+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Isparta ve mersin ilinin tarihi ve coğrafi özelliklerini anlatan hem ingilizce Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Isparta ve mersin ilinin tarihi ve coğrafi özelliklerini anlatan hem ingilizce
  ısparta ve mersin ilinin tarihi ve coğrafi özelliklerini anlatan hem ingilizce hem türkçe açıklası ile bir tarihçe acil lazım 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Mersin Tarihi yerler

  Ayatekla (Meryemlik): Mersin’in Silifke ilçesinde yer almaktadır. Kentin yaklaşık 1.5 km güneyinde bulunan Ayatekla, Hristiyanlık dönemine ait dini bir merkezdir. Ayatekla veya Meryemlik olarak bilinen kutsal alanın kuruluşu MS 50 yılarında başlamıştır. Ikonialı (Konya) bir azize olan Hagia-Thecla (Ayatekla), Hz. isa'nın havarilerinden St. Paulus'un Hristiyanlık öğretilerini benimsemiş, öncü bir misyonerdir. St.Paulus'un Konya'da verdiği vaizlerden çok etkilenerek kendini dine adamıştır. Thekla, Konya ve Yalmaç'daki Roma izlenmelerinden kaçarak Silifke'ye gelmiştir. Önceleri ibadetin gizlice yapıldığı katokomb denilen, doğal mağarada yaşamıştır.

  mersin.jpg

  Ayatekla, Hristiyanlığın en eski ve en önemli kutsal alanlarından biridir. Burası daha sonraki Bizans dönemlerinde dini bir yerleşim olmuş ve Ayatekla olarak anılmıştır.  Günümüzde Meryemlik olarak bilinen ören yerinde yeraltı ibadet mağarası,daha sonra üzerine inşa edilen anıtsal Zenon Bazilikası'nın apsis kalıntısı, Büyük Sarnıç, Ha-marnı. Kuzey Kilise, irili ufaklı sarnıçlar ve Nekropol alanını görmek mümkündür.  Ayatekla'nın içinde yaşadığı mağara onun kayboluşundan sonra Hristi-yanlarca kutsal sayılmış, ve Hristiyanlık dininin MS 320 yılında serbest bırakılıncaya kadar gizli bir ibadet yeri olarak kullanılmıştır. Daha sonra bu mağara içine payanda amaçlı korint sütunlar konulmuş, mozaik kaplamalar yapılmış ve 4. yüzyıl sonlarında kiliseye dönüştürülmüştür.

  -----------------------------

  Historic sites in Mersin

  Hagia-Thecla (Meryemlik) is located in the town of Mersin, Silifke. Located about 1.5 km south of the city, Hagia-Thecla, a religious center of the Christian era. The holy place known as the Hagia-Thecla or Meryemlik started in AD 50. Ikonian (Konya) is a saint-Hagia Thecla (Hagia-Thecla), Hz. St. disciples of Christ. Paulus has adopted the teachings of Christianity, a pioneer missionary. St.Paulus of the orators in Konya, is dedicated to religion itself very impressed. Thekla, Konya to Silifke and Yalmaç'daki Roman izlenmelerinden has escaped. Previously, the so-called worship in secret on the katokomb, lived in a natural cave.

  Hagia-Thecla, of Christianity is one of the oldest and most important holy places. It later became a religious settlement and the Hagia-Thecla was known as the Byzantine period.

  Groundwater at the site known today as the worship Meryemlik cave, and then built on the remains of the apse of the Basilica of the monumental Zenon, Great Cistern, Ha-Marne. North Church, large and small reservoirs and can be seen in the necropolis area.

  After his disappearance his cave-in Ayatekla'nın yanlarca regarded as holy by Christians, and Christianity as the religion was set free in 320 AD was used as a secret place of worship. Corinthian columns are placed into the strut for later this cave, made of mosaic tiles and 4 transformed into a church in the late century.
+ Yorum Gönder


mersinin coğrafi özellikleri ile ilgili şiir ,  mersinin coğrafi özelliklerini anlatan şiir