+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Sigarayı bırakmak Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sigarayı bırakmak
  15yıldır sigara kullanıyorum günde 1, 5 paket kullanıyorum sigarayı bırakmak için ne önerirsiniz. 2. Mine
  Devamlı Üye

  Sigarayı bırakmanın püf noktaları
  Eşinizle kavga edip sigarayı bırakamazsınız
  Sigara ile vedalaşmak için en uygun zamanı seçin. Tatiller ve Ramazan ayı bunun için en uygun dönemlerdir. Ama keyfiniz yerinde olsun; eşinizle aranızı da iyi tutmayı unutmayın

  Anadolu Sağlık Merkezi Sigarayı Bırakma Kliniği Sorumlusu Dr. Esra Sönmez sigarayı bırakmak isteyenler için sorularımızı yanıtladı:

  Sigarayı bırakmak için en ideal yöntem ne?
  En önemli şey sigarayı bırakma isteğidir. Bırakma kararlılığını gösterecek hastalar bu eylemde daha başarılı oluyor. Bir kişinin sigara bağımlılığından kurtulmak için motivasyonu da çok önemli. Astım, akciğer kanseri veya gebelik hallerinde kişiler bir an önce sigarayı bırakabiliyor. Kendisinde herhangi bir olumsuzluk yoksa ve motivasyonu yüksekse ilaç veya terapi almasına gerek kalmadan bunu başarabilir. Öncelikle göğüs hastalıkları hekimi onayıyla başlamalı. Nikotin bağımlılık düzeyini ölçtürmeli ve psikolojik bağımlılıkla ilgili gerekirse bir psikologdan yardım alabilir.

  Kendi kendine bırakmak gerçekten mümkün mü?
  Evet, mümkün. İyi bir motivasyonla sigara hiçbir tedavi veya yardım almadan da kendi kendine bırakılabilir. Zor olabilir ama başarılamayacak bir şey değildir. Gebe olduğunu öğrendikten sonra annelik içgüdüsüyle sigarayı bırakması iyi bir motivasyondur. Kapalı ortamlarda sigara içilme yasağı da birçok insan için motivasyon oldu. Ofis veya toplu ulaşım araçlarına sigara zararları ile ilgili yazılar hastaları sigarayla yüzleşme sürecine itti ve motivasyonlarını arttırarak bırakma süreçleri hızlandırdı.

  Olumsuz anların yaşandığı dönemlerde bile sigarayı bırakmak mümkün mü?
  Böyle bir dönemde sigarayı bırakmaya çalışmak genellikle başarısızlıkla sonuçlanır. Eşinizle kavga edip sigarayı bırakamazsınız. Hayatınızda birçok şeyi rayına koyduğunuz veya tatil gibi rahat bir dönemde bırakmak daha kolay olabilir. Ramazan bunun için ideal dönemdir.

  TEK NEFES YENİDEN BAŞLATIR
  Bıraktıktan belli bir süre sonra yaşanan sorunlar sonrasında tekrar başlamamak için neler yapılmalı?
  Bu dönemler her zaman zordur. Bırakmak isteyenlerin peşini stres dönemleri bırakmaz. Sigara yalancı mutluluk sağlar, geçici huzur verir. Yoksunluk etkileri nedeniyle çok hızlı olarak sigaraya geri dönülebileceğinden kişinin her zaman yeniden başlamak için zayıf anını kollar. Başlatmak için bir yöntem bulacağı da göz ardı edilmemeli. Bir nefes çekmek bile tedavinin sıfırdan yeniden başlamasına yol açar. Stres faktörü olduğunda kişiler eskisinden daha yoğun kullanmaya başlıyor. Çok hassas dönemde olduklarına inananlar ise uzmana gittiklerinde yeniden başlamadan bu dönemi atlatabilir.

  Sağlık sorunları nedeniyle aniden sigarayı bırakan kişi iyileşince sigara içmemek için özel destek almalı mı?
  Kişi sigaranın kendisine verdiği zararı yeniden gözden geçirmeli. Bundan sonraki hayatında içmesi halinde kendisini nelerin beklediğini bir kez daha düşünmeli. Kendisini motive etmeli, ailesi ve sevdiklerinden destek almalı. Her şeye rağmen tıbbi durumunu bildiği halde devam etmek isteyenler ise yardım almalı.

  YA ŞİŞMANLARSAM!
  Sigarayı bırakan insan mutlaka şişmanlar mı?
  Aslında yanlış değil. Sigara içmenin kilo almayı engelleyici bir etkisi olduğu biliniyor. Nikotin, beyindeki iştah merkezini etkisi altına alıyor ve yemek yeme zevkini köreltiyor. Fazla kalori harcaması konusunda metabolizmayı harekete geçiriyor. Neyse ki, vücudumuzdaki tüm bu değişimler zaman içinde kendiliğinden yok oluyor ve metabolizma bir süre sonra normal temposuna dönüyor.

  Light sigara daha mı az zararlı?
  İşte tiryakilerin klasiklerinden biri. Oysa, içeriğinde daha az nikotin ve katran bulunan 'light' sigaralar, diğerlerinden daha az zararlı değil. 'Light' içiciler bağımlılıklarını bu yolla gizleyerek sadece kendilerini rahatlatıyor. Çünkü onlar 'light' sigaradan daha derin ve sık nefesler alıyor. Böylece kanser riski taşıyan katran ve nikotin miktarının oranı, normal sigaranınkiyle aynı oluyor.

  Sigaranın ritüellerine yenilmeyin
  Sigara içenleri sadece el ve ağız alışkanlıkları değil, ritüeller de bağlıyor. Çakmak taşıma, kahve ile birlikte içme, yemek saatlerini ayarlama gibi ritüelleri olan sigaranın psikolojik bağımlılığından kurtulmak için kendinize inanmanız yeter!..

  Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Amatem Klinik Şefi Psikiyatrist Doç. Dr. Duran Çakmak, sigara içme alışkanlığının terk edilmesi sırasında alınabilecek psikiyatrik önlemlerle ilgili sorularımızı yanıtladı:

  Sigarayı bırakma sürecinde psikolojik bağımlılık nasıl yenilmeli?
  Fiziksel bağımlılık diğer tüm bağımlılık maddelerinde de olduğu gibi 7-10 gün etkilidir.
 3. Mine
  Devamlı Üye
  Bu süre sonra madde fiziksel olarak istenmez. Bu maddeyi kullanma veya bu alışanlığı sürdürme isteği psikolojik bağımlılığı gösterir. Kişinin bu süreçte sosyal destek alması, etrafa vereceği zararları görerek düşünce yapısını değiştirmesi psikolojik bağımlılığı aşmakta yararlı olur.

  Bu konuda psikiyatri neler yapabilir?
  Bağımlılık psikiyatrisi, kişinin kendisini tanımasını, bağımlılık yapıcı diğer maddeler hakkında bilgi sahibi olmasını, zihinsel farkındalığı arttırır. Psikolog veya bu konuda eğitilmiş kişi ile gerçekleştirilen terapiyle sigarayı bırakmaya çalışan kişi hızlı bir sürece girer.

  Sigarayı bırakmak neden zordur?
  Diğer maddelerden daha yaygın kullanıldığı için. Psikolojik olarak el, dudak alışkanlığı, çakmak taşıma gibi ritüelleri de fazla olduğundan bağımlılık şiddeti yükselir. Bırakması da o derece zor olur. Bu nedenle bırakmak için hazır olduğunuzu düşündüğünüz an bırakın ve tarihte kesinlikle erteleme yapmayın. Biz kişilere bağımlılık yapıcı tüm maddeleri bilmelerini veya bilmeseler bile uzak durmalarını öneriyoruz. Ancak uzun vadede de olsa sağlıklarını bozan bu maddeye karşı kararlılıkla savaş verilmeli. Yoksunluk belirtilerine hazırlıklı olun.

  Sigaranın yarattığı psikolojik bağımlılık nedir?
  Bağımlılığı sadece fiziksel veya psikolojik değil. Biz artık genel olarak değerlendiriyoruz. Kişiler sigarada haz arar. Bırakmak istenilen dönemin ilk başlarında da kişiler yine bu hazzı arar. Bir dönem sonra sigara ciddi fiziksel bağımlılık da yapar. Bu dönem bir çizgidir. Bırakmak istemek, bulamama hali bedenin bu maddeyi bırakırken yaşadığı psikolojik bağımlılığın alarm durumudur. Bazı kişilerde uyku düzeninde bozukluk, sinirlilik, belli bir zaman sonra yoksunluk belirtileri de yaşanır. Ancak bu durum zamanla, daha az şiddetle hissedilir. Bıraktıktan sonraki 1 ay aşılırsa özellikle 6. aydan sonra kişilerde sönme (sigara içme isteğinin tamamen bitmesi) yaşanır.

  Kimlerin sigarayı bırakırken psikiyatrik desteğe ihtiyacı olur?
  Kararlılığı az olan, çelişki yaşayan, bırakıp tekrar kullanma alışkanlığına gidenlerin destek alması yararlı olur. Kişinin ruhsal hastalık, gerginlik, kaygı düzeyiyle ilgili tedavi gördüğü bir hastalığı varsa da psikiyatrik destek alması gerekebilir. Aile ve arkadaş çevresinden bir destek grubu varsa yoksunluk belirtileri ortaya çıkınca bu kişilerden birini arayarak destek almalı. Gençlerin, çocukların anne veya babalarına maddeyi bırakmak için yapacağı baskı yararlı olabilir. Eşlerin baskısı veya ricasının arttırılması da oldukça etkilidir. Sigarayı bırakmak isteyen kişi kendisine verdiği zararı göz ardı edebiliyor ancak sevdiği bir insanın isteği olduğunda daha hızlı

  Doğacak kızı için karar verdi
  Ünlü aktör Ben Affleck, oyuncu eşi Jennifer Garner'ın hamile olduğunu öğrendikten sonra 2005 yılının Ağustos ayında sigarayı bırakmaya karar verdiğini açıkladı. Doğacak bebeklerinin sağlığı için artık evde sigara içmemesi gerektiğini kabul eden Affleck, "Uzun zamandan beri bırakmak istiyordum. Doğacak kızımız sayesinde harekete geçtim" dedi. Çifte yakın kaynaklar, Garner'ın hamileliği boyunca ve sonrasında sigara kokusuna dayanamadığını söyledi. Affleck bir daha sigaraya başlamadı.

  Sigarayı bıraktıran önemli ipuçları
  Kriz hallerinde bunları uygulayın
  1. Yanınızda elma, üzüm, şeker ve sakız taşıyın.
  2. 10 kere derin nefes alın ve sonuncusunu tutarken bir kibrit yakın, üfleyerek söndürün. Kibriti sigara söndürür gibi kül tablasına koyun.
  3. Gevşeyin ve size keyif veren bir hayal kurun.
  4. Sigara yerine mum veya şamdan yakın.
  5. 'Hayır' diye bağırın.
  6. Hiçbir zaman 'bir taneden bir şey olmaz' demeyin!

  Bırakırken zorluk yaşamak istemiyorsanız;
  1. Mümkün olduğu kadar sigara içmenin yasak olduğu yerlerde vakit geçirin.
  2. Sigarayı hatırlatacak alkol, kahve gibi içecekler tüketmeyin.
  3. Elinizde sigara yerine para, kalem gibi şeylerle oyalanın.
  4. Ağız için kürdan, bitkisel çubuk vb. kullanın.
  5. Sigara içmeyi hatırlatan ortamlardan uzak durun.
  6. Dişlerinizi fırçalayın.
  7. Kısa süreli beden eğitimi hareketleri yapın.
  8. Az ve sık sık yemek yiyin.
  9. Kendinizi muhakkak ödüllendirin ama sigarayı bırakmaktan kazandıklarınızın fazlasını da harcamayın.

  Sigarayı bırakmak isteyenlere birkaç öneri
  Artık sigarayı bırakmaya karar verdiniz. Daha önce bırakmaya çalışıp da tekrar başladıysanız, niçin başarısız olduğunuzu düşünün ve nedenlerini yazın: Geçen sefer niye sigaraya başladım? Bu sefer aynı hatayı yapmamak için nasıl bir plan yapmalıyım?

  Bir gün belirleyin
  Sigarasız yaşama geçeceğiniz günü önceden belirleyin. Bu gün, Stresinizin mümkün olduğunca az olduğu, Kendinize zaman ayırabileceğiniz, size sigara istetecek etkenlerden uzak bir gün olsun. Bu günü kaydedip altını imzalayın ve görebileceğiniz bir yere Sigara günlüğü tutmaya başlayın. Her içtiğiniz sigarayı, ortamı, zamanı, kimlerle, niçin içtiğinizi kaydedin.

  Neler size sigarayı hatırlatıyor?
  Alkol Yemek sonrası Kilo alma korkusu Duygusal stres Kahve Diğer sigara içenler Bunlarla nasıl başa çıkacağınızı planlayın.

  Bunları yaşayacaksınız. Korkmayın:
  İlk 24 saatte huzursuzluk Gerilim hissi Düşünceleri toplamada güçlük Sinirlilik Yorgunluk hissi Titremeler Uykusuzluk

  Bu bahanelere sığınmayın:
  Büyükannem hayatı boyunca sigara içti ama 80 yıl yaşadı. Demek ki, büyükannenizin vücudu dışarıdan gelen tahribatlara karşı oldukça dayanıklıymış. Zaten kalp, ve damarlar sigaranın olumsuz etkilediği hormonları çok güzel kamufle eder. Yine de zavallı büyükannenizi bu bağımlılığınıza alet etmemelisiniz. Belli ki, o bir istisna. Ve mükemmel genleriyle sigara kullanmayan biri olarak belki de 100'üncü doğum gününde mumları söndürüyor olabilirdi Bilimsel olarak kanıtlanan bir gerçek var ki, o da 18 yaşından önce sigarayla tanışan ve bu alışkanlığından on yıllar boyunca vazgeçememiş bir kişinin ortalama yaşam süresi sigara kullanmayanlara oranla 20-25 yıl daha kısa. Sigara içmenin en zararlı olduğu sürenin de nikotinin alımı ve etki etmesi arasındaki kısacık süre olduğunu söylüyorlar. Bağımlılık yaratan bu madde, ciğerlerin büyük bir kısmını aşarak saniyeler hızıyla doğrudan kan damarlarına gidiyor, oradan beyne ulaşıyor ve işte burada en büyük tiryakilere en büyük ödülünü veriyor. Beyin nikotinle tanışıyor ve onun özelliklerini öğreniyor. Bu da kısaca bağımlılık demek.

  Sigarayı bırakırsam, şişmanlarım
  Aslında yanlış değil. Sigara içmenin kilo almayı engelleyici bir etkisi olduğu biliniyor. Nikotin, beyindeki iştah merkezini etkisi altına alıyor ve yemek yeme zevkini köreltiyor. Diğer yandan daha fazla kalori harcaması konusunda metabolizmayı harekete geçiriyor. Neyse ki, vücudumuzdaki tüm bu değişimler zaman içinde kendiliğinden yok oluyor ve metabolizma normal temposuna dönüyor.

  Ne de olsa light sigara içiyorum
  İşte tiryakilerin klasiklerinden biri. Oysa, içeriğinde daha az nikotin ve katran bulunan 'light' sigaralar, diğerlerinden daha az zararlı değil. Uzmanlara göre 'light' içiciler bağımlılıklarını bu yolla gizleyerek sadece kendilerini rahatlatıyor. Çünkü onlar 'light' sigaradan daha derin ve sık nefesler alıyor. Böylece kanser riski taşıyan katran ve nikotin miktarının oranı, normal sigaranınkiyle aynı oluyor. Hatta bu yüzden zehir ciğerlerin en derinine kadar giderek orada tedavisi çok daha zor olan kanser türlerine yol açabiliyor. Ve işte en vurucu cümle: 'Light' içiciler aslında normal sigara kullananlardan çok daha sık sigara yakıyorlar.
 4. Mine
  Devamlı Üye
  sigaradan kurtulmak için bitkisel kürler

  Prof. Dr.İBRAHİM SARAÇOĞLU tarafından tavsiye edilen Sigarayı Bırakmak İçin Bitkisel Çözümler… Sigara nasıl bırakılır? Sigarayı nasıl bırakabilirim? Sigara bırakma yolları arayanlar için sigarayı bırakma kürü… Karabaş otu bitkisi ve “Leontice leontopetalum” bitkisi ile sigarayı bırakmak mümkün…


  Sigarayı nasıl bırakırım?

  Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu sigara bıraktırma kürü için “Leontice leontopetalum” bitkisinin doğru türünün saplarını öneriyor. Sigarayı bırakma kürü için size lazım olan kibrit çöpü uzunluğunda kesilmiş 50 adet bitki saplarıdır. Canınız her sigara istediğinde, bitki çöplerinden bir tanesi ağıza alınarak ucundan 2-3 kırılarak çiğnenir. Çiğnemeye başladıktan sonra sigaraya olan içme isteği yok olur. Çiğnediğiniz 2-3 cm uzunluğundaki çöpü tükürebilir veya yutabilirsiniz. Her sigara içme isteği geldiğinde aynı şekilde çöpten 2-3 cm çiğnenerek sigarayı bırakma kürüne devam edilir.

  Sigaradan kurtulmak istiyorum diyenler için ikinci bir öneri ise karabaş biktisidir.

  Karabaş bitkisi ve sigara bıraktırma kürü nasıl yapılır?
  Karabaş bitkisi aktarlardan temin edilebilir. Raf ömrünün bir yılı geçmemiş olmasına dikkat etmek gerekir.

  Sigara bırakma kürü Kullanma şekli:
  Kaynamakta olan bir su bardağı suya bir tatlı kaşığı dolusu ufalanmış karabaş bitkisinden ilave edilir ve dört dakika hafif ateşte kaynatılır. Daha sonra ılımaya bırakılır. Ilıdıktan sonra süzülür. Her sigara içme ihtiyacında bir kere gargara yapılır (ağız çalkalanır). Yutulursa da bir mahsuru yoktur. Sigara içme isteği hemen yok olur. Her sigara içme isteğinde gargara veya ağız çalkalanır. Bu şekilde hazırlanmış olan karabaş çayı, 24 saat boyunca bozulmadan durabilir. Her 24 saatte taze hazırlanması gerekir.

  Eğer dışarda iseniz, ve sigara içme ihtiyacı duyduğunuzda karabaş bitkisinin sapından bir adet kibrit çöpü boyunda ağıza alınır ve çiğnenir. Çiğnenmeye başlar başlamaz sigara içme isteği ortadan kalkar. Çiğnenmiş saplarının yutulmasında bir sakınca yoktur.

 5. Mine
  Devamlı Üye
  sigarayı bırakmak için şifalı bitkiler
  2/3 Oğul otu, 1/3 karabaşotu ile karıştırılıp sıcak su ile haşlanarak çay yapılır. Günde 3-5 bardak içilirse kanı temizler, kandaki nikotini yakar. Sigarayı bırakanlardaki asabîlik ortadan kalkar. Bu kalbin en güzel ilacıdır.

  -Karabaş otunu pipoda sigara gibi içmek sigaradan tiksindirir. -Hazanbel kökünü çiğnemek sigaradan tiksindirir. -Yulaflı ürünler (yulaf çorbası,yulaf ezmesi) sigaradan tiksindirir.

  Hazanbel kaynatılıp içmeye devam edilir.
  Yulaf tek başına yada oğul otuyla beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak günde 2-3 su bardağı içilmeye devam edilir.
  Meyan kökü ağızda emilir.

  Sigara içenler akciğerlerine fayda sağlasın zararı azalsın diye zencefil bal soya unu zerdecal tozunu karıştırıp her gün bir tatlı kaşığı yerse iyi gelir
  SİGARAYI BIRAKMANIZI KOLAYLAŞTIRACAK 20 ÖNERİ

  İşte sigarayı kolay bir şekilde bırakmanızı sağlayacak 20 öneri.

  1- Kendinize inanın ve güvenin. Sigarayı bırakabileceğinize inanın. Hayatınızda daha önce başardığınız zor işleri düşünün. Sigarayı da bırakabileceğiniz düşünün.

  2- Sigarayı bırakma sebeplerinizi ve bırakmakla kazanacaklarınızı yazın: Örnek: Daha uzun yaşamak, kendinizi daha iyi hissetmek, para biriktirmek, daha iyi kokmak… Sigara içen herkes bunun zararlarını bilir ve bırakmak ister, siz bunu yazılı hale getirin ve her gün okuyun. 3- Ailenizden ve arkadaşlarınızdan sigarayı bırakma kararınızı desteklemelerini isteyin. Size yardımcı olmalarını; ama kesinlikle sizi suçlamamaları gerektiğini söyleyin. Sigarayı bıraktığınız ilk günlerde zorlanacağınızı ve size anlayış göstermelerini rica edin.

  4- Sigarayı bırakmak için bir gün belirleyin. Bugünün yeni hayatınız için bir başlangıç olduğunu düşünün.

  5- Sigarayı bırakmak için bir doktora danışabilirsiniz ve onun yardım ve önerilerini alabilirisiniz.

  6- Kendinize bir egzersiz programı belirleyin. Spor yaparken sigara içmek aklına gelmeyecektir, üstelik sigara verimli egzersiz yapmanızı engelleyecektir. Spor yapmak stresinizi azaltacak ve sigaranın vücudunuz yıllarca yaptığı zararı tamir etmesine yardımcı olacaktır. Haftada 3-4 kere, 30-40 dakika spor yapın.

  7- Her gün 3-5 dakika nefes egzersizi yapın. Gözlerinizi kapatın. Burnunuzdan derin nefes alın, nefesinizi birkaç saniye tutun ve çok yavaş bir şekilde ağzınızdan verin. Nefes egzersizi sırasında daha temiz ve daha rahat nefes aldığınızı göreceksiniz.

  8- Birisi size sigara ikram ederse reddedin, kullanmıyorum deyin. Bu sizin kendinize olan güveninizi artıracaktır.

  9- Pek çok sigara tiryakisi, sigarayı yavaş yavaş bırakamayacağını; ancak bir seferde bırakabileceğini düşünür. Hangi metodun size daha uygun olduğuna siz karar verin.

  10- Pek çok sigara tiryakisi, sigarayı yavaş yavaş ırakamayacağını; ancak bir seferde bırakabileceğini düşünür. Hangi metodun size daha uygun olduğuna siz karar verin.

  11- Sigarayı bırakmayı isteyen bir arkadaşınız daha varsa bunu yapmak daha kolay olacaktır. Birbirinizi teşvik edici konuşmalar yapın.

  12- Dişlerinizi temizletin ve her zaman temiz tutun.

  13- Sigarayı bıraktıktan sonra kendinize bir ödül verin.

  14- Çok fazla su için. Su her anlamda vücudunuz için faydalıdır. Pek çok kişi yeterince su içmez. Vücudunuzdan nikotinin ve diğer zararlı kimyasal maddelerin atılmasına yardımcı olacaktır. Sigaranın verdiği zararları düzeltecektir. Ayrıca, yemek yeme isteğinizi de azaltacaktır.

  15- Sigarayı en çok ne zaman istediğinizi düşünün; canınız sıkkın olduğunda, yemekten sonra, işten eve gelince mi? Sigara içmek yerine hoşunuza giden bir şey yapın.

  16- Elinizdeki ve ağzınızdaki boşluk hissini gidermek için bir şey bulun. Örneğin, su için, sakız çiğneyin, leblebi yiyin.

  17- Sigarayı bırakma konusunda düşüncelerinizi yazın. Bunu her gün okuyun.

  18- Yanınızda sizin için çok önemli birisinin resmini taşıyın, bir kâğıda sigarayı bırakacağıma söz veriyorum diye yazın, canınız her sigara istediğinde bu resme ve nota bakın.

  19- Canınız sigara istediğinde, bir sigara yakmak yerine hislerinizi bir günlüğe yazın. Bu günlüğü her zaman yanınızda taşıyın.

  20- Bu listeyi okuduktan sonra, önerileri kendinize uyarlayın ve sigarayı bırakmak için kendi planınızı yapın.

 6. Mine
  Devamlı Üye
  Sigarayı greyfurt suyu ile bırakın
  Sadece Türkiye’de yılda 110 binden fazla kişinin ölümüne neden olan sigarayı bırakırken güne bir bardak greyfurt suyuyla başlanmasının, sigara içme arzusunu azalttığı ve zararlı maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırdığı bildirildi.

  Birçok tiryakinin sigarayı bırakmak istediğini, ancak bunun çok zor olacağı düşüncesiyle endişeye kapılıp hedeflediği başarıya ulaşamadığını dile getiren Kutlu, sigarayı bırakmada en önemli unsurun kişinin kararlılığı olduğunu bildirdi.

  Sigarayı bırakırken ilk günlerde sık aralıklarla nikotin isteği uyanacağını belirten Kutlu, bunun ilerleyen günlerde daha uzun aralıklarla ortaya çıkacağını, gelen sigara içme isteğinin derin nefes alıp verme ile giderilebileceğini kaydetti.

  Güne başlarken içilecek bir bardak greyfurt suyunun sigara içme arzusunu azaltacağını ve nikotin gibi sigaradan kaynaklanan zehirli maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştıracağını ifade eden Kutlu, şunları kaydetti:
  “Birkaç gün içinde öksürük görülür. Öksürük sigaranın vücutta biriktirdiği zararlı maddelerin dışa atılımını sağlar. Sigarayı bırakan kişi örnek olduğu için çevresinden en az 5 kişinin daha sigarayı bırakmasını sağlar. Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk dakikalardan itibaren vücutta ortaya çıkan olumlu değişiklikler bu maddeden neden hemen uzaklaşılması gerektiğini açıkça ortaya koyuyor.”

  BIRAKINCA VÜCUT KENDİNİ YENİLİYOR
  Sigarayı bırakma kararının verilmesiyle yaşanan psikolojik durumun da etkisiyle son içilen sigaradan yaklaşık 20 dakika sonra tansiyon ve nabzın normale dönmeye başlayacağını vurgulayan Kutlu, şunları söyledi:
  “Aynı gün içinde, günün sadece üçte birlik diliminde vücut kendini yenilemeye geçer. Artık bu andan itibaren kalp krizi riski giderek düşmeye başlar, 1 yıl sonra yarıya iner ve 10 yıl sonra da risk, sağlıklı insanla aynı düzeye iner. Vücudun akciğer başta olmak üzere diğer organlarında biriken sigaranın zehirli maddeleri vücuttan atılmaya başlar.”

  Sigaranın bırakılmasından sonraki 2 gün içinde ve sonunda, cildin kendini yenileyeceğini, vücuttaki nikotinin atılacağını, tat ve koku alma duyularının tiryakilik dönemine göre işlevini daha iyi göreceğini vurgulayan Kutlu, “Akciğerin kapasitesi, 2 hafta sonunda balgamın da atılmaya başlamasıyla yükselir. Yürüme, koşma ve spor daha da kolaylaşır. Artık sağlıklı bir vücut için güçlü bir akciğerle rahatça hafif spora başlanabilir” dedi.

  Kutlu, 9 ay sonra ise akciğer rahatsızlıklarının ve öksürüğün azalacağını belirterek, “5 yıl sonra ağız, boğaz ve yemek borusu kanserlerinin riski yarıya iner. Kişinin sigara yüzünden yaşlanmadan ölme riski azalır. Sigarayı bırakan kişinin daha sağlıklı bir yaşlılık geçirme olasılığı artar” diye konuştu.

  bunların hepsi bir öneri önemli olan sizin istemeniz ve beyin gücünüzü kullanmanızz bir sigaraya yenik mi düşeceksiniz kendinizi bukadar bile tutamıyor ve beyninize hükmedemiyorsunuz bunları düüşünün inanın işe yarıyacaktır

 7. exooo
  Yeni Üye
  merhaba sigarayı bırakmanız için[HTML] www.sigarayibirakmak.co [/HTML]burdan yardım alabilirsiniz. İpuçları ile rahat bir şekilde bırabilirsiniz.

+ Yorum Gönder