+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Tasavvuf müziğinde ne tür sözler vardır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tasavvuf müziğinde ne tür sözler vardır
  Tasavvuf müziğinde ne tür sözler vardır? 2. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Tasavvuf Müziği Nedir Tasavvuf Nedir

  Tasavvuf Tanrı evren ve insanilişkisini bir bütünlük içinde açıklamaya çalışan insanın tanrısal erdemlere benzemesini amaçlayan dinsel ve felsefi düşüncedir.


  Tasavvuf Müziği.jpg


  Başlangıçta günah işlemekten sakınmak dünyasal işleri küçümsemek ve bunlardan uzak durmak yalnızlığı seçerek sürekli Tanrıˊyı anmak kalbin ancak bu yolla temiz tutulacağına inanmak gibi düşünceler ve uygulamalarla ortaya çıkan tasavvuf 12.yyˊdan sonra tarikatlar biçiminde örgütlenerek güçlü bir hareket durumuna gelmiştir.

  Tasavvuf Müziği Nedir

  Tasavvuf müziği vahdet-i vücut (vücudun birliği) anlayışıyla bestelenmiş dini yapıtlardan oluşur.Mevlevi Bektaşi Celveti Gülşeni Halveti Kadiri Nakşi v.b.
  tarikatlarda tasavvuf müziği varsa da bunların içinde sanat değeri taşıyan ve gelişmiş müzik Mevlevi müziğidir Itri Dede Efendi Osman Dede Ahmet Ağa gibi besteciler tarafından bestelenen Mevlevi ayinleri Türk tasavvuf müziğinin başyapıtlarıdır Tasavvuf müziğinin önemli formları Mevlevi ayinleri dini peşrevler ilahilernaatlar şugllar mersiyeler Bektaşi nefesleri duraklar ve tevşihlerdir

+ Yorum Gönder