+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Maddenin tanecikli yapısı elementlerden oluşan iyonik bağlı bileşikler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Maddenin tanecikli yapısı elementlerden oluşan iyonik bağlı bileşikler
  Bana lütfen Elementlerden oluşan iyonik bağlı bileşikler hakkında yardımcı olabilir misiniz? Yardımlarınız için teşekkürler. 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Bana lütfen Elementlerden oluşan iyonik bağlı bileşikler hakkında yardımcı olabilir misiniz? Yardımlarınız için teşekkürler.
  iyonik-ba-l-bile-ikler.jpg

  KİMYASAL BAĞLAR
  Kimyasal bağ, moleküllerde atomları birarada tutan kuvvettir. Bir bağın oluşabilmesi için atomlar tek başına bulundukları zamankinden daha kararlı (az enerjiye sahip) olmalıdırlar. Genelleme yapmak gerekirse bağlar oluşurken dışarıya enerji verirler.
  Atomlar bağ yaparken, elektron dizilişlerini soygazlara benzetmeye çalışırlar. Bir atomun yapabileceği bağ sayısı, sahip olduğu veya az enerji ile sahip olabileceği yarı dolu orbital sayısına eşittir.
  Soygazların bileşik oluşturamamasının sebebi bütün orbitallerinin dolu olmasındandır.


  İYONİK BAĞLAR
  İyonik bağlar, metaller ile ametaller arasında metallerin elektron vermesi ametallerin elektron almasıyla oluşan bağlanmadır.
  Metaller elektron vererek (+) değerlik, ametaller elektron alarak (–) değerlik alırlar. Bu şekilde oluşan (+) ve (–) yükler birbirini büyük bir kuvvetle çekerler. Bu çekim iyonik bağın oluşumuna sebep olur. Onun için iyonik bağlı bileşikleri ayrıştırmak zordur.
  Elektron aktarımıyla oluşan bileşiklerde, kaybedilen ve kazanılan elektron sayıları eşit olmalıdır.

  İyonik katılar belirli bir kristal yapı oluştururlar.
  İyonik bağlı bileşikler oda sıcaklığında katı halde bulunurlar.
  İ;İyonik bileşikler katı halde elektriği iletmez. Sıvı halde ve çözeltileri elektriği iletir.
  NaCl, MgS, BaCl2 bileşikleri iyonik bağlı bileşiklere örnek olarak verilebilir.

  KOVALENT BAĞLAR

  Hidrojenin ametallerle ya da ametallerin kendi aralarında elektronlarını ortaklaşa kullanarak oluşturulan bağa kovalent bağ denir.

  a. Apolar Kovalet Bağ
  Kutupsuz bağ, yani (+), (-) kutbu yoktur.
  İ;İki hidrojen atomu elektronları ortaklaşa kullanarak bağ oluştururlar.

  Elektron nokta yapısıyla;


  şeklinde gösterilir. İki arasındaki bağ H—H şeklinde gösterilir ve H2 şeklinde yazılır.
  Aynı cins atomlar arasındaki bağ apolar kovalent bağdır.

  b. Polar Kovalent Bağlar
  Farklı ametaller arasında oluşan bağa polar kovalent (kutuplu) bağ diyoruz.
  Elektronlar iki atom arasında eşit olarak paylaşılmadığından kutuplaşma oluşur ve buna polar kovalent bağ denir. Bu polarlığı HF molekülü ile açıklamaya çalışalım:
  Hidrojen ve Flor elektron ortaklığı ile bileşik oluşturmuş durumdadır. Florun elektron alması yani elektronu kendisine çekme gücü hidrojenden daha fazla olduğundan elektron kısmen de olsa Flor tarafındadır. Dolayısıyle Flor kısmen (-), Hidrojen ise kısmen (+) yüklenmiş olur. Bu olaya kutuplaşma, bu tür bağa polar kovalent bağ denir.
+ Yorum Gönder