+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Namık kemal Zavallı Çocuk kitabın geniş özeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Namık kemal Zavallı Çocuk kitabın geniş özeti
  ne olur bu kıtabın ozetını cıkarın cook ıhtıyacım var sımdıden tesekkurler__ 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Namık kemal Zavallı Çocuk kitabın geniş özeti

  Namik Kemal'in son oyunudur.Abdulhamit'in ilk senelerinin hissi hayatina tesir etmektedir.Recaizade'nin Vuslat'i ile Abdulhak Hamit'in Icli Kizi'ndan, Usakzade'nin Bir Olunun Defteri'ne kadar butun bir edebiyatta bu kucuk piyesin havasini buluyoruz.Piyesin asil konusunu,19.asrin en moda mevzularindan biri olan ana-babanin cocuklarini kendi menfaatlerini dusunerek evlendirmelerinin felaketle neticelendigi davasi olustur.(10) Bu anlatimli basit oyunun etkisi oldukca buyuktur.Zavalli Cocuk ciktigi zaman o donemin butun kalem sahiplerine bir ornek olmustur.
  Namık kemal Zavallı Çocuk.jpg
  Zavalli Çocuk'ta görücü yoluyla evlenmeye karsi çikar. On bes perdelik Celaleddin Harzemsah, Namik Kemal'in en begendigi yapiti olarak bilinir. Oyun, Mogollar'a karsi Islam dünyasini koruyan Celaleddin Harzemsah'in kisiligi çevresinde gelisir. Bu eserde Namik Kemal, Islam birligi düsüncesini kapsamli bir biçimde sergilemistir.

  Şefika , babası Halil Bey’ in öksüz bir akrabası olduğu için yanına aldığı Ata ile birlikte büyümüştür. Bir süre sonra zengin bir paşa ile evlendirilen Şefika , gönlü Ata’ da olduğu için bu acıya dayanamaz ve hastalanır. Kısa süre içerisinde verem , Şefika’ yı ölümün eşiğine getirir. Okuldan izinli gelen tıbbiye öğrencisi Ata , Şefika’ nın ölmek üzere olduğunu görünce , eczaneden aldığı zehri içer , ikisi birlikte ölürler.
+ Yorum Gönder


namik kemal zavalli çoçuk,  namık kemal zavallı çocuğun özeti,  zavallı çocuk özeti,  zavallı çocuğun özeti