+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Atatürk'ün geometri Kitabı özeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Atatürk'ün geometri Kitabı özeti
  Merhaba ben Feriha Yılmaz,
  Beykent üniverstesi strateji bölümü okuyorum.
  Bana cok acil Atatürkün geometri kitabı hakkında kısa bir bilgi veya özet lazım
  Arkadaşım olan yani eskiden arkadaşım olan Emirede lazım bu bilgiler
  Yardımcı olursanız cok seviniriz
  Sevgilerimle,
  Feriha ve Emir 2. Forumacil
  Devamlı Üye

  Kitabın net bir özetini bulamadım, nette dolaşan bir iki özetde pek tatmin etmedi,


  özet olarak ancak bu kadarını ekliye bildim umarım işinize yarar
  Atatürk'ün geometri Kitabı.jpg

  Bu gün geometride kullandığımız terimlerin bir çoğunu Atatürk türetmiştir.

  Müsellesin, zaviyetan-ı dahiletan mecmu’ü 180 derece ve müselles-i mütesaviyü’l-adla, zaviyeleri biribirine müsavi müselles demektir.” yerine “Üçgenin iç açıları toplamı 180 derecedir ve eşkenar üçgen, açıları birbirine eşit üçgen demektir.” dememizi Atatürk’e borçluyuz.

  “Müsellesin, zaviyetan-ı dahiletan mecmu’ü 180 derece ve müselles-i mütesaviyü’l-adla, zaviyeleri biribirine müsavi müselles demektir.”

  Osmanlıca bilmeyenlerimizin bu cümleyi anlayacağını sanmıyoruz. Bugün kullandığımız Türkçe ile yukardaki cümle şu anlama geliyor: “Üçgenin iç açıları toplamı 180 derecedir ve eşkenar üçgen, açıları birbirine eşit üçgen demektir.”1937 yılından önce öğrenciler metamatiği Osmanlıca terimlerle öğreniyorlardı. Daha doğrusu öğrenmiyorlar, ezberliyorlardı. Ta ki, Atatürk’ün bizzat yazdığı Geometri kitabında yeni matematik terimler geliştirilene kadar.

  1937 yılının Kasım ayında yeni bir eğitim ve öğretim yılına girilirken, Mustafa Kemal Atatürk, Türk Dil Kurumu’nun çeşitli bilim dallarına ait Türkçe terimleri saptadığını, bu sayede dilimizin yabancı dillerin etkisinden kurtulma yolunda esaslı adımını attığını ilan eder. Aynı yıl okullarda, eğitim Türkçe terimlerle basılmış olan kitaplarla başlar ve bu olay kültür hayatı için önemli bir adım olur. Atatürk, dilde özleşmeyi olanakların son kertelerine kadar zorlamış, bilim ve düşün dilinin sadeleştirilmesinin ve eğitimin Türkçe yapılmasının gerekliliğini önemle vurgulamıştır.
+ Yorum Gönder