+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Tabela yazma ve çizim kolaylığı konusunda bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tabela yazma ve çizim kolaylığı konusunda bilgi
  yazma ve çizim kolaylığı konusunda bilgi* 2. Mine
  Devamlı Üye


  konuyla ilgili bulunan yazılar  Tabela yapımı görsel bir sanattır. Bunu ben değil, şimdi rahmetle andığım 70 li yılların sonunda tanıdığım İstanbul Tabelacılar derneği başkanlığını yapan Alp ustamız söylemişti. Tabelacılar derneğinin adını “Uygulamalı Görsel Sanatlar Derneği” olarak değiştirmişti rahmetli.
  tabela-yazma-ve-izim-kolayl-.jpg
  “Bir mimar veya mühendis tasarımdan uygulamaya nasıl emek veriyorsa bizde aynı şekilde emek veriyoruz” derdi Alp usta.

  Bir tabela tasarımcısı olarak görseli önce hayal ediyor sonra kağıdı kalemi elimize alıp çiziyor, boyuyor müşterimizin beğenisine sunuyorduk.

  Bu bugünde geçerli tasarımları bilgisayarlarda yapıyor, çıktıları renkli olarak yazıcılardan alıyoruz ve sunuyoruz.
  Tasarımlarımızı bu kadar kafa patlatarak bin bir emekle yapıp sunduğumuz bazı firmaların sorumluları ne yazıkki bizlerin bu emeklerine gerekli saygıyı göstermeyip beğendiklerini bir başka yapımcı firmalara gösterip fiyat kırdırarak emeğimizi ya heba ediyor ya çöpe atıyor ya da çalmakta hiçbir tereddüt göstermiyorlar.

  Bunlar halen günümüzde de yaşanmakta ve bir çok meslektaşımız göz nuru dökerek meydana getirdikleri eserlerinin çalındığını söylemektedirler.

  Geçenlerde Antalyada bir meslektaşım İzmir’in meşhur firmalarından birine üç kenarlı bir totem fiyatı teklifi vermiş ama firma hemen telefon etmiş “Hani teklifinizdeki totemin çizimi?” diye. Reklamcı arkadaş bana yakınmaya başladı. “Abi 70 bin YTL fiyat verdiğim totemin çizimini istiyorlar, ne yapayım ben şimdi, adamlar çizimi benden alacaklar götürüp 40 bine başka birine yaptıracaklar. Nasıl güveneyim onlara? Yapın sözleşmeyi o zaman vereyim projeyi dedim. Firmada haklı olarak soruyor “Kardeşim hangi malzemeyle nasıl bir şey yapacasın ki benden bu fiyatı istiyorsun?” diyor.

  Ne yazık ki herhangi bir ajansa tabelanın fiyatı kadar tasarım parası ödemeleri gerekirken iş verenlerin bazılar verilen bu emeğe saygı göstermeden sahipleniyor veya çöpe atıyorlar.

  Bırakın bunları geri dönüp bir teşekkür etmeye bile tenezzül etmiyorlar.

  Bu ülkede mesleki eğitim, ahlak ve anlayış tarzı değişmedikçe bu pervasızlıkları daha çok yaşamak zorunda kalacağız.

  Yine de bu mesleğin icracıları olarak bizler yazmaya, çizmeye ve boyamaya devam edeceğiz çünkü işverenlerin içinde emeğe saygıyı bilen insanların var olduklarına inanıyoruz.

  Bu kadar girişten sonra asıl meseleye geleyim. Biliyorsunuz eski işim tabelacılığa geri döndüm ve Ankara Ostim İvedik’de bir atölye kiralayıp şimdilik Medyatek şirketimizin bünyesinde EKİNOKS adı altında işe başladım.

  Kürkçü dükkanına geri dönmüş birisi olarak atelyemizde kendimce tasarladığım ve uyguladığım bazı çalışmalarımdan bu mesleğe yeni girmiş veya girecek insanlarımıza bir örnek olsun diyerek arasıra yaptığımız güzel işlerden bazılarını sunmaya karar verdim.

  Meslekte 35 yılını vermiş biri olarak meslektaşlarımıza tereciye tere satmak tarzı bir niyet içinde asla değilim. Ancak hoş görülerine sığınarak daha önce meslektaşlarımızın güzel ve iyi yapılmış eserlerini nasıl tereddütsüz bu dergide yayınlamışsak aynı hakka bir görsel reklam imalatçısı olarak benimde hakkım olduğuna inanıyorum.
  Neden tabelacılığa döndüğümü merak edenleriniz varsa nedenini ileride zamanı gelince burada açıklayacağım.
  Emekli olmadan hala bu sanatı yapar olmak ve bir sanatsal iş üretebilmek kadar güzel bir mutluluk olamaz benim için.

  Helal kazanç işte burdan geçiyor ve kazanılan para alınterinin karşılığı olarak daha değerli oluyor.
  Şimdi yıllar sonra yaptığım ilk işimin imalat keyfini bu meslekte bir yere gelmek isteyen veya yeni başlayan meslekdaşlarımla paylaşmak istiyorum.

  Bu keyfi yaşamak isteyen herkese yolları açık olsun diyor bol kazançlar diliyorum.
+ Yorum Gönder


tabela çizimi