+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Gazilik ile ilgili hadisler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Gazilik ile ilgili hadisler
  gazilik ile ilgili hadisler 2. HARBİKIZ
  Moderator

  bis-mil-la-hir-rah-ma-nir-ra-him

  Tevbe, 52

  ŞEHİTLİK VE GAZİLİK

  Muhterem Müminler!
  eh-tl-k-ve-gaz-l-k.jpg
  İslam dini bütün olarak hayatın her yönünü içine alır. Vatan ise her yurttaşın ortak evidir. Onu korumak ve savunmak her Müslümanın görevidir. Bir Müslüman; dinini, namusunu, canını ve malını vatanı ve devleti ile korur. Bu toprakların ve içinde yaşayanların korunması ve devam etmesi, vatan ve devletin varlığı ile mümkündür.

  İşte saydığım bu değerleri korumak ve Allah’ın dinini yüceltmek uğruna, savaşırken ölenlere şehit, sağ kalanlara da gazi denir. Kur’an-ı Kerimde ve sevgili Peygamberimizin Hadislerinde şehitler ve gaziler övülerek cennet nimetleriyle müjdelenmiştir.

  İnsan çalışarak pek çok rütbeleri ve unvanları elde edebilir. Ama şehitlik ve gazilik Allah’ın verdiği rütbedir. Şehit, Allah’ın huzurunda diri olarak hazır bulunup cennete gideceğine melekler şahadet edeceği için bu adı almıştır. Gazi ise Allah yolunda vatanı uğrunda savaşıp şehit olmayı arzuladığı halde sağ kalan kimseye denir.

  Sevgili Peygamberimiz Hadis-i Şeriflerinde “iki göze ateş dokunmayacaktır, biri Allah korkusundan ağlayan göz, diğeri de Allah yolunda gece vakti (karakol) bekleyen (nöbet tutan) ve düşman gözleyen göz.”(1) buyurmaktadır.

  Peygamber Efendimiz bir diğer hadis-i şeriflerinde de; “Bir kimse Allah yolunda şehit olmayı canı gönülden isterse, yatağında ölse bile Allah onu şehitler derecesine ulaştırır.”(2) buyurmaktadır.

  Muhterem Müslümanlar!

  Vatan sevgisinin önemini Peygamberimiz (s.a.v)’den alan Kahraman ecdadımız cihad ruhunu yerine getirmek için doğan çocuğunun adını gazi koymuş Selçuklulardan itibaren gazilik diye bir zümre oluşturulup liderlerine de gazi demiştir. Askere göndereceği çocuğunu uğurlarken;

  ”Haydi oğul haydi git
  Ya gazi ol Ya şehit “ diyerek uğurlamıştır.

  Şehitlik ve gazilik olmadan vatan olmaz. Cennet vatanımız şehitlerimizin kanlarıyla yoğrulmuştur. Bize düşen görev şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle anmak, vatanımıza sahip çıkmak, onu her türlü badirelerden korumaktır.

  Hutbemi bir Ayet-i Kerime Meali ile bitiriyorum.

  De ki “Bizim için siz, (Şehitlik veya zafer olmak üzere) ancak iki güzellikten birini bekleyebilirsiniz. Biz de, Allah’ın kendi katından veya bizim ellerimizle size ulaştıracağı bir azabı bekliyoruz. Haydi bekleyedurun. Şüphesiz biz de sizinle birlikte beklemekteyiz” (3)

  Hazırlayan

  Feramuz BEYDOĞAN - İlçe Müftüsü

  __________________

  1- Tirmizi Feda’lül-Cihad (2. No 1639)

  2- Müslim, İmare (57.11.1517)

  3- Et Tevbe (9/52)

  Haftanın Konusu:

  ŞEHİTLİK VE GAZİLİK

  İlgili Ayet:

  De ki “Bizim için siz, (Şehitlik veya zafer olmak üzere) ancak iki güzellikten birini bekleyebilirsiniz. Biz de, Allah’ın kendi katından veya bizim ellerimizle size ulaştıracağı bir azabı bekliyoruz. Haydi bekleyedurun. Şüphesiz biz de sizinle birlikte beklemekteyiz”
  Tevbe,52

  İlgili Hadis:

  “Bir kimse Allah yolunda şehit olmayı canı gönülden isterse, yatağında ölse bile Allah onu şehitler derecesine ulaştırır.”
  Müslim, İmare
+ Yorum Gönder


gazilik ile ilgili hadisler,  şehitlik ve gazilik ile ilgili hadisler,  gazilerle ilgili hadisler,  şehitlik ve gazilikle ilgili hadisler ,  gazilik ve şehitlik ile ilgili hadisler,  gazilikle ilgili ayetler