+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Reflünün nedenleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Reflünün nedenleri nelerdir
  Kısaca reflünün nedenleri kısaca

  Arkadaşlar sizce reflünün nedenleri nelerdir kısaca açıklar mısın? 2. Ebru
  Devamlı Üye

  KISACA RELÜ'NÜN NEDENLERİ
  Tek bir sebebi yoktur. Genelde birden fazla sebebin birleşimiyle oluşmaktadır. Reflü olan hastaların çok az bir kısmında aşırı asid üretimi olabilirken, hastaların çoğunda sebep bu değildir. Reflü oluşumuna katkı sağlayan faktörler: yemek borusunun alt sfinkteri, mide fıtığı, yemek borusu kasılmaları ve mide boşalımı.

  Yemek borusu alt sfinkteri

  Bu sfinkterin etkisi reflü oluşumunda en önemli mekanizmadır. Bu sfinkter yemek borusunun kaslarının kasılmasıyla oluşmakta ve mide ile yemek borusunun alt kısmı arasında yer almaktadır. Bu kas çoğu zaman kasılı kalmakta ve mideden olan reflüyü önlemektedir. Yemek veya tükrük yutulduğunda çok kısa bir süreliğine açılmakta sonra tekrar kapanmaktadır. Bu sfinkterde reflüye neden olabilecek anormallikler:

  - Sfinkterin zayıf kasılması

  - Sfinkterin anormal gevşemesi

  - Sfinkterin gevşekliği

  refl-.jpg

  Mide fıtığı

  Mide fıtığı reflüye yol açmasına rağmen nasıl sebep olduğu çok açık değildir. Reflüsü olan hastaların bir kısmında fıtık mevcuttur. Normalde alt sfinkter göğüs boşluğu ile karın içini ayıran kasla (diyafragma) aynı seviyede bulunmaktadır. Mide fıtığında midenin üst kısmı göğüs boşluğuna geçmektedir. Buna bağlı olarak alt sfinkter de göğüs boşluğuna geçmektedir. Normalde sfinkter ile birlikte diyafragma da kasılarak sfinktere yardımcı olmaktadır. Fakat fıtık oluştuğunda diyafragma sfintere yardımcı olamaz.İkinci mekanizma ise göğüs boşluğuna geçen midede asit birikmekte ve bunun yemek borusuna geçişi kolaylaşmaktadır.Refüde düşünülen üçüncü mekanizma ise; normalde mide yemek borusuna 90 derece açıyla bağlanmaktadır. Fakat fıtık oluştuğunda bu açı kaybolmakta ve reflü kolaylaşmaktadır.

  Yemek borusu kasılmaları


  Yutma, asidi yemek borusundan atmada önemli bir mekanizmadır. Yutma ile yemek borusunun üst kısmında kasılma başlayıp mideye kadar devam eder. Böylece ağızdaki yemek ve tükrük yemek borusuyla mideye iletilmektedir.Bu kasılmalarda sorun olduğunda asidin yemek borusundan mideye geri atılışında sorun oluşmaktadır. Bu kasılmalar hiç oluşmayabilir veya kasılma oluşup mideye kadar ulaşmayabilir. Kasılmalar mideye kadar ulaşsa da çok zayıf olabilir. Bu kasılmaların olmaması gece etkisini daha fazla göstermektedir. Çünkü yer çekiminin yardımcı etkisi de ortadan kalkmaktadır. Sigara içme ise yemek borusundan asidin mideye geçişini yavaşlatmakta ve bu etki son sigaradan sonra en az 6 saat devam etmektedir.

  Mide boşalımı

  Gün boyunca reflünün çoğu yemeklerden sonra oluşur. Bunun sebebi midenin yemekle şişmesine bağlı alt sfinkterin gevşemesidir. Reflüsü olan bazı hastalarda yemekten sonra midenin çok geç boşaldığı görülmüştür. Midenin geç boşalması reflü süresini de uzatmaktadır.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Mide sindirim gerçekleştirirken kendini kendi asidinden koruyabilmek için mukuz salgılar bu da midenin kendi kendisinden korumasını sağlar.. ancak reflü hastalığında kişinin midesinden salgılanan asit yemek borusuna doğru yukarı çıkar ve bu da kişinin yemek borusunda tahrişlere neden olur. işte bu tahrişler sonucu meydana gelen hastalık reflüdür eğer tedavi edilmezse insanda büyük sağlık sorunlarına neden olur.
 4. Ziyaretçi
  Alkalen reflü gastrit diğer ismi ile hayalet hatalık denilen bu rahatsızlık ilaç desteği ile çoğu zaman bir rahatlama söz konusudur. Bu hastalık gastrit veya reflü ile karıştırılmamalı bunlardan çok ayrı bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Gastrit ve reflüde temel sebep mide asitidir

+ Yorum Gönder