+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Yerli malı haftasının önemi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yerli malı haftasının önemi nedir
  yerli malı haftasının önemi nedir. ne yapılır ve ne yapmamız gerekiyor, bide hangi tarihte kutlanır.. 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Yerli Malı Haftası, 12-18 Aralık tarihleri arasında Türkiye'de tüm okullarda kutlanan özel haftadır. Resmi ismiyle “Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası” olarak kutlanmaktadır.

  Hedefi, yerli mallarının tüketiminin artmasıdır. Bu hafta süresince tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve yerli malı kullanmanın önemi anlatılır. İnsanların parasını, malını eşyalarını, zamanını ve sağlığını gerektirdiği gibi korumak ve kullanmasına tutumlu olmak denir.

  II. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amaçlanmıştır. Bu amaçla zamanın başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929'da yaptığı konuşmayla yerli malı kullanmanın ve tutumlu olmanın öneminden bahsetti. 1946 yılından itibaren Yerli Malı Haftası olarak kutlanmaktadır. 1983 yılında adı Tutum, yatırım ve Türk malları haftası olarak değiştirilmiştir.

  Türkiye, cumhuriyet döneminde yeni savaştan çıkmış bir ülke idi. Ellerinde bir şeyleri kalmayan halk yoksulluk içerisinde yaşıyordu. Atatürk, 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi'ni topladı. Bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı. Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde T.B.M.M.’de bir konuşma yaptı. Konuşmasında ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularını anlattı.

  Okullarda 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu haftada tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir. Şiirler okunur, konuşmalar yapılır, skeçler ve oyunlar oynanır.
 3. Ziyaretçi
  Yerli Malı haftası öğrencilerin tutumlu olmasını ve türk mallarının önemini anlamasını sağlamak için her yıl bir hafta boyunca süren ve okullarda eğlencelerle geçirilen bir etkinliktir ve bu haftada genelde Türk mallarının getirilmesine özen gösterilir.
 4. Ziyaretçi
  Yalnızca kendimize ait olanı değil, elektriği, suyu, yiyecekleri, okulda kullanılan eşyaları, bize ait olmayan eşyaları kendimizinmiş gibi özenle korumalıyız. Topluma ve arkadaşlarımıza ait olan eşyalara zarar vermemeliyiz.

 5. Ziyaretçi
  Atatürk 1923 yılında İzmir İktisat Kongresini topladı. Bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı. Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde T.B.M.M.’de bir konuşma yaptı. Konuşmasında ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularını anlattı.

 6. Ziyaretçi
  Okullarımızda 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu haftada tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir. Şiirler okunur, konuşmalar yapılır, skeçler ve oyunlar oynanır. Yerli mallarımız tanıtılmaya çalışılır.

 7. Ziyaretçi
  GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNİ BELİRTEN SÖZ VE SILOGANLAR


  •· Ak akçe kara gün içindir.
  •· Ayağını yorganına göre uzat.
  •· Damlaya damlaya göl olur.
  •· Har vurup, harman savurma.
  •· İşten artmaz, dişten artar.
  •· Bugünün işini yarına bırakma.
  •· Güvenme varlığa, düşersin darlığa.
  •· Sakla samanı, gelir zamanı.
  •· Tutumlu olan kimse fakir olmaz.
  •· Cennetin kapısını cömert açar.
  •· Ucuzdur vardır illeti, pahalıdır vardır hikmeti.
  •· Ekmek olmayınca, yemek olmaz.
  •· Gençlikte taş taşı, ihtiyarlıkta ye aşı.
  •· Yerli malı Türk’ün malı, her Türk onu kullanmalı.

 8. Ziyaretçi
  yerli malı haftası şiir..

  YERLİ MALI VE TUTUM

  Arpa, buğday isteyen,

  Tarlaya tohum eker,

  Gelecek kaygısını

  Akıllı olan çeker.  Ben ibretle bakarım

  Arıya, karıncaya

  Paramın bir kısmını

  Atarım kumbaraya.  Yurduma hizmet için

  Her zaman tutumluyum

  Yerli malı giyerim,

  Ben bir Türk çocuğuyum.

  Mustafa YILMAZKAYA

 9. Halit
  Özel Üye
  Yerli malı haftası etkinliklerinde yapabileceğimiz en olumlu kutlama, aile bireylerine, sevdiklerimize, dostlarımıza, arkadaşlarımıza yerli malı ürünlerden oluşan hediyeler almalıyız. Nasıl diğer önemli günlerde (yılbaşı, sevgililer günü, anneler günü, babalar günü) alışveriş için özel hediyeler sevdiklerimize alıyorsak, yerli malı haftasında yerli malının önemini bu hediyelerle daha da anlamlı hale getirmiş oluruz. Ülkemiz ekonomisine ve yerli üreticilerimize sağlayacağı katkıyıda göz önünde bulundurursak, yerli malı haftasının önemini çok daha iyi anlamış oluruz. Bu arada diğer özel günlerde alacağımız hediyelerin yerli malı olmasına dikkat etmemiz gerektiğini hatırlatalım.

+ Yorum Gönder


yerli malı nedir,  yerli malının önemi nedir,  yerli mali nedir,  yerli malı ile ilgili kısa yazı,  yerli malı ne demektir,  Yerlı Malı nedır