+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda mavi gözlü insalar ne zaman oldu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  mavi gözlü insalar ne zaman oldu
  mavi gözlü insalar ne zaman oldu

  mavi gozlu.jpg

  Mavi gözlü insanların tek ortak atası varmış

  Mavi gözlü insanların tek ortak atası varmış
  Danimarkalı araştırmacılar, mavi gözlü insanların tek bir ortak atadan geldiğini iddia etti.

  Kopenhag Üniversitesi’nden Hans Eiberg başkanlığındaki bir araştırmacı grubu, göz rengiyle ilgili gende yaşanan bir mutasyon nedeniyle, "melanin" maddesi üretimi azaldığından kahverengi olması gereken gözün mavi renk aldığını bildirdi.

  Eiberg’e göre mavi gözlülerin DNA’sındaki mutasyon aynı döneme denk geliyor, bu da tek bir atadan dünyaya yayıldıkları anlamını taşıyor. Hans Eiberg, "Orijinal olarak, aslında hepimiz kahverengi gözlüyüz. Ancak kromozomlarımızdaki OCA2 geninin mutasyona uğraması sonucu, renkte değişim meydana geliyor. Yani bir anlamda göz renginin kahverengi olması yeteneği kayboluyor. Böylece göz rengi maviye dönüşüyor.

  Oysa gözde yeşil renk, iris tabakabındaki melanin oranının değişmesinden kaynaklanıyor" dedi. Eiberg, bu sonuçtan yola çıkılarak, mavi gözlü insanların tek bir ortak atadan geldiğinin söylenebileceğini ifade etti.
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  mavi gözlü insanların ortak özellik değilde ortak bozukluktan kaynaklı olduğu bilgisi vardır aslında ortak ata olma biraz uçuk olabilir çünkü renkli gözlü olmayan anne babadan doğabiliyor renkli gözlüler
+ Yorum Gönder