+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda Hayvan ve Bitki Hücrelerinde Mitoz Bölünme Farklılıkları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Hayvan ve Bitki Hücrelerinde Mitoz Bölünme Farklılıkları
  Hayvan ve Bitki Hücrelerinde Mitoz Bölünme Farklılıkları  • Hayvan hücrelerinde sitoplazma boğumlanarak bölündüğü takdirde bitki hücresinde orta lamel oluşumuyla gerçekleşir.
  • Bitki hücresinde iğ ipliklerini sitoplazma hazırlarken hayvan hücrelerinde bunu sentrozomlar yapar.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Hayvan ve Bitki Hücrelerinde Mitoz Bölünme Farklılıkları

  Sitoplazma Bölünmesi (Sitokinez) Çekirdek bölünmesi gerekleştikten sonra hücrenin ortasından boğumlanarak bölünür ve iki ayrı hücre oluşur.Bitki hücrelerinde ise bu aralamel oluşumuyla olur.
  Hayvan hücresindeki sitoplazma bölünmesi: Hücrenin ekvator bölgesinde dıştan içe doğru meydana gelen bir boğumlanma ile başlar.
  Bu boğumlanma sitoplazmayı ikiye ayırıncaya kadar devam eder. Yeni hücreler eşit veya eşit olmayan büyüklüktedir.
  Fakat genetik materyal bakımından her iki hücre de aynı genetik yapıya sahip, kromozom sayıları eşittir.
  Bitki hücresindeki sitoplazma bölünmesi: Bitki hücresinde hücre çeperi bulunduğundan boğumlanma görülmez. Hücrenin ortasında orta lamel denilen ara plak oluşumu başlar. Orta lamel hücrenin çeperine ulaşıncaya kadar büyür ve kalınlaşır.
  Böylece sitoplazma içindeki yapılar hemem hemen eşit olacak şekilde ikiye ayrılır. Zamanla orta lamel iki yavru hücrenin faaliyeti sonunda normal hücre çeperi halini alır. Sitoplazmanın da bölünmesiyle aynı genetik bilgiye sahip iki yavru hücre oluşur.
 3. Ziyaretçi
  harbikız cok sagol cok guzel anlatmıssın
 4. Ziyaretçi
  eline sağlık çok güzel olmuş sınavda işime yaradı bunun sayesinde 95 aldım biyolojiden

 5. Ziyaretçi
  Ellerine sağlık ciddi anlamda çok güzel bi anlatım

 6. Ziyaretçi
  Saolun basit ve güzel anlatım olmuş .
  (Basitten kastım kısa ve öz )

 7. Ziyaretçi
  gercekten super anlatmissin tesekkurler😀

 8. Şahin
  Devamlı Üye
  Hayvan ve bitki hücrelerinde mitoz farklılığı hayvanlarda iğ ipliklerini sentrozom oluştururken bitkilerde ise iğ ipliklerini özel proteinler yapar. birde sitoplazma bölünmeleri farklıdır. hayvanlarda sitoplazma boğumlanarak bitkilerde ise ara lamel adı verilen bir yapıyla bölünür.

 9. Ziyaretçi
  Cok sagol ya cok iyi bilgilendirilme yapmissin))

 10. Ziyaretçi
  Sadece sitokinez bolunmesi anlatilmis ama çok guzel olmuş

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


mitoz bölünmede bitki ve hayvan hücresi arasındaki farklar,  bitki ve hayvan hücresinde mitoz bölünme farklılıkları,  hayvan ve bitki hücrelerinde mitoz bölünme farklılıkları,  bitki hücresindeki mitoz ile hayvan hücresindeki mitoz bölünme arasındaki farklar nelerdir,  bitki ve hayvan hücresi bölünmesi arasındaki farklar,  bitki ve hayvan hücrelerinde mitoz bölünmenin farkı