+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Windows 7 - 8 ve 10 Forumunda Daha hızlı ve atak bir Windows 7 Konusunu Okuyorsunuz..
 1. The_BaSRi
  Devamlı Üye

  Daha hızlı ve atak bir Windows 7

  Daha hızlı ve atak bir Windows 7 için Yapılması Gerekenler  İlk önce şunu belirtelim;Windows 7'nin ne kadar seri olduğunu , ne kadar az sitem kaynağı tükettiğini , ne kadar hatasız ne kadar mükemmel olduğunu duya duya beyni yıkanmış ve bir akıl tutulması ile gerçekleri göremez hale gelmiş bir durumda değilseniz sizde bunun da sonuçta bir işletim sistemi olduğunu ve her sistem gibi optimizasyona ihtiyacı olduğunu fark etmişsinizdir.Windows 7 iyi bir sistem fakat her Windows versiyonu gibi O da binlerce farklı kullanıcı profiline ve binlerce farklı kullanım senaryosuna hitap etmek zorunda.Bu da onu doğal olarak hantallaştırıyor.Windows 7'nin kullanmadığınız özellikleri için sistem aynaklarını kullanmanın bir anlamı yok.

  İkinci olarak pek çok insan daha evvel "Kaldırmayacağını" düşünerek Vista yüklemekten çekindikleri görece zayıf sistem konfigürasyonlarına Windows 7 kurdular hata "Netbook"lara bile. Bu yüzden bu yazının gerekli olduğuna inanıyorum.

  Aslında pek çok adım daha evvel yayınladığım Daha hızlı,daha atak ve daha uyumlu bir Vista! makalemde ki adımlarla aynı. Fakat bazılarının uygulama yolları, bazılarının kayıt defteri yolları farklı. Ayrıca görece zayıf bilgisayar bilgisine sahip kullanıcıların Vista için yayınlanan bir makalede ki adımları uygulamakta gösterbilecekleri haklı çekincenin de giderilmesi adına bu makale gerekliydi diye düşünüyorum.

  Daha evvelde belirttiğim gibi bu bir paket değildir.Dilediğiniz adımı uygular dilediğiniz adımı uygulamazsınız.Ayrıca bütün değişiklikleri nasıl geri alabileceğiniz de gösterdim.Verim alamadığınız adımları geri alabilirsiniz.Bu sebeple ben her değişikliği tek tek uygulamanızı öneriyorum bu eğer olurda verim alamaz veya herhangi bir problemle karşılaşırsanız hangi adımı geri alabileceğinizi bilmenizi sağlayacaktır.

  ÖNCELİKLE SİSTEMİNİZİN HIZINI ÖLÇÜN
  Yaptığınız değişikliklerin sisteminize olan etkisini göz kararı ölçmeniz çoğu zaman sizi yanıltacaktır.Ayrıca sisteminizin şu andaki hızını bilmenizde size doğru bir karşılaştırma olanağı verecektir.

  1- BİR Solid State Drive (SSD) KULLANIN
  Solid State Drive (Katı hal Sürücüsü) geleceğin sabit disk teknolojisi olarak görünmekte.Şu anda bilgisayar bileşenlerinde bütün bileşenler sürekli bir aşama kaydettiği halde günümüzde kullanılan mekanik diskler artık teknolojik açıdan sınıra geldi ve bilgisayar konfigürasyonlarında bir numaralı darboğaz sebebi olmaya başladı.Eğer bilgisayarı profesyonel olarak kullanıyorsanız veya bütçeniz uygunsa mutlaka bir SSD edinin. Hızınıza diğer bilgisayar bileşenlerinde yapacağınız iyileştirmeden çok çok fazla etki edecektir.

  2- SİSTEMİNİZE EN SON BIOS VE SÜRÜCÜLERİ YÜKLEYİN
  Güncel bir bios ve sürücüler her zaman daha az hata ve daha hızlı bir bilgisayar demektir.Her güncel sürücü bir hatayı düzeltir ve ilişkili olduğu aracın daha hızlı ve daha uyumlu çalışmasını sağlar.Bu yüzden sürücülerinizin güncel olup olmadığını üreticilerin sitelerinden düzenli olarak kontrol edin.Bulamadığınız sürücüler için Vista sürücülerini kullanabilirsiniz.Windows 7 : Uyumluluk (Compatibility) Modu
 2. The_BaSRi
  Devamlı Üye

  3-DAHA FAZLA "RAM" EDİNİN.


  Yapacağınız her "RAM" yükseltmesi size mutlaka bir performans artışı sağlayacaktır.Ram fiyatları bu kadar düşmüşken binlerce lira verdiğiniz bir bilgisayardan 50 dolarlık "ram"i esirgemeyin.Günümüz koşullarında 1.5 GB lık programlar 15 GB lık oyunlarla uğraşırken 1 GB ram in yeterli olmayacağı aşikardır.En azından 2 GB ram edinin ve bunun "Dual Kit" çalışıyor olmasına dikkat edin.
  4-SAYDAMLIĞI DEVRE DIŞI BIRAKIN


  Vista ve Windows 7'nin pencereleri şeffaf gösterme özelliği iyidir hoştur ama sistem kaynaklarını da çokça sömürür.Zaten sistem kaynaklarınız kısıtlıysa bu özelliği devre dışı bırakmak sisteminizi önemli ölçüde hızlandıracaktır.Saydamlığı devre dışı bırakmak


  5-WİNDOWS 7'DE HİZMETLERİ OPTİMİZE EDİN


  Windows 7'de varsayılan olarak etkin gelen pek çok servis aslında hiçbir zaman kullanmayacağınız servislerdir. Ama siz kullanmasanızda onlar sistem kaynaklarını tüketmeye devam ederler.Bu yüzden hangi servisin çalışacağına Windows 7 değil siz karar verin. Windows 7 "Hizmetler" Konfigürasyonu
  6-GÖRSEL EFEKTLERİ OPTİMİZE EDİN.

  Eğer sistem kaynaklarınız sınırlı ise Windows 7'nin kullandığı "Görsel efektler"i dizginleyerek genel sistem performansını arttırabilirsiniz.Veya tam tersi sisteminizin gücüne güveniyorsanız en iyi görünüm için iyileştirmeler yapabilirsiniz.

 3. The_BaSRi
  Devamlı Üye
  7- "HARDDİSK"E ERİŞİM HIZINI ARTTIRIN


  Windows bağlantılı olduğu depolama birimleriyle çalışırken çeşitli yöntemler kullanır. Bu yöntemlerin kiminde veri aktarım hızı önemli iken kiminde verilerin güvenli olarak aktarılması önemlidir. Eğer Notebook veya sürekli bir güç kaynağı ile enerji kesintilerinden korunan bir Masaüstü Bilgisayar kullanıyorsanız bu veri transfer ilkesini en yüksek veri aktarım hızını elde edecek şekilde yapılandırabilirsiniz. Hard diske erişim hızını arttırmak


  8-GEREKSİZ BAŞLANGIÇ PROGRAMLARININI KAPATIN.


  En önemli adımlardan biri de budur.Bunun için başlangıçta başlamasını istemedğiniz programın arayüzünü kullanabileceğiniz gibi arama satırına msconfig yazarak ulaşabileceğiniz "Sistem Yapılandırması" penceresinde "Başlatma" sekmesini kullanarak ta yapabilirsiniz.
  9-KULLANMADIĞINIZ WİNDOWS ÖZELLİKLERİNİ KAPATIN


  Microsoft "Windows 7"de Vista'dan farklı olarak gelen baskıların da sonucunda bazı standart Windows parçalarını da "Windows Özellikleri" olarak nitelendirdi ve gerektiğinde devre dışı bırakma şansı verdi.Kullanmadığınız Windows Özellikleri'ni kapatarak sistem kaynaklarınızı daha verimli kullanabilirsiniz.
  10-OTOMATİK DİSK BİRLEŞTİRMEYİ KAPATIN


  Varsayılan olarak "Windows 7"de otomatik disk birleştirme aktif olarak gelir.Bu zaman zaman performansınızda düşüşlere sebep olabilir.Bu yüzden bunu devre dışı bırakıp gerektiğinde manuel olarak çalıştırın veya 3. parti bir program çalıştırın.
  11-KAYIT DEFTERİNİ VE DİSKİNİZİ BİRLEŞTİRİN


  Sabit diskiniz ve kayıt defteriniz zamanla parçalanır ve ilk kurulduğunda ki kompakt yapısı bozulur.Bunun için düzenli aralıklarla kayıt defterinizi birleştirmeniz bilgisayarınızın hızının artmasına yardımcı olacaktır. Bunun için popüler 3. parti programları kullanabilirsiniz.Benim tavsiyelerim disk birleştirme için Diskeeper2010 ve Auslogics , kayıt defteri için AWC veya Tuneup olacaktır.Tabii sizde verim aldığınız bir programı kullanabilirsiniz.  12- KARMA UYUMA VE HAZIRDA BEKLET'İ DEVRE DIŞI BIRAKIN


  Eğer sabit diskinizde yeriniz kısıtlıysa ve bu özellikleri kullanmıyorsanız devre dışı bırakabilirsiniz. Uyku, Hazırda Beklet ve Karma Uyku nedir?
  "Hazırda Beklet" modunu devre dışı bırakmak

  13- SİSTEM KORUMAYI DEVRE DIŞI BIRAKIN  Windows 7 düzenli olarak her program kurduğunuzda,kaldırdığınızda ve güncelleme yüklediğinizde bir sistem geri yükleme noktası oluşturur.Bu aslında yararlı bir özelliktir. Ama diskinizde de bol miktarda yer kaplar. Dilerseniz en son sistem geri yükleme noktası hariç geri kalanları silebilir veya "Bilgisayar" a sağ tıklayıp "Özellikler"i seçerek ulaşacağınız pencerede sol taraftan "Sistem koruması" sekmesi"ne tıklayıp açılan pencereden bu özelliği tamamen kapatabilirsiniz.

 4. The_BaSRi
  Devamlı Üye
  14- MENÜLERİN AÇILMA HIZINI ARTTIRIN.


  Windows 7'de imleci bir menünün üzerine getirdiğinizde çeşitli şekillerde tepki verir. (Bir alt menü açılır,slayt görüntülenir, bir pop-up pencere açılır vs.)Varsayılan olarak bu 400 milisaniyedir. Bu süreyi azaltarak bu tepkilerin açılma süresini azaltabilir ve çalışmalarınızı hızlandırabilirsiniz.Menü açılma zamanını hızlandırmak


  15- "ÖNGÖRÜNÜM"LERİN GECİKME ZAMANINI AYARLAYIN.


  "Windows 7" de fareyi herhangi bir objenin üzerine götürdüğünüzde açıklaması veya küçük bir önizleme resmi çıkar.Fakat bu fareyi üzerine getirir getirmez olmaz bir gecikme zamanı vardır.Bunu azaltarak çalışma hızınızı arttırabilirsiniz."Öngörünüm"lerin gecikme zamanını ayarlamak
  16- PERFORMANSA İHTİYAÇ DUYDUĞUNUZDA "YÜKSEK PERFORMANS" GÜÇ PLANINI KULLANIN.


  17- "GADGET" LARI KALDIRIN


  İyiler hoşlar ama açılma zamanını çok uzatıyorlar.Siz de daha hızlı açılan bir bilgisayar istiyorsanız kapatın.


  18-DİSKİNİZİ TEMİZLEYİN


  Sabit diskinizdeki zamanla çöp dosyalar birikir. Programlar çalışırken geçici dosyalar oluştururlar ve bunlarla işleri bittiğinde bazen bunlar silinmez. Zamanla bu dosyalar sabit diskte hatırı sayılır yer kaplamaya başlarlar.Bunları silmek sisteminizi rahatlatacaktır.3. Parti programlar (Ccleaner gibi) kullanabileceğiniz gibi windows 7'nin kendi disk temizleme aracınıda
  kullanabilirsiniz.
  19-BİLGİSAYARINIZIN KAPANMA ZAMANINI HIZLANDIRIN.  Windows 7 kapanırken her programın kendini kapatmasını bekler. Bu varsayılan olarak 12 sn.dir.Oysa hemen hemen hiçbir program kapanmak için bu süreye ihtiyaç duymaz. Şimdi size bunu nasıl değiştirebileceğinizi göstereceğim. Windows 7 : Kapanış hızını arttırmak


 5. The_BaSRi
  Devamlı Üye
  20- SAĞ TUŞ MENÜSÜNE "KLASÖRE TAŞI","KLASÖRE KOPYALA" KOMUTU EKLEYİN.


  Sağ tuş menüsüne "Klasöre taşı" ve/veya "Klasöre kopyala" komutunu ekleyebilirsiniz. Bu sizin çalışmalarınızı hızlandıracaktır. Ben kullanıyorum ve son derece yararlı bir özellik.


  21-"READYBOOST" ÖZELLİĞİNİ KULLANIN.


  Eğer sisteminizin "RAM"i yeterli gelmiyorsa ve hızlı bir flash bellek veya sd kartınız varsa bunu Windows 7'nin "Readyboost" özelliği sayesinde kullanabilirsiniz.Yuvasına takıp "Sistemimi Hızlandır" demeniz yeterli olacaktır.


  22- BİLGİSAYARLA BERABER GELEN GEREKSİZ PROGRAMLARI SİLİN.


  Bir çok bilgisayar ilk alındığında içinde pek çok gereksiz programlar veya gerekli programların deneme sürümüyle gelir.Bunları kaldırmak hem bilgisayarınızı rahatlatacak hem de performansını arttıracaktır.Bunun için kesinlikle bir 3. parti program kullanın.Çünkü Windows sadece silmek istediğiniz programın kaldırma komutunu kullanır.Oysa çoğu program bunu doğru dürüst başaramaz ve arkasında bir sürü artık bırakır. Tavsiye edebileceğim programlar YourUninstaller veya Revo Uninstaller.

  Alıntıdır


+ Yorum Gönder


disk veri aktarım hızı nasıl arttırılır,  windows 7 hızlı açılış,  windows 7 hızlı açılma