+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Örüntü Nedir? Örüntü Örnekleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Örüntü Nedir? Örüntü Örnekleri
  Örüntü Nedir? Örüntü Örnekleri 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Örüntü, bir nesne ve ya olay kümesindeki elemanların ardışık olarak düzenli bir biçimde birbirlerini takip ederek yenilenmesi olarak tanımlanabilir. En basit örnek bir hafta içerisinde ardışık olarak günler ve ya bir sene içerisinde ardışık olarak gelen aylardır. Bunlar birer örüntüdür.
  Örüntü kavramı çok basit bir kavrammış gibi gözüksede yapay zekaya giden yol örüntülerden geçmektedir. Yüz tanıma sistemleri, optik karakter okuyucular, parmak izi tanıma sistemleri, DNA çözümleme sistemlerinde ki algoritmalar hep örüntülerden faydalanılır. İngilizce karşılığı pattern larak geçmektedir.
  Örüntü bir desen ve ya bir model olabileceği gibi bir fikir bir kavram da olabilir. Bazı desenler belli bir şeyi tekrar ede ede oluşurlar. Örneğin fayans döşeli bir zemindeki gibi sürekli tekrarlanan bir sıra ve desen bir örüntüdür.
  Matematikte de örüntü örnekleri görülebilir. Buna en güzel örnek Fibonacci dizisidir. Fibonacci dizisi sayıları 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, 1597, 2584, 4181, 6765, 10946, … vb. şeklinde devam eder. Dikkat edilecek olursa her sayı kendinden önce gelen iki sayının toplamı şeklinde sonsuza kadar gider.
  Aşağıda birçok desen örüntü örneği yer almaktadır.
  ÖRÜNTÜ ÖRNEKLERİ
  oruntu-ornekleri.jpgoruntu-ornekleri2.giforuntu-ornekleri3.jpg

+ Yorum Gönder


örüntü nedir,  örüntü,  örüntü örnekleri,  örüntüler