+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Hicret nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hicret nedir
  hicret nedir ? yardım edin lütfen 2. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Hicret Nedir?

  Hicret kelimesi sözlükte terketmek, ayrılmak, bir yeri terkederek başka bir yere göç etmek anlamınadır. Istılahta ise, özel olarak Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem efendimizin ve Mekkeli Müslümanların Medine'ye göçünü, genelde ise, gayr–i müslim bir ülkeden İslâm ülkesine göç etmeyi ifade eder.
  Hicret; tevhid inancının kalplerde kökleşmesinin, gerektiğinde mallardan ve canlardan feragat etmenin sembolüdür. Hicret; Ensar ve Muhacirinin sergiledikleri dostluk ve kardeşliğin, milli birlik ve bütünlüğün en güzel timsalidir. Hicret; ilk müslümanların inançları uğruna gösterdikleri fedakârlığın doruk noktasıdır.
  Hicret, kötü şartlardan kaçış değil; İslam'ın hükümlerini yaşatacak ve yaşayacak yeni şartların ve mekânların aranışıdır.
  Peygamber Aleyhisselam efendimiz:
  "Hakiki Muhacir, hataları ve günahları terk eden kimsedir"(1) buyurdular.
  Bir başka hadisi şerifte de Peygamber Aleyhisselam:
  "Hakiki Muhacir, Allah'ın yasakladığı şeyleri bırakan kimsedir." buyurur.(2)
  Hicret; nurun hayat buluşu, karanlığın aydınlığa dönüşüdür.
  Yüce Kitabımız Kur'an–ı Kerim bu mükâfatı:
  "İman edip hicret edenlerin ve Allah yolunda mallarıyla, canlarıyla cihat eden kimselerin mertebeleri, ALLAH katında daha üstündür. İşte onlar, başarıya erenlerin ta kendileridir."(3)
  "Onlar hicret ettiler, yurtlarından çıkarıldılar, benim yolumda eziyete uğradılar, çarpıştılar ve öldürüldüler; andolsun, ben de onların kötülüklerini örteceğim ve onları içinden ırmaklar akan cennetlere koyacağım"(4) ayet–i kerimeleriyle dile getirmektedir.
 3. Betul
  Devamlı Üye
  Hicret, Hz. Muhammed ve diğer müslümanların baskılar yüzünden 622'de Mekke'den Medine'ye göçüne verilen isimdir. Bu göçün sonucunda Medine'de bir İslam Devleti kurulmuştur

+ Yorum Gönder