+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda Atardamar ne işe yarar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Atardamar ne işe yarar
  Atardamar nedir ne işe yarar?

  Atardamar vücudun temiz kanı taşıyan damardır. En kalın ve en güçlü kaslara sahip damarımızdır. Kan pompalama basıncı çok yüksektir. Nabız ve tansiyonu belirleyen damardır. Beyne kan götüren tek damar olan Şah damarı bir atardamardır. Fakat kirli kan taşıyan iki damar vardır Akciğer atardamarı ve böbrek atardamarıdır. kan basıncı yüksektir. 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Atardamar Nedir..?

  Atardamarlar, kanı kalpten vücudun çeşitli bölgelerine taşıyan kalın esnek duvarlı damarlardır. Atardamarlar dallandıkça çapları küçülür, başlıca görevi taşıdıkları kan içinde oksijen ve besin maddelerini vücudun her tarafına ulaştırmaktır. Bunlar aort ve akciğer atardamarları olup kalbin karıncıklarından çıkan damarlardır. Atardamarın duvarında üç tabaka ayırt edilir. En dışta lifli bağ dokusundan yapılmış bir tabaka bulunur. Ortada düz kaslardan oluşan bir tabaka yer alır. Dış ve orta tabakada bulunan elastik lifler kan basıncına karşı damarlara esneklik kazandırır.

  Damarın iç yüzeyi bir sıra yassı örtü epiteli ile kaplanmıştır. Bu epitele endotel denir. Endotel, kanın damar içinde kolayca akmasını sağlayacak şekilde kaygan bir yapıya sahiptir. Böylelikle atardamar nedir ve insan hayatında nasıl bir önem taşımaktadır öğrendik.
 3. Şahin
  Devamlı Üye
  Atardamarlar güçlü kaslara sahip damarlardır. Atardamarlar besin açısından ve oksijen bakımından temiz kan taşır. sadece iki atardamar kirli kan taşır. Akciğer ve böbrek atar damarları. Ayrıca büyük basınca sahiplerdir. Bundan dolayı tansiyonu belirler. En temiz kanı şah damarlar taşır. şah damarı beyine kan götürür.
+ Yorum Gönder


atardamar ne işe yarar,  akciğer atardamarı ne işe yarar,  atar damar ne