+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Windows 7 - 8 ve 10 Forumunda Windows 7 Hard diske erişim hızını arttırmak Konusunu Okuyorsunuz..
 1. The_BaSRi
  Devamlı Üye

  Windows 7 Hard diske erişim hızını arttırmak

  Hard diske erişim hızını arttırmak için yapılaması gerekenler

  Açıklama: Windows bağlantılı olduğu depolama birimleriyle çalışırken çeşitli yöntemler kullanır. Bu yöntemlerin kiminde veri aktarım hızı önemli iken kiminde verilerin güvenli olarak aktarılması önemlidir. Eğer Notebook veya sürekli bir güç kaynağı ile enerji kesintilerinden korunan bir Masaüstü Bilgisayar kullanıyorsanız bu veri transfer ilkesini en yüksek veri aktarım hızını elde edecek şekilde yapılandırabilirsiniz.

  Windows varsayılan olarak önbellek boşaltmayı kullanır. Bunun anlamı, sistemin depolama aygıtına önbellekte bekleyen tüm verileri asıl depolama medyasına aktarması talimatını düzenli aralıklarla verecek olmasıdır. Bu aygıtta yazma önbelleğini etkinleştir'i seçtiğinizde, verilerin aktarılmasına yönelik bu düzenli komutları devre dışı bırakmış olursunuz.

  En çok önem verdiğiniz konu veri aktarım performansının yüksek olmasıysa şu iki ayarı da etkinleştirmelisiniz: Kaldırma İlkesi bölümünde Daha İyi Performans seçeneğini ve Önbelleğe yazma ilkesi bölümünde Aygıtta yazma önbelleğini etkinleştir seçeneğini belirtin (sistem donanımı ve depolama aygıtı bu özellikleri destekliyorsa). Mümkün olan en yüksek performansı sağlaması gereken ve sistemden çok sık çıkarmak niyetinde olmadığınız aygıtlar için (Örneğin Hard diskiniz) genellikle en iyi seçenek budur. Bu seçeneği tercih ederseniz ve verilerin tümü yazılmadan aygıtın sistem bağlantısı kesilirse (USB flash sürücüsünü çıkarmanız gibi) verileri kaybedebilirsiniz.

  - "Bilgisayar"a sağ tıklayıp "Yönet" deyin.

  2-Açılan "Bilgisayar Yönetimi Konsolu"nda "Aygıt Yöneticisi"ni seçin.

  3- "Disk sürücüleri" sekmesini genişletin ve üzerinde işlem yapmak istediğiniz depolama aygıtının üzerine çift tıklayın. (Üstteki resim)

  4- Açılan pencerede "İlkeler" sekmesi altında "Aygıtta yazma önbelleğini etkinleştir" ve "Windows aygıtta önbelleğe yazma arabelleğini temizlemeyi kapat" şıklarını işaretleyin.
 2. Acil

  Windows 7 Hard diske erişim hızını arttırmak isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


disk veri aktarım hızı nasıl arttırılır,  disk veri aktarım hızını arttırma