+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda sperm ve yumurtanın yapısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  sperm ve yumurtanın yapısı
  sperm ve yumurtanın yapısı

  sperm.jpg

  SPERM HÜCRESİ VE SPERM HÜCRESİNİNİN YAPISI Sperm hücresi, yaklaşık olarak santimetrenin 250'de biri uzunlukta olan ve çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük erkek üreme hücreleridir. Hücre baş, gövde ve kuyruk olmak üzere üç bölüme ayrılmaktadır.

  sperm nedir sperm ne işe yarar spermin görevi nedir spermin yapısı

  Spermin baş kısmı, sperm hücresinin kadın yumurta hücresi içerisine girme görevini yerine getirir. Bunu sağlamak için sperm hücresinin baş kısmında yumurta hücresinin dış katmanını eritip delmeye yarayan maddeler bulunmaktadır.

  Gövde kısmında, sperm hücresinin 23 kromozomdan oluşan genetik materyali bulunur. Ayrıca burada sperm hücresinin canlı kalması ve hareketi için ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayan maddeler depolanır.

  Sperm hücresinin kuyruk kısmı hücrenin hareket etmesine yardım eder. Kuyruğunu adeta kırbaç gibi savurarak mikro boyutlarda bir yılan gibi ilerleyen sperm hücresi bu şekilde yumurta hücresini arar.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  yumurtalık yapısı

  Yumurtalık, 3-4 cm uzunluğundadır. Dölyatağı yumurtalık bağıyla dölyatağına, yumurtalık borusu yumurtalık bağıyla Fallop borusuna bağlıdır. Karınzarından bir kılıf ile De Graff foliküllerinden oluşan yumurta yapıcı bir tabakadan meydana gelir. De Graff foliküllerinin sayısı 700.000 civarındadır. Foliküller, üzeri damarlarla kaplı katılgan dokudan bir kılıfla çevrilidir. Foliküllerin içi yetişkin kadında önce bir epitel kütlesi halindedir, sonra bunun yerini tanecikli bir zar (epitel hücreleri), etrafı epitel hücrelerinden ibaret bir kursla çevrili bir yumurta ve merkezi bir sıvı alır.

  yumurtalik2.PNG

 3. Ezlem
  Üye
  sperm ve yumurtanın yapısı ile ilgili bilgi


  İnsan oğlunun üreyip çoğala bilmesi için hayatımızda önemli bir yer almaktadır.Bayanlar içinde yumurtalıkların çalışması ve olması onların en büyük özeliklerinden biridir.

 4. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  İki çeşit eşey üreme organı vardır bunlar;spern ve yumurtalık.erkek üreme organı yani sper yumurtalıklardan kat be kat küçüktür.yumurta yuvarlak ve hareketsizken sperm tamtersi hareketli ve kuyrukludur.sperm mayoz bölünme sonucu 4 sperm oluşurken,yumuta 4 tane oluşur fakat 1 tane hayatta kalır .

+ Yorum Gönder


spermin kısımları ve görevleri,  yumurtanın yapısı,  spermin yapısı,  sperm ve yumurtanın görevleri,  sperm ve yumurtanın yapısı,  kadın yumurtasının yapısı