+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda İnsan İskeletindeki Kemik Sayısı - İnsan İskeletinde Kaç Kemik Vardır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  İnsan İskeletindeki Kemik Sayısı - İnsan İskeletinde Kaç Kemik Vardır
  İnsan İskeletindeki Kemik Sayısı - İnsan İskeletinde Kaç Kemik Vardır

  Çok kişi vücudumuzdaki kemiklerin dinamik olmayan katı bir doku kütlesinden ibaret olduğunu sanmaktadır. Oysa vücudun en dinamik, nerede ise hemen her gün değişik etkilere göre biçimlenen bir sistemini oluşturur. İskelet sistemi cansız bir doku değildir. Kan damarları, sinirlerle desteklenen, büyüyen, gelişen, kalınlaşıp, incelenen bir yapıdır. Kendisini onarır, yeniler, gördüğü işlere göre biçimlenir. Olumsuz davranışlar, kısa sürede kemiklerde hatalı gelişmelere yol açabilir.

  İnsan Vücudundadik Kemik Sayısı; Vücudumuzda 206 adet kemik vardır. Bunlar büyüklük, şekil ve görev bakımından önemli değişiklikler gösterir. Eğer kaynaşarak tek bir yapı oluşturan kemikler aynı olarak sayılırsa bu sayı artar. Vücudumuzdaki kemikler orta kulakta bulunan küçük kemikçiklerden, bacaklarımızdaki uzun ve büyük kemiklere kadar değişen iriliktedir. Kemiklerin bazıları uzun, yuvarlak bazıları yassıdır.

  İskelet sistemi, baş, gövde, kalça, kollar ve bacaklar; uygun kemik parçalarının bir araya gelmesiyle meydana gelir. Uzun kemikler, kol kemikleri, bacak kemikleri gibi kemiklerdir. El, ayak, bilek, parmak ve omurga kemiklerine, kısa kemikler denir. Yassı kemikler ise, kafa, kaburga ve kürek kemikleri gibi kemiklerdir.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İnsan İskeletindeki Kemik Sayısı iskeletimiz kaç kemikten oluşur


  Ortalama olarak, yetişkin bir insan iskeleti 206 kemiğe sahiptir, oysa bir bebek 300'den fazla kemikle doğar. Farkın nedeni büyüme sırasında birbiriyle kaynayacak olan küçük kemiklerdir.

 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Vücudumuza şekil ve desteklik veren iskelet sistemi bizler için önemlidir.iskelet sistemini kaç kemikten oluştuğunu merak etmiyormusunuz.merak edenler için söyleyeyim 207 den fazla kemiğe sahiptir.
+ Yorum Gönder


iskelet sistemi kemik sayısı,  iskelet sisteminde bulunan kemik sayısı