+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Boşaltım Sistemi nedir? Boşaltım Sistemi ne demek? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Boşaltım Sistemi nedir? Boşaltım Sistemi ne demek?
  Benim bir ödevim var ödevimin konusu Boşaltım Sistemi, bana boşaltım sistemi için acil bilgi verebilir misiniz?
 2. HARBİKIZ
  Moderator

  boşaltım sistemi

  Organizmada boşaltım görevi yapmak üzere bir araya gelmiş organlar topluluğu. Ekskresyon sistemi.
 3. Zühre
  Devamlı Üye
  Boşaltım Sistemi nedir

  Boşaltım Sistemi
  ; canlının işlevleri sonucu iç yapısında oluşan zararlı maddelerin vücuttan dışarı atılmasını sağlayan organlar sistemidir. Hücrenin metabolik etkinlikleri sonunda proteinlerin parçalanmasıyla azotlu bileşikler, solunum etkinlikleri sonunda da su ve karbondioksit gibi artık maddeler oluşur. Oluşan maddelerin bazıları hücreler için zehirlidir. Bu nedenle bunların boşaltım sistemiyle dışarı atılması gerekir.

  Boşaltım Sistemi nedir.jpg
  Tüm hücrelerde dış çevreyle madde değişimi, iç çevrenin dengeli tutulması ve hücrenin işlevleri sonucunda oluşan zararı artıkların dışarı atılmasıyla gerçekleşir. Hücreler madde değişimini, artıkların atılmasını diffüzyon (geçişme) yoluyla ya da özel olarak bu işlev için geliştirilmiş sistemlerle yaparlar. Doğada boşaltım sistemi evrimsel bir gelişim göstermiştir. Birhücreli organizmalarda özel bir boşaltım sistemine gereksinme yoktur. Onlar doğrudan hücre zarları aracılığıyla dış ortamla temasta olduklarından zararlı maddeleri kolayca hücreden dışarı atabilirler. Bunun için hücre sitoplazmalarında Kontraktil koful adı verilen kofullar oluşur. Bu kofullar, özellikle hücreye giren fazla suyun atılmasında önemli rol oynarlar. Yalnız birhücrelilerde değil, çokhücrelilerden sünger ve hidralarda da artık maddeler doğrudan dışarı atılırlar.

  Yassı solucanlarda karbondioksit ve amonyak geçişme yoluyla dışarı atıldığı halde fazla suyun atımı için özel bir boşaltım sistemiş gelişmiş olup su, vücutlarının üstündeki boşaltım deliklerinden dışarı atılır.

  Toprak solucanlarında ise boşaltım sistemi daha gelişmiş olup bu sisteme mefridyum adı verilir. Bu organ, kirpikli hunilerle başlayan boşaltım kanallarından oluşur.

  Böceklerdeki boşaltım sistemi Malpighi tüpcükler i1dir. Bu tüpcükler vücut boşluğunda yerleşmiştir. Açık dolaşım nedeniyle vücut boşluğuna dökülen kandan artık maddeleri alırlar. Tüpcükler doğrudan sindirim kanalıyla birleştiği için artık maddeler oraya geçer ve dışkıyla birlikte dışarı atılır. Sürüngen ve kuşlar ise azotlu artıkları dışkılarıyla birleştirerek dışarı atarlar. Memeli hayvanlarda ise en gelişmiş boşaltım sistemi olan böbrek oluşumu görülür. Bunlarda boşaltım sonucu oluşan idrar, idrar kesesine gelip dışkıdan ayrı yoldan dışarı atılır.

 4. Ziyaretçi
  boşaltım sisteminde yediğimiz besinler sindirilir. Ağız, yutak, yemek borusu , mide,ince bağırsak ve kalın bağırsak olarak.Sindirimden sonra sıra boşaltım sistemine gelir, sırası böbrek ,idrar borusu idrar kesesi ve yardımcı olarak kalın bağırsaktır.Boşaltıma yardımvı olarak akciğer, karaciğer,deri,kalın bağırsak gibi.deri,su ve tuzu terleme yolu ile dışarı atar.akciğer solunum ile suyu ve karbondioksiti dışarı atar gibidir.

+ Yorum Gönder