+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Maç kadrosunda kaç futbolcu yedek bulunabilir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Maç kadrosunda kaç futbolcu yedek bulunabilir?
  Maç kadrosunda kaç futbolcu yedek bulunabilir? 2. HARBİKIZ
  Moderator

  İngiltere de bir veya iki oyuncu yedek beklerken, Türkiye de beş futbolcu yedek kulübesinde oturuyor. Profesyonel futbolcu için en büyük stres kaynağı yedek beklemek. Yedek futbolcuların şikayetleri spor kamuoyunu işgal ediyor.
  "Futbol 13 kişiyle oynanır." 1966 dünya kupasını iltere ye kazandıran Alf Ramsey in ünlü sözü. Ramsey her maçta mutlaka iki değişiklik hakkını kullanırdı. Ünlü Alman teknik direktör Helmut Schön de hemen her maçta iki değişiklik yapardı. Gerek Ramsey, gerekse Schön oyuncu değiştirmeyi son dakikalara bırakmazlardı. Oyuncu değişikliğiyle oyunun kaderini değiştirmeyi hedeflerlerdi.
  Günümüzde oyuncu değiştirmeler genellikle oyunun son dakikalarında oluyor. Yedek oyuncular, ya vakit geçirmek için ya da bitkinlik veya sakatlıktan maçı tamamlayamayacak oyuncuların yerlerine giriyor. Kendilerinden oyuna bir katkıda bulunmaları beklenmiyor. Amaçlanan, takımın sahada eksik mücadele etmemesi. Yalnızca vakit geçirmek ya da eksik gidermek için oyuna dahil olmak, ister istemez burukluk yaratıyor.
  Fenerbahçe nin eski teknik direktörü Yılmaz Yücetürk, sezon başında "bir futbol takımı yirmi dört kişiden oluşur" şeklinde bir demeç vermişti. Takımın yirmi dört kişiden oluşması, antremanda yapılan bir çift kale maçta bile iki oyuncunun yedek kalması demek oluyor. Profesyonel bir sporcu için antremanda bile yedek kalma ihtimali hayli tatsız olmalı.
  Türkiye de maç kadrosunda biri kaleci olmak üzere beş yedek oyuncu bulunduruluyor. Yani oynama şansı hiç olmayan üç oyuncu takımla birlikte kampa giriyor, sahaya çıkıyor. Bir de maç kadrosuna bile giremeyenler var. Onlarda takımlarını tribünlerden izliyorlar.
  Yöneticiler, uzun lig maratonunda muhtemel sakatlıkları, cezaları, formsuzlukları düşünerek kadroyu geniş tutuyorlar.
  Oyuncuların kendilerine bakmayışları, kasıtlı hareketler nedeniyle sık sık ortaya çıkan sakatlıkların spor hekimliğinin olmayışı nedeniyle uzun süre devam etmesi, gereksiz itirazlarla oyuncuların sık sık sarı ve kırmızı kart görmeleri geniş kadroyu gerekli kılıyor.
  Uzun süreli yedekliğe ancak genç takımdan A takımına yeni geçmiş oyuncularla, futbol hayatlarının sonuna gelmiş emektarlar katlanabiliyor.
  Uzun süre yedek beklemek oyuncularda hırçınlık ve tembellik yaratıyor. Yedek kalan oyuncu bir süre sabrettikten sonra ya statüyü kabulleniyor ve yedekliği benimsiyor ya da durumu reddedip teknik adamlara ve takım arkadaşlarına tavır alıyor. Böyle bir durum da ister istemez takım ruhunu zedeliyor.
  Sürekli olarak yedek bekleyen oyuncu kaçınılmaz olarak kendisini takımın bir parçası olarak göremiyor ve diğer oyuncularla paylaşımı giderek azalıyor, kendisini grubun dışında görmeye başlıyor.
  Bir futbolcumuzun şampiyonluk maçından sonra televizyonda söyledikleri bu duruma güzel bir örnek: "daha önce hiç şampiyonluk sevinci yaşadın mı?" sorusuna futbolcumuzun verdiği cevap şöyle olmuştu: B.Mühih deyken takım şampiyon oldu. Ancak ben takımdaki üçüncü yabancı olarak yedek beklediğim için bir şey hissetmedim."
+ Yorum Gönder


futbolda maç kadrosu kaç kişidir,  maçta kaç yedek oyuncu vardır,  futbolda kaç yedek vardır,  maç kadrosu kaç kişi,  futbolda kaç yedek olur,  futbolda maç kadrosu kaç kişi