+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda Lökosit Nedir-Lökosit hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Lökosit Nedir-Lökosit hakkında
  Lökosit Nedir


  Lökosit veya akyuvarlar olarak da adlandırılan beyaz kan hücresi, kemik iliğinde üretilir. Vücudu bulaşıcı hastalıklara ve yabancı maddelere karşı koruyan akyuvarlar, bağışıklık dizgesinin önemli bir bölümünü oluştururlar. Sağlıklı bir yetişkin insanın bir litre kanında 4x109-11x109 adet, bir başka tanımla, bir damla kanda yaklaşık 7.000 ila 25.000 arası akyuvar bulunur. Bu nicelik lösemi hastalarında 50.000'e kadar çıkar. Lökositler kanın dışında lenf sistemi, dalak ve diğer vücut dokularında da bulunur.


  Akyuvar tanımı tüm beyaz hücre türlerini kapsayan kaba bir tanımdır. Bu şekilde kan hücrelerini kümelemek sıklıkla bu tanımın yanlış kullanımına yol açmaktadir. Bu yüzden değişik kaynaklar hücreleri kökenlerine göre ayırmaya yoluna gitmektedir.


  Granülositler

  3 tip granülosit vardır:

  • Nötrofiller,
  • Bazofiller,
  • Eozinofiller.

  Lenfositler

  Bağışıklık yanıtının sıvısal bölümünü oluşturan lenfositler, kandan çok lenf sisteminde bulunurlar. Kanda 3 lenfosit türü bulunur: B hücreleri, T hücreleri ve doğal öldürücü (katil) hücreler. B hücreleri her antijene özel antikor üretirken, CD4+ (yardımcı) T hücreleri ise bağışıklık yanıtını düzenlerler. CD8+ (sitotoksik) T hücreleri (öldürücü T hücreleri olarak da adlandırılırlar) ve doğal öldürücü hücreler ise bakterileri ve virüslerle enfekte olmuş vücut hücrelerini yok edebilirler.

  Monositler

  Monositler göze yutarlığı yapma özelliğine sahiptirler. Ayrıca T hücrelerini uyararak onların çoğalmasını sağlarlar. Kan dolaşımından ayrılıp dokulara giren monositler makrofaj diye adlandırılırlar.

  Lökositlerle ilgili hastalıklar

  Lökositlerle ilgili başlıca hastalıklar:

  • Lökopeni, kandaki lökosit sayısının azalması
  • Lökositoz, kandaki lökosit sayısının çoğalması
  • Lösemi ve lenfoma, kanser türlerinde lökositler kontrolsüz biçimde çoğalırlar.

  Diğer doku hücreleri


  • Histiositler, kan dolaşımında bulunmayıp, lenf sisteminde ve diğer vücut dokularında bulunan hücreler:
  • Makrofajlar
  • Dendritik hücreler
  • Mast hücreleri (mastositler)
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Hemogram yani kan sayımı testleri sonrası,tahlil sonucunu incelerken hastaların merak ettiği test parametrelerinden biri de wbc yani lökosit testidir.Lökositler, halk arasında akyuvar olarak da bilinir.WBC yani lökosit testinin normal değerleri yenidoğan çocuktan,15 yaş sonrası kişilere kadar farklı değerler göstermektedir.6 aylık bir bebeğin normal olan wbc değeri yetişkin bir bireyde ise bir hastalık belirtisi olabilir.WBC(lökosit) testinin yaş gruplarına göre normal değerlerini Tahliller ve Normal Değerleri bölümümüzde bulabilirsiniz.
  Lökosit sayısında artış görülmesine lökositoz adı verilir.Hangi durumlarda lökosit değerleri normalin üstüne çıkmaktadır?

  Sistemik enfeksiyonlar(sistemleri tutan enfeksiyonlar)(sarkoidoz gibi)
  Lokal enfeksiyonlar
  Miyokart enfarktüsü
  Lösemiler
  Gebeliklerde
  Aşırı sigara tüketinde

  Lökosit sayısında azalmaya ise lökopeni adı verilir.Aşağıdaki durumlarda da lökosit değerleri normalin altına iner.

  Bazı Virüs Hastalıkları (Gripler,özellikle son domuz gribi vakalarında wbc düşüklüğü sık olarak görüldü)
  Riketsiya Hastalıkları
  Aplastik anemi
  Alösemik lösemi
  Tifo ve paratifo
  Brucella Hastalığı
  Miliyer tüberküloz
 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Lökositler veya bizim bildiğimiz adıyla akyuvarlar kemik ilğinde üretilen ve vücudumuzu savunan beyaz kan hücreleridir.hastalık anında sayıları artar ve hastalık verici mikroplarla savaşır.
+ Yorum Gönder


lökosit görüldü