+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda İleri yaşta çıkan sivilcelerden korunma yolları ve öneriler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  İleri yaşta çıkan sivilcelerden korunma yolları ve öneriler
  İleri yaşta çıkan sivilcelerden korunma yolları ve öneriler  Geç çıkan sivilcelere dikkat!


  Ergenlik döneminin doğal bir sorunu olarak görülen sivilceler, ergenlik sonrasında da aniden ortaya çıkıp hayli baş ağrıtabiliyor Geç gelen sivilcelerle başa çıkmak için; su bazlı kozmetik ürünleri kullanmak, makyajı temizlemeden uyumamak ve doğru beslenmek gerekiyor..

  Akne, yani halk arasındaki söylenişiyle sivilce; ergenlik çağının doğal bir sorunu gibi düşünülse de aslında ergenlik sonrasında da ortaya çıkabilir ve hayli baş ağrıtabilir Nitekim son yıllarda cilt hastalıkları hekimlerine ergenlik sonrası başlayan akne nedeniyle başvuran hasta sayısı giderek artıyor Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr Gökhan Okan, kendisi küçük ama derdi büyük bu sorunla ilgili uyarılarda bulundu..

  Geç başlayan sivilceler, kadın hastalarda daha sık görülür Çoğunlukla derin yerleşimli ve ağrılı nodüller şeklinde kendilerini belli ederler Genellikle ağız çevresi, yanaklar, çene altı ve boyunda yerleşirler Geç başlayan sivilcelerin nedeni tam olarak bilinmemektedir Hormonal bozukluklar, yanlış kullanılan kozmetikler, stres, gıdalar ve bazı ilaçlar; sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olabilir..

  SU BAZLI ÜRÜN KULLANIN

  Ani başlangıçlı sivilce, bazen hormonal bir bozukluğun bulgusu olabilir Özellikle geç ortaya çıkan sivilceleri olan kadın hastalarda; yumurtalık, böbrek üstü bezi ve tiroit bezi hastalıkları gözlenebilir Bazen kullanılan bazı ilaçlar da cildin yağ dengesini bozarak, geç başlayan sivilce gelişmesine neden olabilir..

  Kozmetikler de geç başlangıçlı sivilcelerin oluşmasına neden olabilecek bir diğer sebeptir Özellikle yağlı kozmetik ürünler; gözenekleri tıkayarak, sivilce gelişmesine neden olur Yağlı saç kozmetikleri; saçlarda ve alın hattında sivilce gelişmesine sebebiyet verebilir Sivilceli cilde sahip olan kişilerin yağsız, su bazlı, 'non-komedojenik' ibaresi bulunan kozmetik ürünleri tercih etmeleri gerekir..


  AKNEYE GÖRE İLAÇ VERİLİR .

  Sivilce, uzun süreli tedavi gerektirir Kullanılacak ilaçlar, sivilcenin şiddetine göre düzenlenirİlaçlar etkisini en erken iki-üç ay sonra göstermeye başlar, bu yüzden hastaların bu konuda sabırlı olması gerekir Hafif şiddetteki sivilceler dıştan sürülen antibiyotik içeren kremlerle tedavi edilirken, orta şiddetteki sivilceler için ise ağızdan kullanılan antibiyotikler ve hormon dengesini düzenleyici özelliği olan doğum kontrol hapları önerilir Özellikle âdet dönemlerinde, sivilcelerinde artma tarif eden hastalarda, doğum kontrol hapları en etkili tedavi seçeneğidirŞiddetli sivilcelerde ise yüksek doz A vitamini tedavisi önerilir Bu tedavi, gebe kalma riski olan kadın hastalarda önerilmez Dermatoloji uzmanının kontrolünde tedavi yapılmalıdır Periyodik kan tetkikleriyle ilaç dozu düzenlenmektedir..


  İZLERİ PEELING İLE SİLİN..
  Cilt soyma işlemi (peeling); sivilce izlerinin silinmesinde uygulanan etkili bir yöntemdirİzin derinliğine göre yüzeysel ya da derin peeling işlemi yapılır Meyve asitleriyle yapılan peeling yüzeysel sivilce izlerinde tercih edilir Daha derin izlerde orta peeling işlemi faydalıdır Kişinin peeling sonrası güneşten kaçınması gerekir Peeling işlemi sonrası sivilce izlerinde azalmanın yanında, sivilcelerden kalan lekelerde de hafifleme sağlanmış olur..

  YAĞLI SÜT İÇ MEKTEN VAZGEÇİN..
  Sivilce oluşumunu engellemek için şunlara dikkat edin:

  YEDİKLERİNİZE ÖZEN GÖSTERİN: Gıdalar, sivilcenin tek nedeni olmasa da sivilceyi alevlendirici sebep olabilir Sivilceli hastalar, düşük glisemik indeksli gıdaları tercih etmelidir..

  MAKYAJLA UYUMAYIN: Mümkün olduğunca az makyaj yapın, gece yatmadan önce mutlaka temizleyin

  HORMONLARA BAKTIRIN: Sivilce şikayetlerine ilaveten âdette düzensizlik ve tüylenme artışı yakınmanız varsa, hormonal kökenli sivilceleriniz olabileceğini unutmayın ve hormonlarınıza baktırın ..

  TONİK KULLANIN: Cildinizi sivilceli ciltler için uygun olan temizleyicilerle günde iki defa temizleyin Cildi çok yağlı olanlar; temizlemenin ardından, yağlanma baskılayıcı özelliği olan toniklerle tedaviyi devam ettirmeli

  YAĞLI SÜTTEN UZAK DURUN: Yağlı süt ürünleri de sivilce oluşmasına neden olur Yağlı süt ürünleri hormon içeriklerinden dolayı sivilceleri alevlendirebilir Süt ürünlerinin yarım yağlı olanlarını tüketmeye özen gösterin.

  ŞÜPHELİ GIDALARI KESİN: Şüpheli gıdalarla sivilcelerinde artma tarif eden hastalar o gıdalardan uzak durmalı

  DOĞRU YAĞI KULANIN
  Sivilce oluşumunu engellemek için omega 3, omega 6 tüketimini artırın Bunun için balık, yeşil yapraklı sebzeler, soya yağı ve deniz ürünleri tüketin 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  ergenlik döneminden sonrada insanların yüzlerinde sivilceler çıkabiliyor bunun nedeni fazla kuru yemiş tüketiminden kaynaklanan bir durumdur bu konuda kuru yemiş tüketimini azaltmalısınız.
+ Yorum Gönder


ergenlik