+ Yorum Gönder
Yemek Tarifleri ve Yemek ve Mutfak Tavsiyeleri Forumunda Yoğurt Nasıl Yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Forumacil
  Devamlı Üye

  Yoğurt Nasıl Yapılır
  Yoğurt Nasıl Yapılır  Eğer yapılmak istenen yoğurdun biraz ekşi olması istenirse maya daha ekşi bir yoğurttan hazırlanmalıdır.
  Sütün yoğurda dönüşmesini "Türk Basili" denen ve laktik asit çıkaran bir mikroorganizma sağlar.Bu mikroorganizma en iyi vücut sıcaklığında gelişir.Yoğurt, süt şekerinin(laktozun) yoğurt mayasının etkisiyle kısmen laktik asit haline gelmesinden meydana gelen pıhtılaşmış bir sütten başka bir şey değildir .Sütteki asitiğin yükselmesi nedeniyle, sütün bileşimindeki kalsiyum kazainattan , kalsiyum ayrılarak kazein jel haline geçer yani pıhtılaşır.Bu olaya, yoğurtlaşma denir.Sütün asitliği, süte yoğurt katılmasıyla yükseltilir.

  SİLİVRİ TİPİ YOĞURT

  İstanbul civarındaki Silivri köylerine has olan bu yoğurdun şöhreti ,sırf koyun sütünden yapılmış olması ve aynı zamanda âdi yoğurtlardan daha lezzetli,sert ve bol kaymaklı olmasından ileri gelir.Büyük kazanlarda kaynatılan sütler bahçe sulama kovalarına benzer oluklu kovalarla alınarak yüksekten ve köpürterek hususî ocaklar üzerine sıra ile dizili karavanalara dökülür.
  Bundan sonra, karavanaların altına közlü ateş serpilir. Karavanalar hafif ateş üstünde iken hem yavaş yavaş kaymak bağlar ,hem de hasıl olan kaymak iyice pişer. Bir müddet sonra soğumaya başlayan karavanalar mayanalacak sıcaklığa gelince cam şırınga ile dört bir yandan ve gayet çabuk olmak üzere yoğurt mayası karıştırılır.Nihayet, kapların üstü geniş tahtalar ve temiz çuvallarla örtülür.4-5 saat sonra çuvallar kaldırılınca yoğurdun tuttuğu ve közlü ateşlerin de sönmüş olduğu görülür

  SÜZME YOĞURT

  Yoğurdu mümkün olduğu kadar uzun müddet saklamak için yapılmış torbalarda süzerler ki bu çeşit yoğurtlara torba yoğurdu ya da süzme yoğurt denir.İyi bir torba yoğurdu yapmak için en önce yoğurdun üstündeki kaymağı alınır ve kalan kısmı bezden torbalara doldurularak süzülmek üzere bir yere asılır.Bir müddet sonra olduça katı bir hal alır. Bu suretle yapılan yoğurdu teneke kaplara doldurularak saklanır.Kullanılacağı zaman bir kaç misli su ile karıştırılarak kaşıkla ezilir ve âdi yoğurt gibi kullanılır. 2. AJLAN
  Bayan Üye

  Kahvaltı dahil tüm öğünlerde tüketilen harika kültürlerimizden biri de yoğurttur. Yemeklerin yanında, ayran veya cacık olarak tüketebiliriz. Hamur işi tariflerinde hamura katabiliriz.
+ Yorum Gönder