+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123 SonuncuSonuncu
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Ünlü türk heykeltraşlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ünlü türk heykeltraşlar
  Heykel sanatını icra etmiş ve etmekte olan sanatçılarımızı tanımaya ihtiyacımız var sanırım. 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Şahin Özyüksel
  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Git ve: kullan, ara
  Prof. Dr. Şahin Özyüksel, (d. 1943 - Seyitgazi, Eskişehir) heykeltıraş.

  1965 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü'ne en yüksek puanı alarak girdi. 1971 yılında mezun oldu. 1971-1973 yılları arasında Eskişehir'de gazete çıkardı. Aynı zamanda iç mimarlık ve dekorasyon işleriyle uğraştı. Daha sonra Eskişehir Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Müdürlüğü'ne atandı. İki yılda bir serginin açıldığı bu galeriyi yorucu çalışmalar sonunda 15 günde bir sergi açılır duruma getirerek halkın ve sanatçıların çalışabileceği, sanatsal konuşmaların yapılabileceği bir ortama dönüştürdü.

  1981 yılında İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü'ne heykeltıraş olarak atandı. Bu müzede antikiteyi daha yakından izleme fırsatı buldu. 1982 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Merkezi'nde çalışmaya başladı. 1985 yılında Uygulamalı Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’na geçti ve bu yeni okulun kurulmasına çok önemli katkıları oldu. 1988 yılına kadar aynı okulda Seramik Bölüm Başkanlığı yaptı ve 3 boyutlu tasarım derslerini yürüttü. Aynı yıllarda heykel atölyesini örgütledi.

  1988 - 1989 akademik yılında bir yıl boyunca Birmingham Technic Fine Arts Faculty'de fellowship (misafir öğretim görevlisi) olarak bulundu. Haftada bir gün derse girdi ve Çağdaş Türk Plastik Sanatları konusunda konferanslar verdi. Bronz döküm tekniklerini öğrendi. Aynı okulun atölyelerinde ürettiği heykelleri üniversite galerisinde sergiledi, eserleriyle İngiliz basınının yoğun ilgisini gördü. 1990 yılında Anadolu Üniversitesi Uygulamalı Sanatlar Meslek Yüksek Okulu'nun heykel bölümünü kurdu. 1996 yılına kadar heykel bölümü başkanlığını yürüttü. 1996 - 2001 yılları arasında Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği bölümünde Ana sanat dalı başkanlığı yaptı. 2001 - 2002 yılları arasında 6 ay süreyle University Central of England (BIAD) Birmingham Institue Arts and Design’da research fellowship (misafir öğretim görevlisi) olarak bulundu. Şu anda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanıdır ve bu üniversitede Güzel Sanatlar Fakültesi kurmaktadır.

  Konu başlıkları [gizle]
  1 Ödülleri
  2 Eserleri
  2.1 Diğer Eserleri
  3 Dış bağlantılar


  Ödülleri [değiştir]
  1971 32. Devlet Resim Heykel ikincilik ödülü.
  1973 Samsun 19 Mayıs ve Atatürk Anıtı Yarışması üçüncülük Ödülü daha sonra da birincilik ödülü.
  1974 Erzurum Aziziye anıtı davetli 10 sanatçı arasında birincilik mansiyonu.
  1975 1975 İş Bankası Genel Müdürlüğü 1 nolu konu ile birincilik ödülü.
  1985 Tuzla Deniz Harp Okulu Anıtı 1 Mansiyonu.
  Eserleri [değiştir]
  1969 Koyulhisar Atatürk Heykeli.
  1973 Eskişehir Seyitgazi Kirkaboraks İş Birliği misafirhanesi iç dekorasyonu, ve rölyef çalışması.
  1974 Etibank İzmir, Kayseri ve Samsun fuar katılımları Etibank standı tasarım ve kurulumu.
  1976 Etibank Genel Müdürlük, Eti Gıda iç mimari uygulamaları.
  1979 İnönü Zafer Anıtı rölyefleri.
  1984 9 şehirde Etibank fuar katılımları Etibank standı tasarım ve kurulumu.
  1985 Merzifon Atatürk Anıtı (Prof. Dr Yılmaz Büyükerşen ortak çalışması ile).
  1985 Yunus Emre Köyü, Yunus Emre Heykeli (Prof. Dr Yılmaz Büyükerşen ortak çalışması ile).
  1985 Eskişehir Anadolu Üniversitesi kampüs giriş kapısı rölyefleri.
  1987 Söğüt Atatürk Anıtı (Prof. Dr Yılmaz Büyükerşen ortak çalışması ile).
  1997 Araştırma Kitabı, Bronz Heykel Döküm Teknikleri.
  1998 Eskişehir Odunpazarı “Lületaşı Yontan Adam” Heykeli.
  1999 Bilecik Türk Dünyası Anıtı.
  1999 Bilecik, Söğüt, Osmanlı Ve Türk Dünyası Anıtı.
  2000 Bilecik Bozüyük Metristepe Anıtı.
  Diğer Eserleri [değiştir]
  Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Heykeli
  Güreşçi Mehmet Ali Bilek Heykeli
  Ord. Prof. Fahrettin Kerim Gökhay Büstü
 3. Mineli
  Devamlı Üye
  Şadi Çalık
  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Git ve: kullan, ara
  Mehmet Şadi Çalık (d. 1917, Kandiye - ö. 24 Aralık 1979, Girit), Türk heykeltıraş.

  İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'nde 1940 ile 1948 yılları arasında profesör Rudolf Belling'in öğrencisi oldu. 1950-1951 yıllarında Paris'te çalıştı. Sonra, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü'nde öğretim üyesi oldu. Alçı, tunç, demir ve tahta gibi çeşitli malzemelerle yaptığı heykelleri, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi ile çeşitli koleksiyonlarda yer aldı. Eserleri arasında, Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde yer alan Atatürk anıtı. İstanbul Ticaret Odası için yaptığı bakır ve taş rölyefler, İzmir Kültür Park'taki heykelleri, Asaf Halet Çelebi büstü ve İstanbul Belediye Sarayı süslemeleri dikkat çeker. Geleneksel bir klasisizmden başlayarak gitgide daha soyut bir anlayışa yönelen Çalık'ın eserlerinde, sadelik ve açıklık ön plandadır.
 4. Mineli
  Devamlı Üye
  İsa Behzat
  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Git ve: kullan, ara
  İsa Behzat (d. 1875-ö. 1916). 1893'te Sanayi-i Nefise'ye girmiş, 1898 yılında heykel bölümünü bitirmiştir. 1913'te Yıldız Çini Fabrikası'nın başına getirilmiştir. Heykelin yanı sıra tiyatroyla da ilgilenmiştir.

  Saz Şairi (alçı), Yahudi (alçı, kabartma), Sultan Abdülaziz'in büstü (alçı) önemli çalışmalarıdır. Osgan Efendi'den etkilendiği açıkça belli olsa da, natüralist ve ifadesi güçlü bir tarzı vardır.

 5. Mineli
  Devamlı Üye
  İlhan Koman
  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Git ve: kullan, ara
  İlhan Koman (d. 1921, Edirne - ö. 30 Aralık 1986, Stockholm), Türk heykeltıraş.

  Bilim ve sanatı biraraya getiren eserleriyle ünlendi, bu özelliğinden ötürü Türk Da Vinci'si olarak nitelendirilmiştir..

  Yaşamı [değiştir]
  1921'de Edirne'de doğdu. Edirne Lisesi'ni bitirdikten sonra, 1941'de İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'ne girdi. Bir yıl sonra heykel bölümüne geçti, Rudolf Belling'in öğrencisi olarak 1945'te bu okulu bitirdi.

  1947-50 arasında Fransa'da Academie Julian ve l'Ecole du Louvre'da çalışmalar yaptı ve ilk sergisini Paris'te açtı. 1958'e kadar İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'nde öğretim üyeliği yaptı, daha sonra İsveç'e yerleşti ve ölümüne kadar orada yaşadı.

  1967'de Stokholm Uygulamalı Sanatlar Yüksek Okulu'na öğretim üyesi olarak kabul edildi. Bu dönemde yeni geometrik türevler ve yel değirmenleri gibi bilimsel buluşları tescillendi. Anıtkabir'in büyük rölyeflerinden doğu kanadını yaptı. 1954 Ankara Devlet Sergisi'nde ikincilik, 1955 Ankara Devlet Sergisi'nde birincilik ödüllerini aldı.

  1969'da İsveç'te Sundsvall'da bir alan düzenlemesi için açılan yarışmada birincilik ödülü, 1970'te de Oerebro Belediye Sarayı önüne konulmak üzere yaptırılan heykel yarışmasında da birincilik ödüllerinden birini aldı. Yaşamının son yirmi yılını ailesiyle birlikte yaşadığı ve atölye olarak da kullandığı Hulda adlı teknesinde geçirdi. İlhan Koman 1986'da 65 yaşındayken İsveç'in başkenti Stokholm'de hayatını kaybetti.

  Yapı Kredi Sigorta Genel Müdürlüğü binasının önünde bulunan Akdeniz Heykeli sanatçının Türkiye'de bulunan çalışmalarından en çok bilineni olarak sayılabilir.

 6. Mineli
  Devamlı Üye
  İhsan Özsoy
  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Git ve: kullan, ara
  İhsan Özsoy (1867-1944). Sanayi-i Nefise'nin heykel bölümünün ilk öğrencisidir. Okula 1883'te girmiş, 1891 yılında birincilikle mezun olarak Paris'e gönderilmiştir. Orada önce Jean Baptise Gustav Deloye'nin atölyesine girmiş, daha sonra oradan ayrılarak Ecole Deus Beux-Art'a devam etmiştir.

  1895'te eğitimini bitirerek dönmüş, 1897'de Asarı Atika (Arkeoloji) Müzesine antik eserler restaratörü olarak atanmıştır. 1908'de akademinin heykel bölümünün başına geçmiş, 1933'te emekli olmuştur. Günümüze kalan eserleri: Kadıköy Süreyya Sineması'nın sahnesi önündeki Dans Eden Çocuklar isimli friz ve iki uca yerleştirdiği iki figür, Resim Heykel Müzesi'ndeki Nimet hanım ve Osman Hamdi'nin kızı Salahur hanım portresidir. çalışmalarında natüralist bir anlayış hakimdir.

 7. Mineli
  Devamlı Üye
  Zühtü Müridoğlu
  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Git ve: kullan, ara

  Zühtü Müridoğlu'nun Ali Hadi Bara ile birlikte yaptığı Barbaros anıtıZühtü Müridoğlu (1906-1992). Türk heykeltıraş. İstanbul'da doğdu. Sanayi-i Nefise Mektebi'nde heykel eğitimi aldı. Paris'te Collarossi Akademisi'ndeki Marcel Gimond atölyesinde çalıştı. Samsun Lisesi'nde öğretmenlik, Arkeoloji Müzesi'nde heykeltıraşlık yaptı. Bir yıl süreyle Ankara Üniversitesi Gazi Eğitim Enstitüsü'nde öğretmenlik yaptı. Daha sonra Akademi'nin öğretim üyesi oldu. 1969'da profesör oldu. 1974'te de emekliye ayrıldı. Ali Hadi Bara ile Beşiktaş'taki Barbaros Anıtı'nı, Zonguldak'taki atlı Atatürk ve İnönü heykelini o yaptı. Anıtkabir'deki kabartmalar, Büyükada'daki, Sivas'taki, Muş'taki, Eyüp'teki Atatürk heykelleri de onun yapıtlarıdır. Yurt içinden ve dışından çok sayıda ödül almıştır. 1979'ta Simavi Ödülü'nü aldı. Çok sayıda sergi açmıştır. Birçok yapıtı İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'nde sergilenmektedir.

 8. Mineli
  Devamlı Üye
  Zerrin Bölükbaşı
  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Git ve: kullan, ara
  Zerrin Bölükbaşı (d. 1922, İstanbul), Türk heykeltıraş.

  İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü'nde, Prof. Rudolf Belling atölyesinde çalıştı (1937-1941). İstanbul Belediyesi Şehir Galerisi şefliğinde bulundu (1954-1963). İstanbul, Ankara ve İzmir'de sergiler açtı; Berlin, Münih, Roma ve Viyana'da karma heykel sergilerine katıldı.

  Milletlerarası Kadın Sanatçıları Kulübü Türkiye kolu başkanı olan Zerrin Bölükbaşı'nın memleket içinde ve New York, Paris ve Mexico'da müze, galeri ve özel koleksiyonlarda eserleri vardır.

  Ödülleri [değiştir]
  Berlin (Arap Kadını Başı)
  Paris (Dansöz)
  Ankara (Devlet Resim ve Heykel Sergisi ikinciliği, 1969)

 9. Mineli
  Devamlı Üye
  Yervant Osgan
  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Git ve: kullan, ara
  Yervant Osgan (1855-1914) Avrupa'da heykel eğitimi gören ilk Osmanlı vatandaşıdır. Hakkında fazla bilgi bulunmamakla birlikte, Fransa ve İtalya'da eğitim gördüğü bilinmektedir. Sanayi-i Nefise'nin İlk atölye eğitmenlerindendir.

  Günümüze ulaşmış dört heykeli bulunmaktadır: Osman Hamdi ve eşi Naile hanımın büstleri, Tavukçu kadın ve Zeybek. Yapıtları oldukça detaylı çalışılmıştır.

  İlk heykeltıraş kuşağını yetiştirmiş olan Yervant Oskan bu anlamda sanat tarihimizde önemli bir yer tutmasına karşın hakkında detaylı bir kaynağa rastlanamamaktadır.

 10. Mineli
  Devamlı Üye
  Serdar Tekebaşoğlu (d. 1968, Hamburg), heykeltıraş

  Hakkında [değiştir]
  Eserlerinde yaşanmışlığın ve geleceğin belirsizliğini yalın ve şiirsel bir anlatımla ifade eden sanatçı porselen inceliğinde biçimlenen gizemli bedenlerde yeniden hayat bulan mitosları, doğaya ve doğanın güçlerine bağlılığı ile özdeşleştiriyor.

  İnsan bedeni üzerinde, malzemenin sağladığı olanaklarla kendi düş dünyasının sınırlarını zorlayan Serdar Tekebaşoğlu’nun eserlerinde hem malzemenin hem de heykelin kendi içindeki gelişimleri bir bütün olarak algılanıyor. Bitmemiş ya da uzuvları eksik heykeller tamamlama arzusu ile izleyenin düş dünyasını harekete geçiriyor. İnsan vücudunu ele alıp keyfince oynayan, deforme eden sanatçı, fantastik eklemeler olarak yorumlanan melek kanatları ile abartılı ama kendine has bir estetik anlayışı ortaya koyuyor.

  Boşluğa direnen kadın ve erkek heykelleriyle dikkat çeken sanatçının eserleri düşünceler arasında gelgitler yaşanmasına sebep oluyor.

  Kariyeri [değiştir]
  1987-1992 Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
  1992-1994 Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans
  1990 yılından bu yana açtığı kişisel sergilerin yanısıra birçok karma sergide yer aldı. Çalışmalarına İstanbul’daki atölyesinde devam etmektedir.
  Kişisel sergileri [değiştir]
  03.04.2007 - 24.04.2007 / Evin Sanat Galerisi
  11.04.2006 - 02.05.2006 / Evin Sanat Galerisi
  09.12.2004 - 30.12.2004 / Evin Sanat Galerisi
  1999 / Galeri Replica
  1999 / Galeri İki Maymun
  1998 / 8.İSF, Galeri Sevimce,Tüyap İstanbul
  Ödülleri [değiştir]
  1993 - 54. Devlet Resim ve Heykel Yarışması Ödülü
  1995 - 56. Devlet Resim ve Heykel Yarışması Ödülü

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123 SonuncuSonuncu


türk heykeltraşlar,  ünlü türk heykeltraşlar,  isa behzat hayatı ve eserleri,  isa behzat heykeltraş,  türkiyenin ünlü heykeltıraşları,  isa behzat eserleri