+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda Hapşıramayanlar rahat hapşırmak için neler yapabilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Hapşıramayanlar rahat hapşırmak için neler yapabilir
  Hapşıramayanlar rahat hapşırmak için neler yapabilir

  hapsirma3.jpg

  Karabiber ya da enfiye olarak bilinen bitkisel tozların buruna çekilerek hapşırma refleksinin uyarılmasıdır. Hapşırma, üst ve alt solunum yollarının en önemli savunma mekanizmalarından biridir.

  Karabiber ya da enfiye olarak bilinen bitkisel tozların buruna çekilerek hapşırma refleksinin uyarılmasıdır. Hapşırma, üst ve alt solunum yollarının en önemli savunma mekanizmalarından biridir. Hapşırırken verilen havanın ve içindeki partiküllerin çıkış hızı yaklaşık 140 km/saattir. Dolayısıyla fizik kanunları gereği hapşırdığımız zaman geri tepme prensibiyle bakınız neler olur:

  Beyin damarları genişler.
  Gözyaşı ve sinüs kanalları açılır.
  Kalp damarları genişler.
  Akciğerlerde normal solunumla atamadığımız rezidüel (ölü) hava dışarı atılır.
  Kalbin diyastol (gevşeme) sonu dinlenme süresi artar. Bir anlamda kalp milisaniyeler düzeyinde durur ve tekrar çalışmaya başlar. Muhtemelen hapşıran birine "çok yaşa" denmesinin nedeni de budur.

  Kanaatimiz odur ki; Türk toplumunda geçmişte Alzheimer hastalığı, erken bunama, senil demans, Parkinson hastalığı gibi nörolojik hastalıkların bugüne göre çok daha az görülmesinin nedeni enfiyenin yaygın biçimde kullanılıyor olmasıdır ve biz düzenli enfiye kullanımının artan kalp-damar hastalıkları açısından da koruyucu bir etkisi olduğunu düşünüyoruz.

  Ve geçtiğimiz haftalarda "Hapşırık Kalbe İyi Geliyor!" başlığıyla basında yer alan haber:
  Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Hüseyin Telli, vücudun doğal refleksi olan hapşırık sırasında ağızdan çıkan havanın hızının çok yüksek olduğunu söyledi.

  Bu hızın vücutta oluşan yüksek basınçtan kaynaklandığını belirten Telli, "Hapşırırken karın bölgesi ve beyin ağırlıklı olmak üzere vücutta büyük bir basınç ortaya çıkar. Bu basınç nedeniyle kalp damarlarına yoğun kan gider" dedi.

  Bazı riskler taşısa da kalp damarlarına kan gitmesini sağlayan hapşırığın kalp için faydalı olduğunu vurgulayan Telli, “Basınç nedeniyle bayılmalar, hatta hapşırığın tutulması durumunda çok ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Ancak biz kalp uzmanları, sağlıklı kalp için hapşırığı severiz. Tansiyon hastalığı ve bayılma tehlikesi olmayan kişiler, hapşırıkla sağlıklı bir kalbe sahip olabilirler” diye konuştu.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Bazı insanları gördüğünüz gibi hapşırmamak için burun veya ağızlarını kapatmaktalar. Fakat bu yaptıkları sağlığa çok zararlıdır. Rahat hapşıra bilmek içn hapşırınız geldiğiniz sırada kendinizi hiç kasmayarak gelişi güzel bir şekilde hapşırmaktır.
+ Yorum Gönder


hapşırmak icin ne yapmalı,  hapşırmak için,  hapşırmak için ne yapılmalı,  hapşırmak,  hapşırmak icin ne yapmali ,  hapşırmak için ne yapmalıyız