+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda Monosit Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Monosit Nedir
  Monosit Nedir
  Monosit akyuvar (lökosit) türü.


  Monositler vücuttaki akyuvarların yaklaşık %7'sini oluştururlar. 12-20 μm çapındadırlar. Kemik iliğinde yapıldıktan sonra kan dolaşımına geçerler. Yaklaşık birkaç saat içinde kan dolaşımından çıkıp dokulara girerler. Dokularda bu monositler ayrı makrofaj türlerine olgunlaşırlar. Makrofaj dokularda bulunan monositlere verilen addır; her tür dokunun kendine özgü makrofajları vardır.


  Monositler gözeyutan (fagositik) hücrelerdir, yani fagositoz yapabilirler. Monositler ayrıca, enfekte edilmiş vücut hücrelerini bağışanların yardımıyla imha edebilirler; buna antikora bağımlı hücresel sitotoksisite (ADCC) denir.
  Eklenti Eklenti  

 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Monosit Nedir? Monosit yüzdesi ne zaman artar?

  Monosit bir lökosit türüdür.Kanımızda bulunan lökositlerin( akyuvarların) ortalama olarak yüzde 1,7-9,3 ‘ünü oluştur.Yani monosit testinin normalin üstü olarak nitelendirilmesi için kabaca % 10’un üstü olması gereklidir.
  Monositler kemik iliğinde yapıldıktan sonra kan dolaşımına geçerler.Kan dolaşımında birkaç saat dolaşımından dokulara girerler.Dokulara geçen monositler makrofaj adını alır.Monositler vücut savunmasında görevli olup fagositoz yaparlar.Monositlerin bir diğer görevi ise enfekte edilmiş vücut hücrelerini ortadan kaldırabilmeleridir.Monosit testi tek başına yapılan bir test değildir.Kan sayımı yani hemogram testi parametreleri içinde diğer parametrelerle birlikte değerlendirilen bir testdir.Düşük çıkmasından çok yüksek çıkması klinik olarak anlamlıdır.Monositler bir çok hastalıkta yüksek çıkabilmektedir.Monositlerin yüksek olarak değerlendirilmesi için monosit yüzdesinin % 10 ‘un üstünde olması gereklidir.Bazı kaynaklarda ise % 12 ve üstü monositlerin yüksek olarak değerlendirilmesi yönünde kabul edilmektedir.
  Monositlerin Yükseldiği Durumlar Nelerdir?
  Bazı bakteriyel enfeksiyonlar:
  Akut enfeksiyonlar sonrası iyileşme dönemleri
  Bazı protozoal enfeksiyonlar(sıtma gibi)
  Bazı Kan Hastalıkları(monositik lösemi,KML,Polisitemi gibi)
  Lenfomalar
  Bazı Kanser Türleri(Over,Mide,Meme Kanseri gibi)
  Sebebi bilinmeyen bazı ateşli hastalıklar
 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Monositler bir akyuvar türüdür.vücut savunmasında görev alırlar.kemik iliğinde setezlenirler.monositler dokulara girdikten sonra makrofaj ismini alırlar aynı zamanda fagositoz yapabilirler.
+ Yorum Gönder


monosit