+ Yorum Gönder
Yemek Tarifleri ve Yemek ve Mutfak Tavsiyeleri Forumunda Kışlık Közlenmiş Patlıcan Konservesi nasıl yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kışlık Közlenmiş Patlıcan Konservesi nasıl yapılır
  Kışlık Közlenmiş Patlıcan Konservesi tarifi

  Malzemeler:
  3 ya da 4 kilo patlıcan (aslında siz ne kadar isterseniz o kadar alın)
  2 baş sarmısak
  iri tuz (kaya tuzu)
  zeytin yağı
  yarım kiloluk veya birer kiloluk cam kavanoz

  Hazırlanışı: Patlıcanlarımızı eğer ateş yakma imkanımız varsa ateşte közleyelim. Yoksa da sorun değil ocakta veya fırında da soldurmanız mümkün. Soldurduğumuz patlıcanları soyalım. Sap kısımlarını keselim. İster küçük küçük doğrayıp ister de tüm tüm bir kaba alalım. Sarmısağı soyalım ve biraz tuz ile iyice ezelim. Ezdiğimiz sarmısakları patlıcanların üzerine ekleyip iyice patlıcanları ve sarmısakları harmanlayalım. Bu işlemi yapmadan evvel tuz ihtiyacına göre biraz daha tuz ilave edelim. Kavanozların üzerinden 1.5 parmak eksik kalacak şekilde patlıcanları kavanozlara dolduralım. Eksik kalan kısmını zeytinyağı ile doldurup kavanozların kapaklarını sıkı sıkı kapatalım. Bir tencereye su koyup kaynamaya bırakalım. Kaynamaya başladıktan sonra altını kısalım ve kavanozu ters çevirip bu suyun içerisinde 10 dakika kadar bekletelim. Bu şekilde kavanozumuzun kapağının iyice kapanmasını sağlamış oluyoruz. Sudan çıkardıktan sonra yine ters bir şekilde soğumaya bırkalım. Soğuduktan sonra uygun bir yerde saklayabiliriz. Afiyet olsun. 2. BİNGÜL
  Bayan Üye

  Teşekkürler paylaşım için. Farklı çeşitlerde patlıcanlar var. Sanırım hepsinden olur. Kolay ve güzel bir tarif. Kış için hızlı yemek hazırlamada ideal bir tarif.
+ Yorum Gönder


közlenmiş patlıcan konservesi nasıl yapılır