+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Okul hakkında 5 sayfalık yazı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Okul hakkında 5 sayfalık yazı
  okul nedir ve Okul hakkında 5 sayfalık yazı lütfen 2. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  İnsanların diğer insanlarla ve çevreleriyle etkileşimlerinin maddi ve manevi ürünlerine kültür dendiği dikkate alınırsa, insanın, çevresiyle etkileşimi sonucunda kültürlenmeye uğradığı söylenebilir. Çevresiyle etkileşerek öğrendiklerini , diğer insanlara da öğretmeye kalkışan kimse ise, belli bir amaca yönelik olarak o insanları kültürlemeye çalışıyor demektir. ”İnsanların diğer insanları belli bir maksatla kültürlemelerine yada kasıtlı kültürleme sürecine ise eğitim denilmektedir.”

  Günümüzde daha çok tercih edilen tanım: “bireyin davranışında, kendi yaşantısı yoluyla ve kasıtlı olarak istenilen yönde( eğitimin amaçlarına uygun ) değişme meydana getirme sürecidir.” Bu tanıma göre;

  Eğitim bir süreçtir.

  Eğitim sürecinde, bireyin davranışlarının istenilen yönde değiştirilmesi amaçlanmaktadır.

  Davranışlarındaki değişme kasıtlı olarak gerçekleştirilmektedir.

  Eğitim sürecinde bireyin kendi yaşantıları esastır.

  okul "tek tip vatandaş yetiştirme kurumu"dur. Ulusal Eğitim Sistemi'nin içinde millet olmayı, vatandaş olmayı ve birlikte yaşamak için aynı ülküleri, ulusal hedefleri gözetip yaşatmayı hedefleyen bir anafikir yatar. Yani aslında Milli Öğretim değildir amaç, bireyleri eğitip yoğurmaktır ulusal birliği sağlamak için. Gerisi ailelere ve toplumsal ortak akıla bırakılmıştır

  Çocukları ve/veya gençleri neden okula gönderiyoruz?

  İlk öğretim zorunlu olduğunda mı? Okuma, yazma, toplama ve çıkarma öğrensinler ve teorik eğitimden geçsinler diye mi?

  İleride onları bekleyen cüsseli sınavlara hazırlansılar diye mi?

  Anne ve babalar çalışırken veya gün boyunca meşgullerken çocukların gideceği bir yer olduğu için mi?

  Arkadaş bulsunlar ve soysal olsunlar diye mi?

  Toplumda sosyal örgünün dengesi ve gücünü arttırabilmek için mi?

  Liderler, bilim adamları/bilim kadınları yetiştirmek için mi? Fikir sahibi olmaları ve tartışmayı öğrenmeleri için mi?

  Toplumda suçu azaltmaya ve iyi vatandaşların sayısını arttırmaya katkı sağlamak için mi?

  İnsani değerleri öğrenmeleri için mi?

  Bu ve buna benzer sorulardan oluşan bir anket yapılsaydı acaba cevaplar çoğunlukla “İleride çocukları bekleyen büyük sınavlardan başarıyla geçsinler” seçeneği mi olurdu?

  Okul muhakkak çok önemlidir. Başıboş kuşaklar yetiştirmek istemiyorsak çocuklara akademik bilgi vermek zorundayız. Bu birçoğumuz için çocuğu okula göndermek demektir. Yukarıdaki sorular içinde beni en çok ilgilendiren, insani değerlerin en iyi nerede ogrenilebilegi konusudur. Okul çocuklarımıza sadece akademik eğitim mi vermelidir? Okul teorinin ötesinde insana ait değerleri de verir mi? Verirse ne ölçüde başarılı olur?

  Okullarda insani değerler öğretiliyor ancak asıl değerler evde, yani aile ortamında verilmelidir. İnandığımız değerler aile içinde anlatılır ve uygulanır çocuklar da yaşayarak öğrenirler. Hilary Clinton’ın dediği gibi “çocuğu önce aile daha sonra bütün mahalle yetiştirir”. Bu durumda değerlerin okulda öğretilmesi konusunda beklentimiz çok mu fazla?

  Belki de günümüzün eksiği, çocuklarımızı okullara salıvermek ve başarılı bireyler olmalarını beklerken değerlerin de dimağlarına zerk edileceğini düşünmek. Ama gözden kaçırdığımız şey, doğruyu, insani ve vicdanı değerleri evde vermeden böylesine önemli ve gerekli esasları okuldan beklemektir.

  Kanımca emeğe değer vermeyi, cemiyete faydalı olmayı, gönülden vermenin gerekliliğini, gayeli olmayı, merhamet ve adaleti evlerimizde öğretmeliyiz. Bunlar okulda ders olarak öğretilemez.
+ Yorum Gönder


5 sayfalık bir metin