+ Yorum Gönder
Yemek Tarifleri ve Yemek ve Mutfak Tavsiyeleri Forumunda Nane nasıl kurutulur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Nane nasıl kurutulur
  Nane nasıl kurutulur

  nane kurutma tarifi

  Malzemeler:
  yaklaşık 4-5 bağ taze nane.
  Kurutuluşu : Nanelerimizi iyice yıkayıp kuruluyoruz. Temiz bir bezin üzerine seyre seyrek seriyoruz. Güneş görmeyecek serin ve kuru bir yerde tahmini 10 gün kuurutuyoruz. 11. gün ise güneşe çıkarıp güneşte akşama kadar bekletip, iyice kurutuyoruz. Kuruyan nanelerimizi elimizle ya da kuruttuğumuz sofranın arasında ufalıyoruz. Saplarını ayırıyoruz ama atmıyoruz. Saplarını ayrı bir kavanozda bekletip grip soğuk algınlığı için kaynatıp içmede kullanabiliriz. Nanelerin saplarını ayırıp yapraklarını ufaladıktan sonra temiz ve kuru kavanozlara koyup saklayalım. Naneyi bir diğer şekil kurutma da bağlarını bozmadan güneş görmeyecek, serin ve kuru bir yerde asılı olarak kurutmaktır. Bir ip üzerine bağları asıp o şekilde günlerce bekleterek kurutabilirsiniz de. Güneş görürse eğer, nanelerinizin rengi daha siyah bir renk alır; bu da çok hoş olmaz. Ayrıca çok fazla bir koku vermez.
  M.T.’nin Dokunuşu: Kuru naneyi nelerde kullanabiliriz ? Çorbaların üzerine sos yapmak için, yemeklerimize, salatalarımıza tat ve reha katması için, soğuk algınlığı ve gripte çay olarak demlenip kullanılır.. 2. BİNGÜL
  Bayan Üye

  Çorba ve salataların vazgeçilmezi. Kokusunu en sevdiğim sebze. Kuru nanenin ömrü uzun oluyor. Kurutma işlemini herkes kolayca yapabilir. İyi saklanırsa kokusu da azalmaz.
+ Yorum Gönder