+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda Nefron nedir, nefron ile ilgili bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Nefron nedir, nefron ile ilgili bilgi
  nefron nedir, nefron ne demek, nefron neye denir, nefron hakkında, nefron ile ilgili bilgiler, nefron bilgi, nefron hakkında bilgi, nefron ne demektir, nefron anlamı, nefron ile ilgili bilgi,  Omurgalı böbreğinin, idrar oluşturan yapısı ve işlev birimidir. Böbreğin en küçük yapısal birimi nefron adını alır. Nefron böbrekte idrarın yapıldığı morfolojik üniteyi oluşturur. Bir böbrekteki nefron sayısı 1–3 milyon arasındadır. Nefronlar ortak açılma kanalları ile böbrek papillaları üzerindeki deliklere açılırlar. Böylece oluşan idrar ilk olarak kalikslerde ve dolayısı ile pelviste biriktirilmiş olur. Sağ ve sol böbreklere gelen günlük kan akımı 1,5 tonu bulur. Nefronlarda gerçekleşen süzme (filtrasyon), salgılama (ekskresyon) ve geri emilme (rezobsiyon) aşamalarından sonra idrar şeklinde atılan miktar 1,5 lt kadardır.
 2. Ezlem
  Üye

  Böbreklerin en küçük yapıları olan nefronlar aynı zamanda idrarın ilk yapıldığı yerdir.Bol su içmek böbrek sağlığımızı korumak için önemlidir.
 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Böbreğin enküçük birimine nefron denir.nefron insanda idrar oluşumunda görev alır.bir böbreğin üzerindeki nefron sayısı bir kaç milyondur.
+ Yorum Gönder


nefron nedir