+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Kaplanlar nerede yaşar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kaplanlar nerede yaşar
  kaplanlar, genel olarak afrika ormanlarında yaşar.onun herhangi ölümü bilinmiyor. 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  En Çok Kaplan Nerede Yaşar?

  Yüzyıl önce Hindistan'da yaklaşık 40.000 kaplan vardı.Bu sayı şu anda 3000 ila 4700 arasındadır.Bazı bilimciler,dünya-da yalnızca 5100 ila 7500 vahşi kaplan kaldığını tahmin ediyor.

  kaplan.jpg


  ABD'de.

  Diğer yandan,sadece Texas'ta esaret altında yaşayan 4000 kaplan olduğu sanılmaktadır.Amerikan Hayvanat Bahçesi ve Akvaryum Derneği,ABD'de 12.000 kadar kaplanın evlerde beslendiğini tahmin ediyor.Mike Tyson'ın evinde dört tane var.

  ABD'deki yoğun kaplan popülasyonu kısmen buradaki ya-salarla ilgilidir.Sadece 19 eyalette kaplanların özel mülkiyeti yasaktır,15.eyalet sadece bir lisans istemektedir,16 eyalette ise hiçbir düzenleme yoktur.

  Kaplanlar pahalı da değildir.Bir kaplan yavrusu size sade-ce 1000 dolara patlar,3500 dolarla bir çift Bengal kaplanı ala-bilirsiniz,şık bir mavi gözlü beyaz kaplan için ise 15.000 dolar yeterlidir.


  Bu duruma yol açan şey,ironik bir biçimde,Amerikan hayvanat bahçeleri ve sirklerindeki çiftleştirme programları-nın başarısıdır.1980'lerde ve 90'larda yavru hayvanların aşırı bol olması fiyatları aşağı düşürdü. Hayvanlara Eziyet Edilme-sini Önleme Derneği'nin tahminlerine göre Houston bölgesin-de 500 aslan,kaplan ve diğer büyük kedigiller özel mülkiyet altında.

  Vahşi kaplan popülasyonu 20. yüzyıl boyunca sert bir dü-şüş yaşadı.1950'lerde Hazar Denizi civarındaki kaplanların soyu tükendi.1937 ile 1972 arasında Bali ve Java adalarındaki kaplanlar yok oldu.Doğal ortamında yaşayan Güney Çin kap-lanının soyu neredeyse tükendi:Bu kaplanlardan yalnızca otuz tane kaldı.

  Hayvanları koruyanların tüm çabalarına karşın,bu yüzyı-lın sonuna kadar,doğal ortamlarındaki bütün kaplan türleri-nin soylarının tükenmesi bekleniyor.

  Evcil bir kedi,bir kaplanın yaklaşık yüzde biri büyüklüğündedir.
  Kaplanlar alkol kokusuna tahammül edemez. İçki içen herkese saldırırlar.

+ Yorum Gönder


kaplan nerede yaşar,  kaplanlar nerede yaşar,  kaplanlar nerede yaşarlar,  kaplan nerede yasar,  beyaz kaplan nerede yaşar,  kaplan nerde yaşar