanagiller vb.) uzak durarak semptomları azaltmak mümkün. Ancak unutulmamalıdır ki her bünye farklıdır birine kötü gelen besin diğerine zarar vermeyebilir herkese genelleştirilebilecek tek bir kural bulmak zordur bütün bunlar detaylı analiz edilmelidir.

  Gıda intoleransı ya da besin alerjisi karın şişkinliğine sebep olabilir mi?

  Gıda intoleransı ve besin alerjisi birbirinden farklı iki rahatsızlıktır ve farklı sonuçlar doğurur örneğin süt şekerinin sindirilmesine yardımcı olan laktaz enziminin eksikliğine bağlı olarak gelişen laktoz intoleransı bir gıda hassasiyetidir. Sindirim sistemindeki enzim yetersizliğine bağlı olarak ishal gaz karında şişkinlik ve abdominal ağrılar gelişir. Öte yandan besin alerjilerinde immün sistem bir besin veya besin öğesini vücut için yabancı olarak görüp savaş başlatır. Bu durumda alerjik olduğunuz gıdayı tükettiğinizde ağızda karıncalanma hissi dilde dudaklarda yüzde boğazda şişme mide krampları ishal nefes alma güçlükleri bayılma hissi ortaya çıkar. Besin alerjileri çok daha kritik bir durumdur karında şişkinlik yapmaz.

  Bağırsak hareketlerinin farklılaşması nedeniyle oluşan şişkinlik kişiden kişiye değişir mi? Yani bağırsak hareketleri genetik midir?
  Herkesin farklı bir bağırsak ritmi vardır. Tuvalete çıkma sıklığı zamanlaması her bireyde farklıdır kişiye özel düzen yapısal özelliklerle ilişkilidir. Bağırsak vücudumuzdaki en uzun organdır. Ortalama 7.5-9 metrelik kolonda binlerce girinti ve düğüm vardır Sindirimi zor toksinlerden zengin beslenme tarzı bu ceplerin tıkanmasına ve faaliyetlerin yavaşlamasına sebep olur. Amacımız daralmaları önleyip. bağırsağın daha iyi çalışmasına yardım etmek; bu sayede hem kilo kontrolü hemde sindirim sistemi fonksiyonlarına yardımcı olunur ve hazımsızlık şişkinlik şikayetleri gelişmez.

+ Yorum Gönder