+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda İskelet nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  İskelet nedir
  İskelet nedir?

  İnsan vücuduna şeklini veren, çeşitli organlarımızı koruyan ve onlara destek olan kemik yapımız iskelet, 200-212 (260 kadar) kemikten oluşur. 30 kadar yassı kemik kafatasımızı meydana getirir. Göğüs kemiğinde 24 tane (12 çift) kaburga, kalp ve akciğerleri korur. 33 tane birbirine kenetlenen kemik, omurgayı oluşturur. Omurgamız da, kürek kemikleri ve leğen kemiği aracılığıyla kol-bacak kemikleriyle eklemleşir. Bu kemiklerin tümü, hızlı ve karmaşık hareketlerimize olanak sağlayan kaslara, güçlü bir destektir.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  iskelet Nedir

  Kemiklerden oluşmuş eklem ve bağlarla birbirine tutturulmuş, etrafı kaslarla sarılı destek yapıya iskelet denir iskelet veya iskelet, sistemi, biyolojide canlı organizmaya fiziksel destek sunan,iç organların korunmasını sağlayan,çoğunlukla minerallerdan oluşan bir organdır iskelet organizmanın kendine özgü şeklinin oluşmasını sağlar
 3. Şahin
  Devamlı Üye
  İskelet vücudumuzun hareketini sağlar. Vücudumuza desteklik sağlar, vücudumuza şekil verir. Dayanıklık sağlar. Ayrıca en önemli hayati organlarımızı korur. vücudun eksik olan kan ihtiyacını da giderir.
+ Yorum Gönder