+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Motorların yıldız üçgen bağlantısı açıklaması nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Motorların yıldız üçgen bağlantısı açıklaması nedir
  Motorların yıldız üçgen bağlantısı açıklaması nedir 2. Mesport
  Moderators

  MOTORLARIN YILDIZ ÜÇGEN BAĞLANTISI  Asenkron motorumuzu Yıldız - Üçgen çalıştırmak için ;Yıldız - Üçgen şalter yada kontaktörlerle yapılan otomatik Yıldız - Üçgen yol verme devrelerini kullanabiliriz.

  Peki yıldız ve üçgen bağlantı nedir ve nasıl yapılır?

  Üç fazlı asenkron motorlarda faz bobinlerinin giriş ve çıkış uçları aşağıdaki gibi isimlendirilir.

  1. Faz : Giriş ucu: U - Çıkış ucu: X

  2. Faz : Giriş ucu: V - Çıkış ucu: Y

  3. Faz : Giriş ucu: W - Çıkış ucu: Z

  Eğer faz çıkış uçları kısa devre edilir (X-Y-Z), faz giriş uçlarına 3 fazlı gerilim uygulanırsa buna Yıldız bağlantı denir.Yıldız bağlantıda aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi bir faz bobini üzerine 220 Volt gerilim düşer.

  motorlar-n-y-ld-z-gen-ba-lant-s-1.png

  Her fazın çıkış ucu kendisinden sonra gelen fazın girişine bağlanırsa bu bağlantıya da Üçgen bağlantı denir.Bu bağlantıda bir faz bobini üzerine 380 Volt gerilim düşümü olur.


  Eğer bir asenkron motora (Şartları uygunsa) Yıldız -Üçgen yol verilirse, Yıldız bağlantıda düşük gerilimle yol alacağı için ilk kalkınma akımıda düşük olur.Böylece şebekeyi zorlayan durum ortadan kalkar.
+ Yorum Gönder


üçgen bağlantı,  yıldız üçgen bağlantı,  yıldız üçgen bağlantısı,  yıldız üçgen bağlantı nedir,  yıldız üçgen yol verme,  yıldız üçgen motor bağlantısı