+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda Spermle yumurta nasıl birleşir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Spermle yumurta nasıl birleşir
  Spermle yumurta nasıl birleşir

  yumurtalik.jpg

  Sperm ve Yumurtanın Birleşmesi
  Sperm ve yumurta hücresinin birleşmesi ile yeni bir hayatın temelleri atılır.

  - Yumurtalıklarda hormonların etkisi ile büyüyen folikül içinde gelişimini tamamlayan yumurta adet siklusunun 14. günü yumurtalıklardan atılır.
  - Çatlayan folikülün içinden salınan yumurta Fallop tüplerininin ucundaki fimbria adı verilen parmaksı çıkıntılar yardımı ile döllenmenin gerçekleşeceği tüpe alınır.

  - Cinsel ilişki sırasında vajinaya boşalan spermlerden bir kısmı yüzerek Fallop tüplerine ulaşır. Spermlerden bir tanesi yumurta hücresinin içine girmeyi başarır ve döllenme gerçekleşir.
  - Döllenme gerçekleştikten 24 saat sonra döllenen yumurta hücresi iki hücreye bölünür.

  - Embryo olarak adlandırılan döllenmiş yumurta bölünmeye devam ederek tüp içinde ilerler.

  - Embryo rahme ulaştığında dış zarı incelerek kaybolmuş ve hücre sayısı artmıştır. Bu yapıya blastosist adı verilir.
  - Blastosist rahmin endometrium adı verilen iç tabakasına tutunur ve gelişimine devam eder.

  Bir adet yumurtanın döllenebilmesi için bir adet sperme ihtiyaç vardır. Vajinaya boşalan spermlerin birçoğu yumurtaya ulaşmadan canlılığını kaybeder. Her ejakülasyonda (boşalmada) 100-300 milyon arasında sperm vajinaya boşalır. Sperm yoğunluğu mililitrede 20 milyondan az ise gebelik şansı azalır. Sperm sayısının yanında spermSperm ve yumurta Fallop tüp lerinin orta kısmında karşılaşır.

  Yumurta zona pellusida adı verilen bir zar ile çevrilidir, bu zarı da korona adı verilen hücreler çevreler. Sperm zona pellusidayı (yumurta zarını) geçerek yumurtanın içine girer. Bunu sadece tek bir sperm hücresi başarabilir. Sperm ve yumurta hücreleri 23'er adet kromozom taşır, sperm ve yumurtanın birleşmesi ile 46 kromozom tamamlanır.

  Döllenmiş yumurta 0.1 mm çapındadır. Bir iki gün içinde yumurta 2, 4, 8 ve 16 hücreye bölünür ve döllenmeden 4 gün sonra 0.3 mm çapında morula adı verilen bir hücre topu haline gelir. Morulanın içinde sıvı birikerek blastosist adı verilen yapı oluşur. Döllenmeden 5 gün sonra yumurta rahme ulaşır.

  İmplantasyon blastosist aşamasındaki döllenmiş yumurtanın rahmin endometrium adı verilen iç tabakasına tutunmasıdır. İmplantasyon yumurtanın döllenmesinden yedi gün sonra gerçekleşir.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Sperm ve yumurtanın birleşmesi yani döllenme tüplerin içerisinde gerçekleşir. Döllenme, bir spermin yumurta hücresinin içine girmesi ve biri erkek biri dişi olan bu iki hücrenin birleşmesidir.
+ Yorum Gönder


sperm ve yumurta nasıl birleşir,  spermle yumurta nasıl birleşir,  sperm ile yumurta nasıl birleşir,  sperm ve yumurtalık nasıl birleşir,  sperm ve yumurtanın birleşmesi,  spermin yumurtaya girmesi nasıl anlaşılır