+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Lambirileri verniklemek için ortalama Vernik miktarı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. dragonw
  Yeni Üye

  Lambirileri verniklemek için ortalama Vernik miktarı
  Lambirileri verniklemek için ortalama Vernik miktarı
  Lambirileri verniklemek için ortalama olarak m2 ye ne kadar vernik kullanılır (tek kat için) 2. Ziyaretçi

  Ahşap yüzeylerini korumanın ve ahşap malzemesinin güzelliğini ortaya çıkarmanın en iyi yolu verniklemektir. Vernik, uygulandığı ahşap yüzeyde bir film tabakası oluşturmak suretiyle, ahşabı darbelere, çizilmelere, neme, kimyasallara, haşerelere ve güneş ışınlarına karşı koruyarak ömrünü uzatır.
  Ahşap evlerde, ahşap inşaat yapı elemanlarında, ahşap kapı ve pencere doğramalarında, ahşap döşeme kaplamalarında (parke, ızgaralı ahşap döşeme), ahşap duvar kaplamalarında (lambiri), ahşap tavanlarda, ahşap merdivenler ve korkuluklarında, ahşap balkon korkuluklarında, ahşap panjurlarda, ahşap dış cephe kaplamalarında, ahşap mutfak ve banyo dolaplarında, mobilyalarda, deniz araçlarının ahşap yüzeylerinde olmak üzere her türlü ahşap yüzeyde vernik kullanılabilir.

  ah%C5%9Fapvernikleme.jpg
  Siz de aşağıdaki uygulama adımlarını izleyerek dilediğiniz ahşap yüzeyi kendiniz vernikleyebilirsiniz.
  Gerekli Malzemeler
  Vernik
  Verniklenecek yüzeye uygun boyutta fırça veya rulo
  Zımpara kağıdı
  Spatula
  Koruyucu bant
  Kauçuk eldiven
  Maske ve koruyucu gözlük
  Önceden Bilinmesi Gerekenler ve İp Uçları
  1. Selülozik vernikler çabuk kuruma özelliğine sahiptirler ancak parlaklık kaybı ve sararmaya karşı daha yatkındırlar. Kuruması uzun süren sentetik vernikler ise parlaklık kaybı ve sararmaya karşı dayanıklıdır. Daha çok mobilyalar için kullanılan poliüretan, poliester ve akrilik bazlı verniklerin de parlaklık kaybı ve sararmaya karşı dayanıklılıkları oldukça iyidir. Kısıtlı kullanım alanı olan su bazlı vernikler, insan sağlığına ve çevreye zarar vermeme yönünden avantajlıdır.
  2. Kaliteli bir vernikleme işi çıkarmak için kaliteli vernik ve kaliteli fırça veya rulo kullanın. Çözücü içeren vernikleri uygulamak için doğal kıllı fırçalar, su bazlı vernikler için ise yapay kıllı fırçalar kullanın. Yeni fırçayı kullanmadan önce iyice yıkayın, gevşemiş kıllarını ise fırçayı kaba tahta veya zımpara kağıdı üzerine birkaç kez sürerek alın. Uygulamaya başlamadan önce ve uygulayacağınız her yeni kat başlangıcında kullandığınız fırçanın temiz olduğundan emin olun. Eğer eski bir fırça kullanıyorsanız, daha önce sadece vernikleme işlemi için kullanılmış olmalıdır. Fırçayı kullanmadan önce tinerle temizleyin.
  3. Vernikleme işleminin uygulanacağı ortamın iyi havalanmasına özen gösterin.
  4. Verniğin içerdiği çözücüler zararlı olabilir. Bu nedenle çalışmaya başlamadan önce mutlaka etiket üzerinde yazan güvenlik talimatlarını okuyun.
  5. Çalışmaya uygun giysiler giyin, toz ve çözücülere karşı maske ve koruyucu gözlük kullanın.
  6. Verniğin kolay alev alan bir malzeme olması nedeniyle gerekli tedbirleri alın. Elektrikli aletlerin, kabloların uygulama yapılan alanda bulunmamasını sağlayın ve bu alanda sigara içmeyin.
  7. Kullandığınız malzemeleri, araç-gereci ve çalıştığınız ortamı olabildiğince temiz tutun. Aksi halde vernik üzerine yapışacak toz veya kirlilikler, düzgün bir yüzey elde etmenizde önemli bir engel oluşturacaktır. Yine de eğer yeni verniklediğiniz bir yüzeye toz yapışacak olursa, önce kurumasını bekleyin, iyice kuruduktan sonra zımpara kağıdıyla zımparalayıp yeniden vernikleyebilirsiniz.
  8. Verniği uygulamak üzere fırçayı (veya ruloyu), verniğin içine hafifçe daldırın, köpüklenme oluşmasına yol açacak şekilde fırçayı sürüklemeyin.
  9. Ahşap üzerine iki ya da üç kat vernik uygulamak yeterlidir.
  10. Vernikleme işlemi için ortam sıcaklığının ne çok soğuk ne de çok sıcak olmamasına dikkat edin.
  11. Vernik uygulanacak ahşap yüzeyin düzgün ve pürüzsüz olması gerekir. Ancak eskimiş ahşap yüzeylerde görülebilen bazı çok derin kusurları düzeltmeye çalışmak yerine, ahşap yüzey tamamen yenilenmediği sürece bu kusurlara göz yummak daha iyi olacaktır.
  Hazırlık
  1. Ahşabı vernikleme işlemine hazırlayın. Ahşap yüzeyi temiz, yağlardan arınmış ve düzgün olmalıdır. İşlenmemiş ahşap yüzeyleri sabunlu su veya inatçı kirler varsa terebentin tuzu kullanarak temizleyebilirsiniz. Eğer verniklemeyi düşündüğünüz ahşap, daha önceden verniklenmişse ve verniği kötü durumda ise, eski verniğin sökülmesi gerekir. Eski verniği, yüzeye fırça veya rulo ile önce dekupaj sıvısı uyguladıktan sonra sıcak hava tabancası yardımıyla yumuşatıp, bir spatula ile kazıyarak sökebilirsiniz. Bu işlemi uygularken, sıcak hava tabancasının çok sıcak olacağından dolayı cildinize ve sıcağa dayanıksız yüzeylere temasından kaçınmayı unutmayın.
  2. Ahşap yüzeyini temizledikten ve kuru olduğundan emin olduktan sonra düzgün bir şekilde zımparalayın. Ahşabın lif yönüne paralel, hafif bir basınç uygulayarak önce kaba, ardından orta sertlikte ve son olarak ince bir zımpara kağıdı kullanarak ahşap yüzeyini zımparalayın. Zımpara işlemi eğer elle yapılıyorsa mutlaka takoz kullanılmalıdır. Tercihen yumuşak ahşap için 80 ila 180 numara arasında değişen zımpara kağıtları kullanın. Örneğin ahşap yüzeyi önce 120, sonra 150 ve son olarak da 180 numara zımpara ile zımparalayın.
  3. Oda zemini gibi geniş ahşap yüzeyin düzgünleştirilmesi için sistire işlemi uygulayabilirsiniz. Sistire uygulamak için sistire makinesine ihtiyacınız olacaktır. Sistire işlemini de kaba, orta ve ince olmak üzere üç aşamada ahşabın lif yönünde uygulayın. Bu işleme başlamadan önce, mekanda bulunan tüm eşyaları çıkarıp, yerinden oynamış olan tahtaların çivi ile iyice sabitleyip, ahşap yüzeyi üzerine çıkan çivi başlarını ise ahşap yüzeyinde çıkıntı oluşturmayacak şekilde çakın.
  4. Bütün bu yüzey düzgünleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra, ortaya çıkan tozları temizleyin.
  5. Vernikleme sırasında vernik bulaşmasını istemediğiniz alanları, üzerlerine koruyucu bantlar yapıştırmak suretiyle koruyun. Eğer ahşap mobilya vs. gibi eşyaları vernikleyecekseniz çalıştığınız zemini, üzerine gazete kağıdı sererek de koruyabilirsiniz.
  6. Uygun tip ve miktarda verniği satın aldıktan sonra verniğin kıvamını, istediğiniz şekilde vernik kutusu üzerinde yazan üretici talimatlarına göre ayarlayabilirsiniz. Eldivenlerinizi giyip maskenizi taktıktan sonra vernik kutusunu bir spatula yardımıyla açın ve temiz bir çubukla homojen bir karışım haline gelinceye kadar karıştırın. Sadece kullanacağınız kadar verniği inceltin. İhtiyacınız kadar verniği temiz bir kaba dökün. Vernik kutusu üzerinde yazılmış olan inceltme oranlarına göre ve yine kutu üzerinde yazılı talimatta önerilen tiner çeşidi ile verniği inceltin ve temiz bir çubukla homojen bir karışım haline gelinceye kadar karıştırın.
  7. Vernikleme işleminde kullanacağınız fırça veya ruloları tinerle temizleyin.
  Uygulama Yöntemi
  1. Vernik uygulamadan önce, ahşap yüzeyi üzerine ahşap koruyucu veya dolgu verniği uygulayabilirsiniz. Dolgu verniği, ahşap üzerine uygulandığında gözenekleri doldurup yüzey düzgünlüğünü sağlayan ve son kat verniklerin sarfiyatını azaltarak astar kat görevi gören bir verniktir. Dolgu verniği uygularken eldivenlerinizi giyip maskenizi takın ve tinerle temizlenmiş bir fırça kullanın. Fırçayı kıllarının yarısı ıslanacak şekilde dolgu verniğine batırıp, kutunun kenarına sürerek dolgu verniğinin fazlasını aldıktan sonra, uygulanan yüzeye dik tutarak sert darbelerle ahşabın tüm yüzeyine dolgu verniğini yedirin. Daha sonra fırçayı eğip lif yönüne paralel olarak yumuşak darbelerle dolgu verniğini tüm yüzeye yayın. Dolgu verniğini fırça yerine rulo ile de uygulayabilirsiniz.
  2. Dolgu verniği kuruduktan sonra, yüzeydeki pürüzleri giderip son kat verniğin daha iyi sonuç vermesini sağlamak amacıyla 200 – 220 numara zımpara ile yüzeyi zımparalayın. Bu işlemi, fazla bastırmadan lif yönüne paralel şekilde yüzeyin her yerine aynı basıncı uygulayarak yapın.
  3. Zımparalama işleminden sonra yüzeydeki tozları temizleyin.
  4. Temiz bir fırçayı kıllarının yarısı ıslanacak şekilde verniğe batırıp, kutunun kenarına sürerek verniğin fazlasını aldıktan sonra, uygulanan yüzeye dik tutarak sert darbelerle ahşabın tüm yüzeyine verniği yedirin. Daha sonra fırçayı eğip lif yönüne paralel olarak yumuşak darbelerle verniği tüm yüzeye yayın. Gerekirse katlar arasında 5 – 6 saat bekleyerek ikinci ve üçüncü katları uygulayabilirsiniz. Ancak her bir katı uygulamadan önce kullandığınız fırçanın temiz olmasına özen gösterin. Tam kuruma için yaklaşık 24 saat beklenmesi gerekir. Vernik uygulama işlemini, özellikle oda zemini gibi geniş alanlara uygulayacaksanız, rulo yardımıyla da yapabilirsiniz. Rulo ile çalışma esnasında, ruloya yeterli miktarda vernik aldıktan sonra yüzeye fazla bastırmadan verniği uygulayın.
  Önemli Uyarı: www.dekorguru.com sitesinde yer alan tüm kendin uygula yöntemleri, öneri ve uygulamaya yönelik fikir verme mahiyetindedir. Uygulamasında zorluk ya da sorun yaşadığınız herhangi bir durumda mutlaka bir uzman yardımı alınması veya çalışmanın tümüyle bir uzmana ya da uzman ekibe yaptırılması tavsiye edilir. Çeşitli tamir aletleri ve sağlığa zararlı olabilecek kimyasallarla çalışma esnasında gereken sağlık ve çalışma tedbirlerin alınması mutlaka gereklidir. Dekor Guru’da yer alan tadilat ve tamirat yöntemlerinin uygulanması nedeniyle doğabilecek durumlardan Dekor Guru sorumlu değildir.
+ Yorum Gönder