+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Vucudumuzun bölümleri ve iç organlarımız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Vucudumuzun bölümleri ve iç organlarımız
  fen ve teknoloji 4 sınıf performans dersi vucudumuzun bölümleri ve iç organlarımız. 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Hareket sistemini iskelet sistemi ve kas sistemi oluşturur.
  İSKELET
  Kemiklerden oluşmuş,birbirine eklemlerle, bağlarla bağlanmış,güçlü yapıya İSKELET denir.

  İskeletin Görevleri
  *Vücudun ayakta durmasını sağlar.
  *Vücudun biçimini oluşturur.
  *Eklem ve kasların yardımıyla hareketi sağlar.
  *İç organları,dışarıdan gelecek mekanik etkilere karşı korur.
  *Kan hücrelerinin yapımında görev alır.
  *Bazı organlara destek verir ve askı olur.
  *İnorganik maddelerin birikimini sağlar.
  İskelet sistemi kemiklerden oluşur.
  hareket-sistemi.jpg
  Kemiğin yapısı ve çeşitleri:
  - Kemik,organik ve inorganik maddelerden oluşmuştur.Kemiğin 1/3'ü organik,2/3'ü inorganik maddelerden oluşmuştur.İnorganik maddeler,kemiğe sertlik verir.Bunlar:kalsiyum, sodyum ve potasyum tuzlarıdır.

  - Kemiğin dışında,PERİOST denilen zar bulunur.Periost,kemiğin enine büyümesini ve kırıldığında tamirini sağlar.Kıkırdak,kemiğin boyuna büyümesini sağlar.Sıkı kemik,minerallerden ve kemik hücrelerinden oluşur.

  - Kemik başlarının uç kısmında bulunan süngerimsi dokuda,kırmızı ilik bulunur.Uzun kemiğin gövde kısmının içinde ilik kanalı denilen boşluk vardır.Bu boşluk SARI İLİK ile doludur. Bu iliklerde kan hücreleri yapılır.
  Üç çeşit kemik vardır

  1- Uzun kemikler:Kol ve bacak kemikleri.
  2- Kısa kemikler:Omur ve bilek kemikleri.
  3- Yassı kemikler:Kalça,göğüs,kürek,kafatası kemikleri.

  İskelet üç kısımdan oluşur:

  1- Baş iskeleti.
  2- Gövde iskeleti.
  3- Üyeler iskeleti.
  Baş iskeleti

  Kafatası ve yüz kemiklerinden oluşur.Baş iskeleti,alt çene kemiği hariç oynamaz eklemlerden ve yassı kemiklerden oluşmuştur.
  Kafatasında 8, yüzde 14 olmak üzere kafatasında 22 kemik bulunur.
  Kafatası ve yüz kemikleri sağlam bir kutu oluşturarak beyni korur.

  Gövde İskeleti
  Omurga,kaburga,göğüs kemiği,omuz ve kalça kemiklerinden oluşur.
  Göğüs kafesi:12 çift kaburga ve önde göğüs kemiğinden oluşur.Kaburgaların 7 çifti bir ucu omurga,diğer ucu göğüs kemiğine bir kıkırdakla bağlanır.8,9 ve 10'uncu çiftlerin uçları önde birbirine kıkırdakla,bu kıkırdakta göğüs kemiğine bağlıdır.

  Göğüs kafesi,yaşamsal organlardan kalp ve akciğerleri korur.

  Omurga:Omur adı verilen 33 kemikten oluşmuştur.Omurlardaki delikler omurilik kanalını oluşturur.Omurga beş bölgeye ayrılır.

  Boyun bölgesi;7 omur,sırt bölgesi;12 omur,bel bölgesi;5 omur,sağrı bölgesi;5 omur,kuyruk
  sokumu;4 omur bulunur.

  Omurga kanalında omurilik bulunur.

  Üyeler iskeleti
  Kol ve bacak iskeleti olmak üzere iki kısımda incelenir.
  Kol iskeletinde toplam 30 kemik,bacak iskeletinde toplam 30 kemik bulunur.
  Kol ve bacaklarda toplam 120 kemik bulunur.
  Kol kemikleri gövde iskeletine,köprücük ve kürek kemiklerinin oluşturduğu göğüs kemeri,bacak kemikleri de kalça kemiklerinin oluşturduğu kalça kemikleri ile bağlanır.

  Eklemler
  Kemiklerin birbirine bağlandığı yere eklem denir.Eklem hareket yeteneğine göre üçe ayrılır.Oynar eklemler;kol ve bacak kemikleri,alt çene oynar eklemlerle birbirine bağlanmıştır. Vücut hareketi oynar eklemlerle sağlanır.Oynar eklemlerde eklem,eklem sıvısı ile doludur.Eklem sıvısı,eklem uçlarına kayganlık vererek rahat hareket etmeyi sağlar. Yarı oynar eklemler;az hareket edebilen eklemlerdir.Omurlar arası eklemler bu şekildedir.Oynamaz eklemler;kemikler birbirine girintili çıkıntılı olarak bağlanmıştır.Eklem sıvısı bulunmaz.

  KASLAR SİSTEMİ
  İskeleti hareket ettiren ve iç organları oluşturan dokulardır.Vücudumuzda üç çeşit kas bulunur.

  Çizgili Kaslar
  Bunlara kırmızı kaslar de denir.İskeletin üstünü örtmüştür.Eklemler yardımıyla iskeletin hareketini sağlar.Bir organın hareket etmesi için en az iki kas demetinin zıt olarak çalışması gerekir.İstemli hareket ederler.Çizgili kas hücreleri uzun silindir şeklindedir.Hücreleri çok çekirdeklidir.Hızlı kasılır çabuk yorulurlar.

  Düz Kaslar
  Bunlara,beyaz kaslar da denir.İç organları oluştururlar.İsteğimiz dışında hareket ederler.Hücreleri mekik şeklindedir.Tek çekirdeklidir.Yavaş kasılır,yorulmazlar.

  Kalp Kası
  Kalbin yapısını oluşturur.Yapısı çizgili kasa benzer ama düz kas gibi çalışır. Hücreleri tek çekirdeklidir.

  Hareket sisteminin sağlığını korumak için,dengeli beslenmek,spor yapmak,ağır yük kaldırmamak gerekir.Oturma ve yürümede düzenli hareket edilmelidir.Kalsiyumca zengin besinler ve D vitamini yeterince alınmalıdır.(D vitaminin vücutta işlerlik kazana bilmesi için vücudun güneş ışınlarına ihtiyacı vardır.)

  Hareket sisteminin hastalıkları;raşitizm,kemik veremi,kırık,çıkık,burkulma,incinme, oturma bozuklukları ve kas yorulmalarıdır.
+ Yorum Gönder


vücudumuzun bölümleri ve iç organlarımız,  vücudumuzun bölümleri ve organlarımız proje ödevi,  vücudumuzun bölümleri ve organlarımız,  vücudumuzun bölümleri ve organlarımız 2.sınıf,  vücudumuzun bölümleri performans ödevi,  vücudumuzun bölümleri iç organlarımız