+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda Hücrenin yönetim merkezi neresidir bu merkezin görevleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Hücrenin yönetim merkezi neresidir bu merkezin görevleri nelerdir
  Hücrenin yönetim merkezi neresidir bu merkezin görevleri nelerdir

  Hücre çekirdeğinin temel görevi gen eksprasyonunu kontrol etmek ve hücre bölünme sürecinde DNA kopyalanmasını yönlendirmektir. Bu şekilde hücrenin yaşamının devamlılığını sağlayabilmesini hücre çekirdeği sağlamaktadır. Kalıtsal özellikler hücre çekirdeğinde yönetilen DNA ile diğer hücrelere aktarılmaktadır.

  DNA ve RNA çekirdek yapısında bulunan kromozomlar da burada sentezlenmektedirler.

  Hücrenin yönetim merkezi neresidir bu merkezin görevleri nelerdir.jpg
  Çekirdek hücre içinde bir nevi beyin görevi üstlenmektedir. Hücre içinde sentezlenecek tüm proteinlerden o sorumludur ve onun yapısında bulunan genetik şifreler tarafından sürece yön verilir.

  Canlıların büyümesi ile ilgili soruya gelelim;
  Canlı organizmalar metabolizma adını verdiğimiz çeşitli kimyasal reaksiyonlar soncu yaşamını sürdürür ve büyümeye devam ederler. Canlılar çeşitli kaynaklardan çeşitli maddeleri alırlar ve bunları çeşitli tepkimeler sonucunda enerjiye çevirirler. Bu enerji canlı yapının büyümesi ve sürekliliğinin sağlanması için kullanılır.

  Metabolizma dediğimiz şey genellikle iki kategori altında incelenir; anabolizma ve katabolizma. Katabolizmada büyük moleküller daha basit ve küçük yapılara parçalanır. Anabolizmada ise enerji kullanılarak nükleik asitler ve proteinler gibi çekirdek bileşenleri oluşturulur.
  Eğer büyüme olayına daha geniş bir açıdana bakacak olursak büyüme için ilk basamaklardan biri beslenme aşamasıdır. Bir canlı bir şekilde beslenmelidir ki büyüme için gerekli olacak enerjiyi üretebilsin. Yukarıda bahsettiğim metobolizmik süreçler bu şekilde devamlılığı sürdürebilecektir.
 2. Zarafet
  Üye

  Hücre, ilk kez İngiliz bilim adamı olan Robert Hooke tarafından incelenmiştir. Vücudumuz çok çeşitli hücrelerden ve hücreler arasındaki ortamı dolduran, organik ve anorganik maddelerden kurulmuştur. Hücrenin ana işlevi, vücuda zararlı olan yabancı materyalleri bulmak ve tahrip etmektir.
+ Yorum Gönder