+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda Lizozomun Canlı Metabolizmasına Etkileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Lizozomun Canlı Metabolizmasına Etkileri
  Lizozomun Canlı Metabolizmasına Etkileri

  Lizozomların içlerinde sindirim enzimleri bulunur ve stoplazma içinde dağınık halde bulunurlar. Lizozom içinde büyük moleküllü besinler, parçalanarak küçük moleküller haline getirip sindirilir. Fagositoz için özelleşmiş hücrelerde çok sayıda lizozom bulunur. Tüm hayvan hücrelerinde lizozom vardır fakat bitki hücrelerinde lizozom bulunmuyordur Nükleik asitler, proteinler, lipidler (yağ) ve karbonhidratların yıkımında kullanılan hidrolaz enziminin yapısında lizozom vardır.

  Canlılar öldükleri zaman, lizozomlar açılır; açılan bu lizozomların içindeki sindirim enzimleri hücreleri sindirir. Bu enzimlerin etkisiyle hücreler ölürler.

  Lizozom, sindirici enzim içeren bir moleküldür. Eritrosit (Alyuvar) haricinde, tüm hayvansal hücrelerde bulunur. Akyuvar hücrelerinde de bulunur ve mikropları parçalar. Hücre belli bir seviyeye gelince yani yaşlanınca lizozomlar kendiliğinden patlar mesela kurbağa larvalarında, kuyruğun kaybolmasının nedeni lizozomdur. Hücreler bu şekilde kendi kendilerini sindirmiş oluyor bu duruma da otoliz deniyordur. Otoliz olayında, canlı öldükten sonra hücre içindeki lizozomlar hücre zarını parçalar ve lizozom içindeki asidik enzimler aktifleşerek bütün hücreye temas eder ve hücre ölür. Cesetlerde görülen çabuk çürümelerin bir nedeni de budur.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Lizozomun Canlı Metabolizmasına Birçok etkisi olmuştur. Lizozom ökaryöt hücrelerin stoplazmasın da bulunmaktadır. Bunun sebebinden dolayı lizozom metabolizmadaki hücreleri öldürmektedir.
+ Yorum Gönder


lizozom faaliyetlerinin canlı metabolizmasına etkilerine örnekler,  lizozom faaliyetlerinin canlı metabolizmasına etkilerine örnek verilmesi,  lizozom faaliyetlerinin canlı metabolizmasına etkilerine örnekler verilmesi,  lizozom faaliyetlerinin canlı metabolizmasına etkileri,  lizozom faaliyetlerinin canlı metabolizmasına etkilerine örnek,  lizozom faaliyetlerinin canlı metabolizmasına etkileri nelerdir