+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Bilgisayar Dünyası ve Windows 7 - 8 ve 10 Forumunda USB'den Windows 7'yi Kurmak Resimli Anlatım Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  USB'den Windows 7'yi Kurmak Resimli Anlatım

  USB'den Windows 7'yi Kurma Yolu


  Windows 7'nin, XP'den sonra en çok tutulan Windows sürümü olacağı kesinleşmiş gibi gözüküyor. Vista'nın Netbook'larda kullanılmasına engel olan ağır yapısı, en çok XP'nin ömrünün uzamasına yardımcı olmuştu. Microsoft, Windows'un son sürümünde dersine iyi çalışmış.


  Peki optik sürücüsü olmayan Netbook'larımıza Windows 7'yi nasıl yükleyeceğiz. Aslında Microsoft'un bu sorun için geliştirdiği Windows 7 USB/DVD Download Tool adında kullanılması basit bir aracı var. Ancak bu araç sadece Microsoft Store'dan satın aldığınız Windows 7 dijital kopyalarıyla çalışıyor. Windows 7'yi bu şekilde satın aldıysanız bu işlemi çok basit bir hale getiren bu araca göz atmanızı tavsiye ederiz. Windows 7'yi kutulu bir şekilde aldıysanız iki opsiyonunuz var, ya harici bir optik sürücü alacaksınız, ya da bu eğitimde anlatıldığı şekilde kendi USB Windows 7 yüklemenizi yaratacaksınız.

  Bu eğitimde çoğunlukla komut satırı ile çalışacağız, ilk başta karmaşık gelse de, aslında işlemlerin çok basit olduğunu göreceksiniz. Ayrıca Windows 7 kurulumu yaklaşık olarak 2,3GB yer tuttuğu için en az 4GB büyüklüğünde bir USB'ye ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

  Ön Hazırlık

  İlk olarak eğitim boyunca komut satırına gireceğimiz komutlar için Windows 7 DVD'nizin takılı olduğu optik sürücünün ve kurulumu aktaracağınız USB hafızanın sürücü harflerini tam olarak bilmeniz gerekiyor. Bunu Bilgisayarım (Vista ve Windows 7 için Bilgisayar) penceresinden rahatlıkla görebilirsiniz Bu eğitimin yazıldığı makinede aşağıda görebileceğiniz gibi optik sürücünün sürücü harfi K:, USB hafıza ise L: olarak görünüyor.

  Eğitim boyunca karışıklık yaşanmaması için USB hafızasının sürücü harfinin geçtiği yerde [u], optik sürücünün sürücü harfinin geçtiği yerde [O] kullanacağız. Sizin yapmanız gereken bunların yerine sisteminize uygun sürücü harflerini yazmak.

  Bu eğitimi uygulamak için Vista ve Windows 7'de yönetici haklarına sahip olmanız gerektiğini unutmayın.

  Uyarı: Bu işlemlerden sonra USB hafızanızda bulunan bütün bilgiler silinecektir. Eğer önemli bilgileriniz varsa yedeklemeyi unutmayın.

  USB Hafızanın Kurulum İçin Hazırlanması

  1) İlk olarak daha önce de belirttiğimiz gibi en az 4GB olması gereken USB hafızanın biçimlendirilmesi gerekiyor. Bunu Bilgisayarım penceresinde USB hafızanınızın üzerine sağ tıklayıp, Biçimlendir'i seçerek yapabilirsiniz. Eğer XP kullanıyorsanız dosya sistemini FAT32 olarak seçin, Vista ve Windows 7 kullanıcıları dosya sistemini direkt olarak NTFS olarak seçebildiklerinden, bu şekilde biçimlendirip bir sonraki adımı atlayabilirler. Hızlı Biçimlendir'ide seçtikten sonra Başlat düğmesine basın.

  2) Diskinizi NTFS olarak biçimlendirdiyseniz bu basamağı atlayın. XP kullanıcıları USB hafızaları NTFS olarak formatlayamadığı için dosya sistemini komut satırından NTFS'e dönüştüreceğiz. Başlat -> Tüm Programlar -> Donatılar -> Komut İstemi seçeneğinden komut satırını açtıktan aşağıdaki komutu yazın. Kısa bir süre bekledikten sonra USB hafızanız artık NTFS dosya sistemine sahip olacaktır.

  convert [u] /fs:ntfs ([u] yerine USB hafızanızın sisteminizdeki sürü harfinin gelmesi gerektiğini unutmayın ör. convert L: /fs:ntfs)

  USB Hafızanın Kurulum İçin Hazırlanması Devam Ediyor

  3) Eğer Vista ya da Windows 7 kullanıyorsanız A) adımını, Windows XP kullanıyorsanız B) adımını dikkate alın.

  A) Hafızanızı biçimlendirdikten sonra önyüklemenin başarılı olması için hafızadaki bölümü "Aktif" hale getirmeniz gerekiyor. Bunun için Windows'un içinde bulunan Diskpart aracını kullanacağız. Aşağıdaki komutları Başlat -> Tüm Programlar -> Donatılar -> Komut İstemi seçeneğinden açacağınız pencereye girin ve USB hafızanızın kimlik numarasını tespit edin.

  diskpart

  list disk

  Bu örnekte USB hafızanın Disk 1 olduğunu görebilirsiniz. Disk numaranızı belirledikten sonra sırayla şu komutları girin:

  select disk X (x yerine USB hafızanın kimlik numarasını yazın, ör. select disk 1)

  list partition (bu komut seçili olan diskteki bölümleri listeler, USB hafızanızda özellikle birden fazla bölüm yaratmadıysanız sadece bir bölüm gözükecektir ve bunun kimliği Partition 1 olacaktır)

  select partition X (x yerine bölüm kimliğinizi girin, bu bir önceki adımda açıkladığımız gibi bu büyük ihtimalle 1 olacaktır)

  active

  İşlemlerin sorunsuzca gerçekleştiğini gördükten sonra Exit yazıp Diskpart'tan çıkabilirsiniz.

  B) Windows XP sahipleri, işletim sistemleri ile gelen Diskpart versiyonu USB hafızaları desteklemediği için başka bir program kullanmak zorundalar. Bu örnekte Diskpart'a çok benzeyen ücretsiz bir program olan MBRWizard'ı kullanacağız. Programı indirdikten sonra paket içeriğini kolay ulaşabileceğiniz bir yere açın. Bu örnekte C: sürücüsünün altına yarattığımız mbrwiz klasörünü kullandık.

  MBRWizard programını buradan indirebilirsiniz

  http://mbrwizard.com/download.php

  Başlat -> Tüm Programlar -> Donatılar -> Komut İstemi ile açtığımız komut penceresine aşağıdaki komutları girerek USB hafızanızın Windows'taki kimlik numarasını belirliyoruz.

  cd [mbrwiz paketini açtığınız yerin adresi]\mbrwiz (ör. bu paketi örnekte C: sürücüsünün altına açtığımız örnekte cd c:\mbrwiz olarak yazıyoruz)

  mbrwiz /list

  USB hafızanızın kimlik numarasını belirledikten sonra yapmanız gereken tek şey aşağıdaki komutu girip güvenlik sorusuna evet (Y) cevabını vermek.
  mbrwiz /disk=X /active=1 (Burada X yerinde bir önceki adımda belirlediğimiz kimlik numarası gelecek ör. mbrwiz /disk=1 /active=1)  Önyüklemenin Hazırlanması ve Kurulum Dosyalarının Kopyalanması

  4) Bu adımda USB hafızamızı önyüklemeye hazır hale getireceğiz. Bu adımı uygulamak için Windows 7 kurulum diskinizin takılı olması gerekmektedir. Komut penceresine aşağıda ki kodları sırayla girin.

  [O]: ([O] yerine sisteminizdeki optik sürücünün harfini kullanmayı unutmayın ör. K

  cd boot

  bootsect /nt60 [u] ([u] yerine USB hafızanızın sisteminizde ki sürücü harfi gelecek ör. bootsect /nt60 L

  5) Artık tek yapmamız gereken Windows 7 kurulum diskindeki bütün dosyaları USB hafızanıza kopyalamak. Bunu Explorer'dan rahatlıkla yapabilirsiniz.

  Kopyalama işlemi de tamamlandıktan sonra Windows 7 USB Kurulumunuz artık hazır
 2. dalton1962
  Yeni Üye

  Slm gizliyara arkadaşım. windows 7 kurulumu için USB dediğin Flash Bellekmi.Biliyorum çok iyi anlatmışsınız ama biliyorsunuz herkez aynı olmadığı için bana biraz karmaşık geldi. win7 kurulumu için hazırlayacağımız bu USB yi daha kolay hazırlayabilmemiz için win7 kurulu masa üstü bir bilgisayarda kamut sistemlerini kullanmadan hazırlayabilirmiyiz. Yardımın için şimdiden teşekkür ederim. Saygılar
 3. PyscopaRq
  Yeni Üye
  Harici Disk ile bu kdR komuT gerek li mi yardımcı oluRmsn ? ?
 4. wendabum
  Yeni Üye
  Gizli @ yara Çok teşekkür ederim, çok güzel ve açık bi şekilde anlatmışsın, emeğine sağlık

  Not: Sırf teşekkür etmek için üye oldum, artık bu forumdayım

 5. taha7610
  Yeni Üye
  Eline sağlık çok güzel anlatmışsın.

 6. ametx
  Yeni Üye
  kopyalamayı başlattım emeğine sağlık bakalım deneyecem sora bi teşekür msjı daha yazacagm ..

 7. erkano52
  Yeni Üye
  Çok teşekkürler İşime yaradı..


 8. Boxi
  Yeni Üye
  ben xp kurmuştum ama usbniz iyi bir usb olsun. usb nin iyiliğine göre kurma dosyaları kopyalama süresi artıp azalıyor.

 9. Ziyaretçi
  eline sağlık ama atladığın bir konu var. fdisk e boot atarkan. xp kullanıcıları 64 bit win7 dosyalarını boot olarak atamaz. 32 bit olmaları lazım.

 10. avrupagoz
  Yeni Üye
  Faydalı bir anlatım

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


windows 7 usb dvd download tool kullanımı,  windows 7 usb dvd tool kullanımı resimli,  windows 7 usb dvd download tool nasıl kullanılır,  usb den win7 kurmak resimli,  windows 7 usbdvd download tool kullanımı,  windows 7 usb dvd download tool resimli anlatım