+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda hapşırmak nasıl oluşur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  hapşırmak nasıl oluşur
  Hapşırmak nasıl oluşur


  hapsirma nasıl olur.jpg

  Burun iç yüzeyinin uyarılmasıyla, havanın gürültülü ve hızlı bir şekilde burun ve ağızdan çıkarılması. Burun iç yüzeyinde mukozasında sonlanan beşinci kafa siniri yoluyla gelişen bir refleks olan hapşırma, toz, kir gibi tahriş edici maddelerin üst solunum yollarından uzaklaştırılmalarını sağlar. Hapşırmanın en sık görüldüğü durum nezledir. Başlayacak bir gripin ilk habercileri arasında da Hapşırma başta gelir. Burun allerjisi olan şahıslarda, ortaya çıkan saman nezlesi durumunda, sulu

  burun akıntısı, gözlerde sulanma-kızarıklık ve peşpeşe hapşırmalar vardır. kızamık ve su çiçeği hastalıklarının başlangıcında da sık ve şiddetli hapşırmalar, olur. Burunda yaprak tozları, talaş gibi yabancı cisimlerin bulunması da hapşırmalara sebeb olur. Nezlede ortaya çıkan hadise burun mukozasının şişmesidir. Burun mukozası şişince burundan boğaza olan ifrazat geçişi durur. Biriken ifrazatın burnu uyarması sonucu hapşırmalar ortaya çıkar.

  Hapşırma, Allahü tealanın insana bir rahmeti, iyiliğidir. ihtiyaç duyduğu zaman hapşıramayan kimse, bu ihtiyacı daha iyi anlar. Hapşırma esnasında kalp bir an için durup hemen ardından çalışmasına devam etmektedir. Aynı zamanda tahriş edici maddelerin atılması da insana büyük ferahlık sağlar. Bu nimetleri yaratan Allahü tealaya bir şükrün ifadesi olarak hapşıran bir müslümanın Elhamdülillah demesi sünnettir. Böyle diyeni işitenlerin de yerhamükallah demesi farz-ı kifayedir. Hiç olmazsa birisinin demesi lazım olur.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Herkesin bildiği gibi hapşırmak insanı burnunu bir şey kaçmasıyla veya istemsiz bir şekilde ağız ve burundan hızlı bir şekilde havanın çıkmasıdır. Ayrıca bunu yaparak mikropları da kendimizden uzaklaştırmış olmaktayız.
+ Yorum Gönder