+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Mide yanmasının nedenleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mide yanmasının nedenleri nelerdir
  Kısaca mide yanmasının nedenleri

  Mide yanmasının nedenleri nelerdir arkadaşlar kısaca açıklar mısınız?
 2. Ebru
  Devamlı Üye

  KISACA MİDE YANMASI'NIN NEDENLERİ


  Mide yanması, her yaşta görülebilen, ancak 20 ile 50 yaşlar arasında daha sık rastlanan yaygın bir rahatsızlık. Yanma hissi genellikle yemekten önce veya yemekten 1-2 saat sonra hissedilmektedir. Rahatsızlığın ana sebebi, hazmı zor besinlerin sindirimi için salgılanan asidin aşırı olmasıdır. Çünkü bu fazla salgı, midenin kendisine de zarar vererek yanma hissine yol açmaktadır. Bunu önlemenin yolu da doğru ve bilinçli beslenmeden geçmektedir. Yani, mide sağlığına katkıda bulunan besinleri tercih ederek, yemek sonralarının azaba dönüşmesini önleyebilirsiniz.

  Hamilelikte Mide Yanması

  Gebelerde mide yanması hormonlar ve karın içinde büyüyen rahim nedeniyle, asit mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasına bağlı tahriştir. Erken gebelikte daha çok aşerme ve bulantı-kusmaya bağlı oluşan bu yakınma, gebelik ilerledikçe kabızlık, hazımsızlık ve gaz gibi sorunlarla birlikte giderek artan şidette görülür.

  Öneriler

  · Sık ve küçük öğünler halinde yiyin
  · Mide yanmanızı arttıran hareketler ve pozisyonlardan kaçının (ani öne eğilmeler, yemekten hemen sonra yatmak, uzanmak vb.)
  · Özellikle yemekten hemen sonra uzanmak yerine arkanızı küçük bir minderle destekleyerek oturun
  · Mide yanmanız,davranış ve diyet değişikliklerine rağmen düzelmez ve ya artarsa hekiminize danışarak antiasit alın.
  · Yağlı ve baharatlı gıdalardan, kızartmalardan, fazla miktarda çay, kahve ve çikolatadan uzak durun.
  · Yemekten sonra hafif yürüyüşler sorununuza iyi gelebilir.

  Büyüklerimiz midede yanma hissi duydukları zaman hemen bir lokma ekmek içi çiğnermiş. Özellikle yemeklerden önce meydana gelen mide yanmalarında, ekmek içinin değil ama ağıza bir şey atmanın doğru bir yöntem olduğunu belirten günümüz doktorları da, az fakat sık yemeyi tavsiye ediyor.

  Mide ağrılarınıza ve mide yanmanıza son verecek sağlıklı ve dost besinlerle beslenerek de, hem yemek yemenin keyfini çıkartabilirsiniz, hem de yemek sonralarının azaba dönüşmesini önleyebilirsiniz.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsanlarda mide kendi asidine karşı mukus salgılamaktadır. buda midenin kendini koruma yöntemidir. ancak bazı insanların mideleri kendilerini koruyamamaktadırlar., buda mide duvarında yaraların oluşmasına neden olur bu yaralarda insanların midelerinde yanmaya neden olur.
+ Yorum Gönder