+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Manavın ve kuyumcunun kullandığı tartı aynı mıdır bununla ilgili bir araştırma Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Manavın ve kuyumcunun kullandığı tartı aynı mıdır bununla ilgili bir araştırma
  Manavın ve kuyumcunun kullandığı tartı aynı mıdır bununla ilgili bir araştırma
  arkadaşlar daha uzun yazı yok mu
  .lütfen varsa gönderin. 2. Forumacil
  Devamlı Üye

  Manavın ve kuyumcunun kullandığı tartı aynı mıdır bununla ilgili bir araştırma
  arkadaşlar daha uzun yazı yok mu
  .lütfen varsa gönderin.

  tart-.jpg


  Aynı değildir.. Manavların tartı daha çok kilogram ağırlıklı hesaplar yapar..

  Kuyumcuların tartıları ise gram hesabı yapmak için üretilmiştir..


  Kuyumcu terazisi ölçüm hassasiyeti olan terazilerdir, ölçüm birimi kullanılabilmektedir g(gram) / catat(ct) / ounce(oz) / troy ounce(ozt) / ti / gn


  Kuyumculukta Kullanılan Terazi araştırma

  Kuyumcu sürekli olarak terazi kullanmakta olup, bu da olabildiğince hassas ve kesin olmalıdır. Terazi bir alaşımın bileşenlerini, kaynak, lehim maddelerini hazırlamakta, mamulleri ve değerli taşları tartmakta kullanılır. Tamlık dışında bir terazide aranan özellikler hassasiyet, kapasite ve anında okumadır. Bu özellikler geleneksel olup, teknolojik gelişme daha ileride açıklanacak olan özellikleri de doğurmuştur.

  Kapasite: Bir kerede terazide tartilabilecek azami yüktur. Kapasite genelde terazinin kefelerinde veya ölçme iğnesinde belirtilir. Bu ağırlığın aşılması halinde iğne ve teller eğilme ve uzama tehlikesi ğe çireceğinden, tamlık özelliği kaybolacaktır.

  Hassasiyet: Terazinin tartabileceği asgari ağırlık ne kadar küçük olursa, hassasiyet o kadar yüksek olur. Miligram cinsinden ifade edilir. 10 miligramlık hassasiyet 50 miligramlıktan yüksektir , çünkü okuma aralığı 1/10=0,1; 1/50=0,02'dir. Hassasiyet yüksek olduğunda terazinin tartma işlemi sırasında bile kapalı tutulması Şarttır. Nedeni ise kullanıcının hareketleri, nefesi, hava akımı gibi unsurların tartı işlemini etkileyebilmesidir. Kapasiteye doğrudan bağlı olup, kapasite arttıkça azalmaktadir.

  Çabuk okuma: Terazinin tarttığı ağırlığı hemen bildirebilmesidir. Eğer bu ozellik yoksa teraziye "tembel" denir. Bu özellik de hassasiyetle ters orantılıdır; nitekim hassasiyet arttıkça terazi tembelleşir. Kullanilacak alana göre uygun bir terazinin seçimi mümkündür.  Manavların kullandıkları ise kilogram olarak hasaplanır..

  Araştırma..

  Kilogram yada kg (sembol), Uluslararası Birimler Sistemi'nde (SI, Fransızca Le Système International d’Unités 'den kısaltma) kütlenin temel birimidir. Kilogram, Uluslararası Kilogram Prototipi'nin kütlesine eşit olarak tanımlanmıştır, bu da bir litre suyun kütlesine nerdeyse eşittir. Adında bir SI öneki (k) içeren tek SI temel birimidir. Ayrıca, farklı laboratuvarlarda ölçülebilecek temel fiziksel bir özellik yerine, insan yapımı bir cisme dayandırılmış tek SI birimidir. 1889 yılında sabit bir etalon kütle olarak kabul edilmeden önce kg, +4°C de 1 dm³ saf suyun kütlesi olarak tarif edilirdi. Aynı yılFransa'nın başşehri Paris'teki Milletlerarası Ağırlıklar ve Ölçüler Bürosu'nda bulunan iridyum ve platinden yapılmış, 39 mm çapında ve 39 mm yüksekliğinde silindir şeklindeki etalon cismin kütlesine eşit kabul edilmiştir.

  Not: konu tamamen parça parça alıntı yapılmıştır
 3. Ziyaretçi
  manavın ve kuyumcunun kullandığı tartı aynı mıdır sorarsanız

  Hayır derim, Aynı değildir Aynı degildir çünkü manavlar kg kullanır kuyumcular ise mg kullanır bu yüzden aynı degildir..

  2: Kuyumcuların kullandıkları tartının hassasiyeti manavların kullandıkları tartıların hassasiyetine göre daha fazladır Kuyumcuların sattıkları altın ya da değerli madenler mili gram hassasiyeti gerektirirken.. , manavlar için bu kadar hassas ölçüm yapmasına gerek yoktur Manavlar için gram hassasiyeti yeterlidir..
 4. Ziyaretçi
  Aynı değildir çünkü manavlar kg, kuyumcular ise mg kullanır Manavların kullandığı tartı aleti büyük, kuyumcuların ise hassastırKilo ile altın satılmaz Kilo ile meyve alırız fakat yüzük alamayız Yüzüğü gram ile alırız

 5. Ziyaretçi
  manavın ve kuyumcunun kullandığı tartı aynı mıdır

  Aynı değildir Aynı degildir çünkü manavlar kg kullanır kuyumcular ise mg kullanır bu yüzden aynı degildir

 6. Ziyaretçi
  Manavların kullandıkları ise kilogram olarak hasaplanır

  Araştırma

  Kilogram yada kg (sembol) Uluslararası Birimler Sistemi'nde (SI Fransızca Le Système International d’Unités 'den kısaltma) kütlenin temel birimidir Kilogram Uluslararası Kilogram Prototipi'nin kütlesine eşit olarak tanımlanmıştır bu da bir litre suyun kütlesine nerdeyse eşittir Adında bir SI öneki (k) içeren tek SI temel birimidir Ayrıca farklı laboratuvarlarda ölçülebilecek temel fiziksel bir özellik yerine insan yapımı bir cisme dayandırılmış tek SI birimidir 1889 yılında sabit bir etalon kütle olarak kabul edilmeden önce kg +4°C de 1 dm³ saf suyun kütlesi olarak tarif edilirdi Aynı yılFransa'nın başşehri Paris'teki Milletlerarası Ağırlıklar ve Ölçüler Bürosu'nda bulunan iridyum ve platinden yapılmış 39 mm çapında ve 39 mm yüksekliğinde silindir şeklindeki etalon cismin kütlesine eşit kabul edilmiştir

 7. Ziyaretçi
  aynı değildir kuyumcular hassas terazi manavlar ise dijital terazi kullanır

 8. Ziyaretçi
  hayır aynı değil
  olması imkansız birşey

 9. Ziyaretçi
  bu şey hakkında bilgi edindim ve yardımcı oldu b yazı. çok mutluyum.

 10. Ziyaretçi
  Aynı değildir çünkü manavlar kg ile kuyumcular gr ile satış yapar kuyumcuların kullandığı tartı çok hassastır.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


tartı araçları nerelerde ve hangi mesleklerde kullanılır,  tartı araçları nelerdir ve hangi mesleklerde kullanılır,  tartı araçları nerelerde kullanılır,  tartı araçları nerelerde ve hangi meslekte kullanılır,  tartı aletleri nerelerde kullanılır,  tartı araçları nerelerde hangi mesleklerde kullanılır