+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda Lenf Dolaşımında Lenf Hangi Yolla Kana Karışır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Lenf Dolaşımında Lenf Hangi Yolla Kana Karışır
  Lenf dolaşımında lenf hangi yolla kana karışır

  Lenf dolaşımında lenf iki yolla kana karışır.

  1.İnce bağırsaklarda emilen yağ asidi ve gliserol ile vücüdün alt bölümünden toplanan lenfin taşındığı yol:Bağırsaklardan ve baçaklardan toplanan lenf ,kilüs boruları denen damarlar ile peke sarnıcı denen bölgeye gelir.Buradan en büyük lenf damarı olan ğöğüs kanalı ile sol köprüçük altı toplar damarına bağlanır.Bu damarda üst ana toplardamarı birleşerek kalbin sağ kulakçıgına açılır.


  2.Baş gövdenin sağ yarısından toplanan lenf ile sağ koldaki lenfin taşındığı yol:Bu organlardaki lenf damarları,boyun bölgesindeki büyük lenf damarına bağlanır.Büyük lenf damarı,sağ köprüçük altı toplar damarıyla birleşir.Üst ana toplar damar yolu ile kalbin sağ kulakçıgına açılır.


  Lenf sistemi akyuvar üretip vüçüdün savunmasında görev alırlar.

  ÖDEMoku boşluklarında sıvı birikimi ile oluşurÖdemin nedenleri şunlardır.1:Lenf akım yolunun tıkanması 2:Kılçallarda kan basıncının artması 3:Kılçallarda kan proteinleri miktarının azalması ve ozmotik basıncın düşmesi.4:Kılçal damar geçirgenliginin artması.5okularda su ve tuz tutulması.6okularda ozmotik basıncın artması. 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Lenf dolaşımının diğer bir adıda kan dolaşımıdır. Lenf dolaşımı sayesinde besin maddelerini ve oksijeni dokulara taşır, vücut direncini artırır, sindirim ürünlerini taşır ve vücut ısısını düzenler.
+ Yorum Gönder


lenf kana karisan damarlar ,  lenf dolaşımının kana karışması